MŠ Dolní Žukov

Nahoru
 
Mateřská škola Pod Zvonek – Dolní Žukov
Mateřská škola Pod Zvonek je jednotřídní a věkově smíšená, navštěvují ji zpravidla děti od 3 do 7 let. Toto různorodé věkové složení umožňuje mladším dětem učit se od starších a starším získávat prosociální zkušenosti v kontaktu s mladšími dětmi – mohou je učit, pomáhat jim a naučit se respektu. V naší mateřské škole pracujeme podle školního vzdělávacího programu s názvem „Na ruce mám prstů pět, pomohou nám poznat svět." Realizujeme také projekty „Mlsáme zdravěji" a „Metodu dobrého startu" pro předškolní děti. Naším cílem je rozvíjet děti ve všech oblastech na základě jejich individuálních potřeb a předpokladů. Mateřská škola Pod Zvonek je situována v Dolním Žukově, kde okolní prostředí nabízí mnoho příležitostí pro realizaci environmentální a prožitkové výchovy. V naší mateřské škole usilujeme o vytvoření pohodové atmosféry.

 
GALERIE MŠ Pod Zvonek


 

Hry na zahradě a podzimní procházka

 Měsíc září byl ve znamení seznamování, tvoření společných pravidel a v neposlední řadě také podzimních procházek. Po řádném prozkoumání zahrady naší školky jsme se vydali i na delší procházku a pozorovali, jak se mění příroda na podzim.

PRVNÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA

 První sněhová nadílka vykouzlila dětem radost na tváři, a proto jsme vyrazili na školní zahradu, kde si děti mohly sněhu dostatečně užít. Stavěly sněhuláky, bobovaly, dělaly andělíčky ve sněhu, koulovaly se a zkrátka si to pořádně užívaly.

GALERIE PRVNÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA

 


100 ZVONKŮ Z POD ZVONKU ANEB KAMÍNKOVÁNÍ V MŠ

 

A je to tady! Naše škola slaví 100 let. K příležitosti těchto krásných narozenin se děti předškolního věku zúčastnily hledání kamínků s názvem „Sto zvonků z Pod Zvonku" na školní zahradě. Prosíme naše rodiče o spolupráci, aby nalezený kamínek od svého předškoláka vyfotili a sdíleli na Facebooku ve skupině Sto zvonků z Pod Zvonku. Děkujeme za spolupráci.

 

GALERIE 100 ZVONKŮ Z POD ZVONKU ANEB KAMÍNKOVÁNÍ V MŠ

 

VÁNOČNÍ ČAS

Během tohoto tématu se děti seznamovaly s tradicí Vánoc a se zvyky, které se k této tradici vztahují. Obeznámily se se symboly Vánoc. Plnily grafomotorické úkoly s tématem Vánoc. Modelovaly baňky a stromečky. Stavěly stromečky ze stavebnic. Tvořily vánoční přáníčka a dárky pro své blízké. Společnými silami děti zdobily vánoční stromeček, pod které jim Ježíšek nadělil dárečky. Učily se básničky, koledy a tanec. Nejlépe strávený čas byl venku na školní zahradě, kde děti zdobily venkovní stromečky a stavěly sněhuláka.

 

GALERIE VÁNOČNÍ ČAS

 

PŘIŠEL JEŽÍŠEK

Letos nás Ježíšek překvapil v mateřské škole již 21. 12. 2021. Pod stromečkem nechal dětem spoustu dárečků. Děti rozbalovaly, co jim síly stačily a radovaly se z nových hraček. Děkujeme Ježíšku.

 

GALERIE PŘIŠEL JEŽÍSEK

 

STAVÍME SNĚHULÁKA

Všude, kam se podíváte, najdete v MŠ sněhuláka, aneb děti vyráběly sněhuláky z různých materiálů a technik. Děti hrály i deskovou hru, kde postupně získávaly předměty potřebné k sestavení sněhuláka. Dále si děti vyrobily své záložky do knížek. Nejlepší se stal den, plný bílého sněhu. Prostě sněhuláci z pravého sněhu udělali dětem největší radost, a ještě byly při tvoření v pohybu a venku!

 

GALERIE STAVÍME SNĚHULÁKA

 

KARNEVAL

Měsíc únor je neodmyslitelně spojen s karnevalem, proto jsme i tentokrát jeden takový připravili v naší školce. V tento den do školky nepřišly žádné děti, místo nich se školka zaplnila spoustou pohádkových postaviček: princezen, pirátů, zvířátek, superhrdinů. Hned po svačince začal ten pravý karnevalový rej masek. Všichni se rozproudili v rytmu tance. A potom přišlo na řadu plnění různých úkolů, které všichni bravurně zvládli. Na závěr proběhla velkolepá promenáda masek. Byl to super karneval, který si všichni užili.

  

GALERIE KARNEVAL

LIDSKÉ TĚLO A PÉČE O NĚJ A JEHO ZDRAVÍ A SOUTĚŽ „JSME TO, CO JÍME“

Děti se seznámily s pojmy, jako jsou orgány, kosti, svaly a kůže. Poté ukazovaly různé části lidského těla na svém vlastním těle. Seznámily se s pojmem rentgen a navíc si vyrobily rentgeny svých rukou. Naučily se taky písničku, při které děti ukazovaly části těla. Nejvíce děti bavila námětová hra „Na lékaře", kde si vyzkoušely práci s opravdovými pomůckami. Na závěr děti určovaly zdravé a nezdravé potraviny pomocí smajlíků. Některé děti se v týdnu zúčastnily výtvarné soutěže „Jsme to, co jíme" a vytvořily nádherné obličeje, které byly z jídla.

 

GALERIE LIDSKÉ TĚLO A PÉČE O NĚJ A JEHO ZDRAVÍ A SOUTĚŽ „JSME TO, CO JÍME"

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ - FARMA

I naše školka se zapojila do výtvarné soutěže Evropa ve škole, která je zaměřená na udržitelnost života v Evropě. Děti si vybraly téma Den na farmě. Do soutěže zasíláme kurník pod názvem „U nás doma v kurníku".

 

GALERIE VÝTVARNÁ SOUTĚŽ - FARMA

SOUTĚŽ KRÁSNÁ JAKO KVÍTKA-POHÁDKA

V březnu se děti zapojily do soutěže, která je moc bavila. Děti si mohly vybrat svou oblíbenou pohádku nebo si svou vymyslet a výtvarně ji zpracovat. 

GALERIE SOUTĚŽ KRÁSNÁ JAKO KVÍTKA-POHÁDKAPŘIŠLO JARO, SLUNCE SVÍTÍ V ZAHRÁDKÁCH JE PLNO KVÍTÍ

Venku nastalo jaro, příroda se probouzí a s ní také kytičky na zahrádkách. Tento týden se děti seznámily s jarním kvítím, které pozorovaly na školní zahradě, při vycházce po okolí nebo v encyklopedii. Děti si vyrobily sněženku z papíru, narcisy z košíčků a spoustu dalšího. Naučily se říkanku o jaru a píseň "Sněženka" s doprovodem flétny. Děti plnily zajímavé úkoly a hádanky na jarní kytičky.

 

GALERIE PŘIŠLO JARO, SLUNCE SVÍTÍ V ZAHRÁDKÁCH JE PLNO KVÍTÍ

 

JARO NÁS KRÁSNĚ PŘIVÍTALO, POJĎME MY PŘIVÍTAT VELIKONOCE

Děti se v týdnu seznámily se symboly Velikonoc a spoustu z nich si vytvořily různými technikami, jako byl otisk bublinkové fólie jako beránka, lepení krepového papíru do šablony kuřátka nebo kreslení přes velikonoční šablony. Předškolní děti měly za úkol pracovní list, kde přiřazovaly správný vzor. Děti tvořily velikonoční přání pro rodiče a na konci týdne hledaly velikonočního zajíčka, kde plnily úkoly od zajíčka, který je nakonec odměnil sladkou odměnou.

ZDOBENÍ VELIKONOČNÍHO STROMU A SETÍ PŠENICE

Děti doma s rodiči a prarodiči vytvářely velikonoční vajíčka z různých technik, které děti společně věšely na velikonoční stromečky v zahradě MŠ. Tímto děti vykouzlily velikonoční atmosféru. Dále si v týdnu děti vyzkoušely setí pšenice. Děti si nasypaly hlínu do kelímku a pšenici, kterou pravidelně zavlažovaly vodou. Děti pozorovaly růst semínek. Na konci týdně si děti ozdobily svá vajíčka různými technikami a vytvořily tím ozdobu do pšenice, kterou si odnesly domů.

ZIMNÍ OLYMPIÁDA V MŠ

 

Zimní olympiádu děti zahájily zahajovacím ceremoniálem, kde si předávaly olympijskou pochodeň a slibovaly, že budou hrát fair play. Děti se také seznámily s pojmy: olympijské kruhy, olympijský oheň, vlajky a co je to hymna. Každý si vyrobil své olympijské triko, které symbolizovalo, že jsou děti jeden tým. V dalších dnech se děti seznámily s jednotlivými disciplínami, které do zimních her neodmyslitelně patří. Zkusily si skoky na lyžích, střelbu na branku, biatlon na papírových lyžích. Všechny disciplíny děti také doplnily výrobky jako: skokan na lyžích z dekorativních tyčinek nebo ledovou plochu pro hokejisty z pěny na holení a tuší. Děti si sportovní týden moc užily a na závěr čekal naše sportovce závěrečný ceremoniál, kde každý dostal medaili a diplom za účast.

  
GALERIE ZIMNÍ OLYMPIÁDA V MŠ

DEN ZEMĚ

Každý den někdo slaví svátek nebo narozeniny. V pátek 22. dubna 2022 slavila svátek naše Země. Celý týden se děti seznamovaly s planetou Zemi a získávaly poznatky, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit i zlepšovat, ale také i poškozovat a ničit. Děti se naučily krátkou písničku na známou melodii a báseň jako přání pro naši Zemi k svátku. Děti si zkusily například techniku otiskování barevných bublin a vytvořily tím svou planetu. Společně děti čistily rybníček, a poté odpadky roztřídily do správných popelnic. Předškolní děti si opakovaly číslice do 8 při vybarvování omalovánky podle vzoru. Nejvíce si děti užily akci, kterou pořádala Albrechtova střední škola a město Český Těšín na náměstí ČSA v Českém Těšíně. Děti si zde vyzkoušely vyrábění z recyklovaného materiálu, třídění odpadu, jízdu v zahradních kolečkách, skákání na skákacím hradě, dojení kravičky. Na závěr si prohlédly zvířátka a jejich mláďátka.

 

GALERIE DEN ZEMĚ

VČELA A JEJÍ ŽIVOT

Děti se dozvěděly, jak jsou pro nás včeličky důležité při povídání a pozorování videa o včeličkách. Nejvíce si děti užívaly námětovou hru na včeličky a včelaře. Nejzajímavější byla pro děti beseda s panem včelařem, který donesl spoustu zajímavých ukázek  jako byl například včelí úl, dýmáky, plástve. Jako poděkování si děti pro pana včelaře připravily písničku a dvě básničky o včeličkách. Týden jsme zakončily pruhovaným dnem, kdy se všichni oblékli do pruhovaného jako včeličky.

VŠECHNY DĚTI SVĚTA

Všechny děti světa, takhle znělo téma týdne. První den se děti seznámily s dětmi Indiánů, kdy předškolní děti vybarvovaly dle vzoru podle čísel a procvičily si čísla do 6. Mladší děti si vytvořily indiánskou čelenku. Druhý den se děti seznámily s dětmi Eskymáků. Při ranních činnostech si děti hrály na Eskymáky, když lovily rybičky. Při řízené činnosti si vytvořily každý svého eskymáckého kamarády při vlepování vaty jako kožešiny. Třetí den jsme oslavily svátek Den dětí. Děti ráno hrály společenskou hru "Člověče nezlob se". Po svačině děti plnily úkoly a na závěr je čekal schovaný poklad. V tento den si také děti přály malou diskotéku, při které si užily spoustu legrace. Ve čtvrtek se děti seznámily s asijskými dětmi a jejich kulturou a zvyky. Ráno si vyrobily vějíře a oblékly se do kostýmu gejši. Pátek byl věnován africkým dětem, kdy děti nacvičovaly na vystoupení s názvem "Poletíme do Afriky". Závěrem děti vědí, že je jedno, jak kdo vypadá, protože každý je náš kamarád.

 
GALERIE VŠECHNY DĚTI SVĚTA

PRVNÍ DNY V MŠ

Nové děti se postupně adaptovaly na nové prostředí, starší děti byly rády, že se sešly s kamarády a mohly si všichni spolu zase hrát. V prvních týdnech jsme vytvářeli a opakovali si pravidla, jak se máme ve školce chovat, co se může a co naopak nesmí. Děti si nakreslily svou školku a jejich nejoblíbenější hračku ve školce, zpívaly, tančily, cvičily a hrály různé námětové hry. Krásné počasí nám umožnilo pobyt na školní zahradě, který si děti moc oblíbily.

 

GALERIE PRVNÍ DNY V MŠ

OVOCE A ZELENINA

Tento týden se děti v mateřské škole seznámily s nejrůznějšími druhy ovoce a zeleniny. Zároveň se dozvěděly nové zajímavosti o prospěšnosti ovoce a zeleniny pro zdraví člověka. Společně se svými kamarády si zahrály zábavné pohybové, společenské a didaktické hry motivované pohádkami, básněmi, obrázky o ovoci a zelenině. Na konci týdne nechyběla ani ochutnávka. Za pomoci všech smyslů rozlišily nejen libou a nelibou chuť, ale také bravy, tvary a vůně.

 

GALERIE OVOCE A ZELENINA

AKTIVITA CESTOVÁNÍ

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III se konala aktivita pod názvem „Cestování" určená pro předškolní děti mateřských škol na území města Český Těšín. Děti vytvářely modelové situace s určováním vzájemné polohy předmětů situovaných formou vytvořených pracovních listů k tématu Cestování, učily se určovat počty prvků ve skupině, určovat součty minimálně dvou množin prvků, hledaly rozdíly a odlišnosti prvků. Zábavnou formou pro ně byla aktivita k určování pravolevé orientace, při níž děti obdržely reflexní pásek, který jim pomáhá ve správnosti určování pravé ruky, práce s interaktivní tabulí a také práce s novými pomůckami, jako jsou matematické knoflíky a počitadla.

                                                                                                       


GALERIE AKTIVITA CESTOVÁNÍ

 

PODZIM NA ZAHRADĚ

Počasí je pořád velmi příjemné a děti si užívají pobyt venku, na zahradě naší mateřské školy. Ze všeho nejraději si hrají v listí.
  

ZVÍŘÁTKA V LESE

Během týdne se děti seznámily s lesními zvířátky, získávaly pozitivní vztah k přírodě, učily se poznávat zvířátka podle zvuku, naučily se básničku „Leze ježek, leze v lese" a písničku „Sedí liška pod dubem". Děti zkoušely obtiskovat bramboru, kterou poté dotvořily v sovu, která sedí na větvi. Menší děti se učily správnému úchopu kreslící potřeby, kdy dokreslovaly ježečkovi bodliny. Venku děti dotvořily obrázky lesních zvířat pomocí přírodnin. Za odměnu děti čekala odměna v podobě zvířecí diskotéky. Děti se převlékly do kostýmu lesních zvířat a zábava začala.
 

VYLETÍ DRAK AŽ DO OBLAK

Mladší děti si procvičovaly barvičky, když přidávaly stejnou barvu PET víčka do koleček od dráčka nebo pomocí hry „Drak ztratil mašličku". Předškolní děti se zaměřily na prostorovou orientaci a geometrické tvary při plnění pracovních listů. U dětí byla dále rozvíjená představivost a fantazie, když si každý vymaloval vodovými barvami svého draka podle sebe. Děti vyráběly dráčky i z přírodnin, které si v předchozích týdnech nasbíraly a společně vylisovaly, pak už stačilo jen nalepit a dozdobit. Týden děti ukončily „Školkovou drakiádou". Povětrnostní podmínky nebyly ideální, ale ani toto děti neodradilo. Ráno si děti pomalovaly igelitové sáčky, přidaly provázek a přivázaly krepový papír jako stužky a zábava mohla začít. Děti si drakiádu moc užily. 

 

GALERIE VYLETÍ DRAK AŽ DO OBLAK

LIDSKÉ TĚLO A PÉČE O NĚJ A SVÉ ZDRAVÍ

V tomto týdnu se děti učily o lidském těle. Seznámily se s pojmy, jako jsou orgány, kosti, svaly a kůže. Poté ukazovaly různé části lidského těla na svém vlastním těle. Naučily se taky písničku, při které děti ukazovaly části těla. Děti plnily úkoly z projektu "Mlsáme zdravěji", kdy určovaly zdravé a nezdravé potraviny nebo předškolní děti vytvářely potravinovou pyramidu, kdy vystřihovaly z letáků potraviny a lepily je do potravinové pyramidy.  Mladší děti kreslily do šablony talíře zdravou potravinu. Děti si vyzkoušely práci s tuší, kdy kreslily strukturu mozku. Děti se učily, jak se správně staráme o zoubky. Nejvíce děti bavila námětová hra „Na lékaře", kde si vyzkoušely práci s opravdovými pomůckami. Důležitý byl i nácvik situace "Jak zavoláme záchrannou službu?" Děti předváděly situace, kdy jako volaly záchrannou službu a učily se, jak mají komunikovat s dispečinkem. Na konci týdne se seznámily se svými smysly a vše si názorně ukázaly.

 

GALERIE LIDSKÉ TĚLO A PÉČE O NĚJ A SVÉ ZDRAVÍ

 

PŘIŠEL K NÁM MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚLÉ

V pondělí zrána přijel Mikuláš se dvěma anděly a čertem, aby zkontrolovali, jak se dětem daří, ale také zjistit, jestli nezlobily. Drobné prohřešky si odčinily písničkou a básní, a pak už se mohly těšit na balíček sladkostí.

 

GALERIE PŘIŠEL K NÁM MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚLÉ

ADVENTNÍ ČAS

Vánoce se blíží, proto děti vyráběly vánoční přání a dáreček pro rodiče, které jim předají na vánoční besídce. Aby si děti zpříjemnily čekání na Ježíška, tak ozdobily školkový stromeček. Předškolní děti se cestou na zkoušku do MŠ Okružní podívaly na výzdobu ve Svibici, kde se jim nejvíce líbil andílek. V pátek si děti ozdobily ozdoby ze slaného těsta, které poté pověsily na vánoční stromeček venku na školní zahradě. Děti nadále poctivě nacvičovaly písničky, básničky a tanečky na vánoční besídku.

 
GALERIE ADVENTNÍ ČAS

PŘIŠEL K NÁM JEŽÍŠEK

I k nám přišel Ježíšek.  Po svačině děti zaslechly cinkat zvoneček. Děti vešly do třídy a začaly se radovat - pod stromečkem byly dárky! To bylo radosti a výskotu! Vánoční nadílka udělala dětem velkou radost, Ježíšek nadělil dětem spoustu nových hraček, které hned rozbalily a vyzkoušely.
 

MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM

První týden v novém roce jsme si s dětmi povídali o Třech králích. Děti se učily tříkrálovou koledu a básničku, vyráběli královské koruny z papíru a učily se převyprávět příběh. Děti si při grafomotorice, kdy dokreslovaly kometu, upevňovaly správný úchop kreslícího náčiní. Předškolní děti trénovaly správnou techniku stříhání při vytváření Tří králů, učily se psát čísla do 3, počítaly drahokamy na korunách. Mladší děti kreslily 3 dárečky, které by daly Ježíškovi, skládaly koruny z PET víček. Nejvíce děti bavila překážková dráha „Cesta do Betléma". Děti si nasadily korunu, oblékly plášť a vydaly se na cestu do Betléma se svíčkou.

GALERIE MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM

ZIMNÍ RADOVÁNKY ZVÍŘÁTEK Z LESA

Venku začala pořádná zima a v naší třídě se schovávají zvířátka! Děti stavěly les pro zvířátka, prohlížely si knížky o zvířátkách z lesa, naučili se novou písničku „Huboval vrabčák na zimu". Dále se děti učily správný úchop kreslícího náčiní při grafomotorice "Veverčí skoky". Vytvářely společný zasněžený les s krmelcem, strom, na kterém sedí ptáčci, zvířátka na sněhu a srnku u krmelce. Mladší děti se proměnily v ptáčky a sbíraly PET víčka jako zrní pomocí kolíčků a třídily je podle barev. Předškolní děti procvičovaly prostorovou orientaci při plnění pracovního listu. Na konci týdne děti vyráběly krmítka pro ptáčky a zbylé zrní nasypaly do ptačí budky na školní zahradě. 

KARNEVAL

Školka se v úterý 14. 2. díky nepřeberné škále úžasných masek proměnila v říši pohádek a fantazie. Z dětí se alespoň na chvilku staly vysněné postavičky či zvířátka. Dětičky se předvedly v maskách, zahrály si hry s padákem, tančily, soutěžily, vyráběly. Děti jenom zářily, byly nadšené a spokojené. Tato akce byla konaná za finanční podpory Spolku Pod Zvonek. Děkujeme.

 

GALERIE KARNEVAL

KARNEVALOVÝ TÝDEN

Celý týden byl ve znamení karnevalu. Děti vytvářely vlasy šaškovi pomocí otisku, malovaly krepovým papírem, plnily karnevalové úkoly v rámečku Logico Piccolo, malovaly prstem šaškovi šaty. Na závěr týdne si děti vyslechly pohádku „Jak šli pejsek s kočičkou na karneval", kde navrhovaly kostýmy pro pejska a kočičku. Nejzábavnější byly pro děti hry s padákem a balónky.  

GALERIE KARNEVALOVÝ TÝDEN

MLSÁME ZDRAVĚ

O tom, že rodiče zdravé mlsání berou vážně, se děti přesvědčily při oslavě svátku jednoho děvčete. Děti si pochutnaly a sladkosti jim nechyběly.  
GALERIE MLSÁME ZDRAVĚ

NÁSLECHOVÁ HODINA V ZŠ

Předškolní děti z MŠ Okružní a MŠ Pod Zvonek navštívily první třídu v ZŠ Slovenská. Společně s „prvňáky" prožily vyučovací hodinu, kdy se seznámily s písmenem „B" a zároveň si procvičily prostorové pojmy pomocí pracovního listu. I přes prvotní ostych vše zvládly na jedničku.

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY

V rámci Plánu předčtenářské gramotnosti jsme s dětmi 21. 3. 2023 měli možnost navštívit knihovnu v Dolním Žukově. Paní knihovnice dětem vysvětlila, k čemu knihovna je, ukázala jim mnoho knih. Nakonec si děti mohly knihy také prohlédnout.

BESEDA VČELA

V tomto školním roce děti přivítaly jaro besedou se včelařem. Seznámily se s životem včel, prohlédly a vyzkoušely si včelařův oblek. Zjistily, jak voní včelí vosk, ochutnaly med a také nahlédly do prázdného včelího úlu. Jistě si budou práce včel více vážit. 

GALERIE BESEDA VČELA

BESEDA S POLICISTOU

Dne 29. 3. 22023 děti navštívil policista z Městské policie v Českém Těšíně. Pohovořil o nebezpečných situacích, které mohou děti potkat v běžném životě. Děti poučil, jak se mají v těchto situacích chovat. Ty mu předaly obrázky, které pro něj nakreslily.

BESEDA S HASIČI

Dne 4. 4. 2023 se děti setkaly s dobrovolnými hasiči z Horního Žukova. Ti jim předvedli dýchací přístroj, výstroj, kterou používají při hašení a také předvedli, jak se hasí práškovým hasícím přístrojem. Děti si oživily znalosti o telefonních číslech IZS.
  

VELIKONOCE

Před jarními svátky si děti vyzdobily barevnými vajíčky strom na školní zahradě, vyrobily si dárky i přáníčka. Vyzdobily si své pokojíčky. Plánovali jsme si návštěvu Velikonočního jarmarku, ale tu nám překazilo mrazivé počasí. Tak snad příště…

V ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH

V dubnu děti v rámci projektu V zdravém těle zdravý duch plnily další úkoly. Procvičily si záda pomocí cviků, provedly rozbor další „zdravé" pohádky a pracovaly s potravinovou pyramidou.

TŘÍDĚNÍ ODPADU A SOUTĚŽ SVĚT OČIMA DĚTÍ

V týdnu 17. – 21. 4. 2023 se děti seznámily s naší planetou. Vedly rozhovory o tom, jak o ni lidé pečují. Co naše planeta potřebuje. Naučily se třídit odpad, dokonce si samotné třídění vyzkoušely. Dvě děvčata vytvořila obraz do soutěže Svět očima dětí na téma Přírodní živly.

BESEDA SE SPISOVATELEM

Dne 28. 4. 2023 děti navštívily MŠ Čáslavská, kde se setkaly se spisovatelem A. Dudkem. Prošly s ním svět lidí i zvířat, zábavnou formou.

NÁVŠTĚVA FARMY

Dne 4. 5. 2023 děti využily pěkného počasí a navštívily farmu v Dolním Žukově. Viděly domácí zvířata velmi zblízka. Koně, prasata se selaty, kočky, slepice i psy. Prohlédly si také kozí chlívek s jeho obyvateli – kozami.

POZOROVÁNÍ POD LUPOU

Jedním z úkolů z enviromentální výchovy v květnu bylo pozorování květin pod lupou. Děti se ho s radostí zhostily a pozorovaly květiny , lístky, ale i brouky a včelky nejen pod lupou, ale také minimikroskopem.

SOUTĚŽ TAJEMNÝ SVĚT BAREV

Děti měly vytvořit vlastní botu dle fantazie. A protože dětský svět je opravdu barevný, i boty hrály všemi barvami.
 
GALERIE SOUTĚŽ TAJEMNÝ SVĚT BAREV

DOPRAVNÍ DOPOLEDNE

Dne 16. 5. 2023 děti na školní zahradě plnily úkoly z dopravní výchovy. Skládaly obrázky dopravních prostředků, určily správné barvy na semaforu, přiřadily čísla ZIS k jednotlivým autům. Přiřadily dopravní prostředky k místu, kde se pohybují a také si procvičily geometrické tvary na dopravních značkách. Vše zvládly na jedničku.

BESÍDKA KE DNI MATEK

Na svátek všech maminek se děti dlouho připravovaly. Nacvičovaly pohádku O budce, učily se básničky a zpívaly písničky. Přichystaly maminkám překvapení v podobě přáníček, květiny a „vyplnily" dotazník o mamince. 12. 5. 2023 vše maminkám předvedly a předaly. Odpoledne se vydařilo a vykouzlilo úsměvy na tvářích všech. Dospělých i dětí.

DEN DĚTÍ S HOPSALÍNEM

Dne 24. 5. 2023 děti navštívily MŠ Čáslavská, kde oslavily svůj svátek. Oslavu zajistil klaun Hopsalín. Děti si s ním zatancovaly, zahrály si různé soutěže. Na závěr si zachytaly bubliny z bublifuku. Jako dárek dostaly myšky z balónku.

MODERNÍ TECHNOLOGIE

Děti se v květnu seznámily s moderními hračkami, pomocí kterých se učily programovat myšku a včelky. Programovaly je tak, aby se dostaly na určené místo. Procvičily si také prostorové pojmy. Učily se pracovat s novou interaktivní ALBI knihou a tužkou. 

GALERIE MODERNÍ TECHNOLOGIE

MAP III - VYVÝŠENÉ ZÁHONY

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III proběhla další aktivita pod názvem: „Vyvýšené záhony" do škol. Děti mateřských škol zábavnou formou získaly poznatky o tom, co všechno je zapotřebí k sestavení vyvýšeného záhonu, jaký materiál můžeme použít, jakou výplň by měl záhon obsahovat, jaký tvar záhon může mít a co do něj zasadíme. Cílem bylo prohloubit poznatky z různých oblastí, a to nejen rozvoj environmentálního vzdělávání, ale také matematické gramotnosti. Hravou formou děti počítaly květiny a bylinky, které sadily do záhonů. Děti se dozvěděly vše o péči bylinek a květin, získaly mnoho zkušeností z praktického situačního učení. Odměnou pro děti českotěšínských škol byly sladkosti a sazenice jahod, které jim přinesou zdravé a sladké potěšení a vzpomínku na tuto akci. Těšíme se na další společná setkání.
                   
 

MAP III - NÁZORNÉ POMŮCKY PRO MATEMATIKU

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III proběhla v MŠ Okružní akce pod názvem: „Názorné pomůcky pro matematiku". Děti mateřských škol se seznámily s novými pomůckami, které budou rozvíjet jejich kompetence k učení a k řešení problémů v oblasti matematiky. Děti se seznámily s edukační sadou „Kostky k přepočítávání. Učily se formou opakování základů sestavovat množiny v rozsahu do deseti, srovnávat čísla a množiny a doplňovat množiny dle logického úsudku. Pomocí magnetické stavebnice upevňovaly geometrické tvary barvy a procvičovaly své zrakové vnímání sestavováním dle vzoru. Zajímavou a atraktivní pomůckou v oblasti matematiky jsou také obruče s čísly, které lze využívat pro nejrůznější edukační hry s obměnami. Děti si upevnily matematické představy také hrou s robotickou pomůckou BEE- BOTEM a zábavnou hrou s čísly na interaktivní tabuli. Odměnou pro českotěšínské školy bylo puzzle s čísly.
                    

POHÁDKOVÝ LES

Dne 15. 6. 2023 si děti zajely do DDM v Českém Těšíně. Tam byl pro ně připraven Pohádkový les, kde pomáhaly pohádkovým bytostem s jejich pohádkami. Prošly lesem s kůzlátky, opravily perníkovou chaloupku, pomohly Červené Karkulce naplnit košík pro babičku dobrotami. Nanosily také kamení do vlčí kůže. Setkaly se s klaunem, uměl vyrobit předměty a zvířata z nafukovacího balónku. Výlet se vydařil, počasí přálo a děti byly spokojené.

VYCHÁZKA ZA ZVÍŘATY

Dne 21. 6. 2023 děti na vycházce pozorovaly lamy, pštrosy i pávy v nedaleké zahradě. Bylo to milé zpestření letních dnů.

DOPOLEDNE S EVVO

Dne 27. 6. 2023 děti na stanovištích plnily úkoly z environmentální výchovy. Počasí jim nepřálo, proto vše zvládly v prostředí školky. Prošly se po lavičce – kmeni stromu, vytvořily frotáž pomocí kůry, vyhledaly hmyz lupou a splnily i další úkoly. Vše zvládly na výbornou.

POHODOVÝ ZAČÁTEK ROKU

V září nastoupily děti do školky. Přes počáteční slzičky se všechny zapojily do her i do ostatních činností. K tomu nám přálo počasí a proto se některé aktivity přesunuly na školní zahradu.
 
GALERIE POHODOVÝ ZAČÁTEK ŠKOLKY