MŠ Čáslavská

Nahoru

4.třída - Den matek

Děti v pondělí 13.5. oslavily se svými maminkami jejich svátek. Zarecitovaly jim básničky, zazpívaly písničku a daly jim krásný dárek, který samy vytvořily z keramiky. Pak společně s maminkami udělaly přáníčka.

GALERIE 4.třída - Den matek

3.třída - Setkání s maminkami

Během akce "Setkání s maminkami" děti předvedly připravené básničky a písničky. Poté předaly keramická srdíčka zhotovená v dílně. Společně s dalšími členy rodiny děti tvořily kreativní přáníčka a měly obrovskou radost z možnosti tvůrčího sdílení s rodinou.

1.třída - Interaktivní Den matek

S předstihem, před druhou květnovou nedělí, jsme s maminkami oslavili jejich svátek, abychom jim poděkovali za jejich lásku, péči a starostlivost. Zazpívali jsme, zarecitovali, ale pak už jsme zapojili i maminky do tance a her s padákem. V závěru našeho setkání jsme maminky obdarovali obrazem rodiny, přáníčkem, kytičkou a keramickým překvapením v sáčku. 

1.třída - Pro mámu

Na Svátek matek se děti připravovaly delší dobu. Kreslily, lepily, zpívaly, tančily, aby se maminkám na návštěvě líbilo. 
 

3.třída - Keramické tvoření

Během keramického tvoření ke Dni matek si děti vyráběly krásná srdíčka pro své maminky.


3.třída - Exkurze IZS

Během výletu k hasičům do Integrovaného záchranného systému Český Těšín děti prozkoumaly hasičské auto a jeho vybavení, mohly si prohlédnout různá další hasičská vozidla, traktory a lodě. Zajímavým zážitkem pro ně byla skluzná tyč, posilovna, tělocvična a veškeré vybavení, které mají hasiči k dispozici. 

3.třída - Zvuky a hudební nástroje

 Během týdne se děti seznámily s různými zvuky a hudebními nástroji a měly tak možnost objevit jejich využití. Některé děti dokonce přišly samy a předvedly nám své dovednosti, například hru na flétnu.

GALERIE 3.třída - Zvuky a hudební nástroje

 

1.třída - Vesmír

Celý život jsme součástí vesmíru aniž bychom si to denně uvědomovali. Naše sluneční soustava je zajímavá a chceme o ní vědět. Proto i děti prožívají malá setkání pomocí encyklopedií, fotografií, vyprávění, her, pohádek. Země, na níž žijeme, je pestrá, barevná, s bohatou živou i neživou přírodou, lidmi. Tak ať nám dlouho vydrží!

Beseda s městskou policií

Ve středu 10.4.2024 navštívili naši MŠ zástupci městské policie. Děti se seznámily s prací policisty, se zásadami bezpečného přecházení přes vozovku, s bezpečností v autě, a také si mohly prohlédnout policejní auto a potřebné vybavení. Dětem se beseda moc líbila a domů si odnesly drobné dárečky. 

GALERIE Beseda s městskou policií

3.třída - Slunečné jarní dny

Děti během slunečných jarních dnů prozkoumávaly školní zahradu a hledaly brouky, berušky, housenky, pavučiny a pletly pampeliškové věnce. Měli jsme příležitost ochutnat čerstvé pomeranče přímo z řecké plantáže, které jsme následně zpracovali do přírodního pomerančového džusu. 

GALERIE 3.třída - Slunečné jarní dny

3.třída - Ze života hmyzu

Děti se v rámci tématu  "Ze života hmyzu" věnovaly zkoumání mravenců, housenek, lučních koníků, berušek, včel a mnoha dalších druhů hmyzu, které objevily jak na školní zahradě, tak i v okolí. Byly nadšené z toho, jak mnoho drobných a krásných tvorů je kolem nás, kterých si často na první pohled nevšimneme. 

GALERIE 3.třída - Ze života hmyzu

 

4.třída - Návštěva knihovny

Děti v březnu navštívily městskou knihovnu, kde jim paní knihovnice předčítaly z knihy "Den, kdy voskovky řekly dost." Děti během příběhu procvičovaly schopnosti poznávat barvy. Nakonec si voskovkami nakreslily obrázky. Dětem se návštěva knihovny moc líbila.

 

GALERIE 4.třída - Návštěva knihovny

 

3.třída - Jarní motivy

Děti si v průběhu jara vypěstovaly svou řeřichu a s chutí ji ochutnávaly. Některé děti si ji dokonce začaly pěstovat i doma. Venku pak děti poznávaly kvetoucí zlatici, petrklíče, narcisy a sněženky. Zároveň tvořily papírové hyacinty a skládaly vlaštovky, které následně pouštěly do vzduchu na zahradě.

GALERIE 3.třída - Jarní motivy

1.třída - Velikonoce

K jaru patří velikonoční svátky, a tak jsme opět tvořili, ale také jsme ze sebe udělali velikonoční zajíčky. Snažili jsme se hodně zpívat, ale i cvičit, abychom byli veselí a zdraví.

Divadlo Bajka - Vyprávění indiánské babičky

 Na stánkách Těšínského divadla byl obsah hezky napsán, proč vymýšlet něco nového. Takže děti zhlédly "Příběh indiánského chlapce Mato Tope z kmene Siouxů, který má sílu a odvahu čtyř medvědů a je odhodlán bránit svůj kmen před Vraními indiány, zloději koní. Chrání a ctí totiž svou posvátnou zemi, jejíž srdce tluče v rytmu bubnů a dech je větrem. Kde vše živé i neživé promlouvá stejným jazykem ducha. Kde voda je čistá, obloha modrá a kde hvězdy zpívají svoji píseň."
Přestavení mělo spoustu krásných světelných a zvukových efektů, což umocnilo celkový zážitek.

1.třída - Minimikroskop

Svět kolem nás je krásný, barevný, zajímavý, pestrý, ale když se podíváte třeba přes kapesní minimikroskop, tak to vidíte i to, co jste netušili, že se třeba na povrchu čehokoliv nachází... Naše děti to objevují. Na ukázku dáváme jen malé množství toho, co si prohlížely zblízka.

1.třída - Probouzíme jaro

Probouzet jaro nám dalo hodně práce. Děti tvořily pampelišky a sedmikrásky, vyrobily jarní vílu Vesnu, plnily papírové košíčky květinami, věnovaly se ptáčkům jak poslechově, tak tvořivě. Učily se krásnou píseň Pampelišky a Kudy chodí jaro. Tančily, venku pozorovaly větve stromů a keřů jak rozvíjejí lístečky, v trávě objevovaly malé šneky, na sluníčku ruměnici pospolnou, a dokonce našly i houby.
GALERIE 1.třída - Probouzíme jaro

1.třída - Knihovna

K březnovým tradicím patří návštěva knihovny. Určitě víte, že knihy v policích jsou plné  pohádkových postav. Některé jsou hodné, milé, jiné veselé či strašidelné, mezi které patří i skřítci záškodníci. Přestavte si, že paní knihovnici podstrčili knihu s pohádkou O třech prasátkách. místo o voskových pastelkách.... Po pohádce si děti mohly prohlížet knihy, časopisy, půjčit si plyšáky a jiné hračky. 

3.třída - Přírodní živly

Během minulého týdne se děti věnovaly přírodním živlům, sázely semínka řeřichy, tvořily kapičky vody a větrníčky skřítků. Dále se věnovaly pohybovým a dechovým cvičením, přičemž se seznamovaly se všemi živly – vodou, vzduchem, ohněm a zemí.

GALERIE 3.třída - Přírodní živly


3.třída - Návštěva knihovny

Dne 7. března 2024 se děti zúčastnily akce na podporu předčtenářské gramotnosti v knihovně Slovenská. Poslechly si příběh O voskovkách, který se rovněž stal inspirací ke kresbě svého oblíbeného obrázku. Nakonec si děti mohly prohlédnout knihy, které si samy vybraly.

GALERIE 3.třída - Návštěva knihovny

1.třída - Profese

Kdo by neznal přísloví "Bez práce nejsou koláče"..... A tak i naše děti mají možnost zjistit, co některé profese obnášejí. Tentokrát jsme se zaměřili na netradiční povolání. Děti si vyzkoušely roli moderátora v televizi, seznámily se s množstvím profesí, které provází tvorbu v divadle i v televizi, na chvíli se staly sochaři, malíři, hudebníky, ale také botanikem, horolezcem.... Do tématu jsme vložili i úkol z čtenářské gramotnosti. Určitě poznáte podle fotografií, čeho se úkol týkal. Záměrně jsme nakombinovali nesourodá povolání, aby byl lépe patrný rozdíl v náročnosti, pomůckách, délce trvání a tak dále... Průběžně si další profese přiblížíme v hrách nebo při pobytu venku.

4.třída - Ten dělá to a ten zas tohle

Děti minulý týden zjistily, jaké máme profese a co můžou lidé v dospělosti dělat. Během týdne si děti práci některých lidi vyzkoušely. Hrály si na cukráře, když z plastelíny tvořily dorty; na švadlenky, když navlékaly papírové knoflíky na provázek; na zedníky, když pomocí malování, stříhání a lepení vytvořily krásné domečky; zahrály si i na muzikanty, když doprovázely písničky na hudební nástroje. A samozřejmě nechyběly ani pohybové aktivity, hrály hry se šátky, s padákem a v tělocvičně běhaly překážkovou dráhu. Děti se také zapojily do výtvarné soutěže „Požární ochrana očima dětí a mládeže" a společně vytvořily krásnou práci. Nakonec si děti vyzkoušely pokus s vodou, kostkou cukru a inkoustem.

GALERIE 4.třída - Ten dělá to a ten zas tohle

4.třída - Z pohádky do pohádky

Děti se v rámci týdenního plánu „Z pohádky do pohádky" seznámily s pohádkou „Domeček". Společně z pěnových kostek postavily domeček, ve kterém si pohádku zdramatizovaly. Dětem se aktivita moc líbila.

GALERIE 4.třída - Z pohádky do pohádky

 

Pohádkové kreslení 1 s Adolfem Dudkem

Veselé setkání s malířem a ilustrátorem dětských knih a časopisů Adolfem Dudkem patří k oblíbeným akcím školy. Malíř ilustroval přes 130 knih a prodaly se přes tři miliony knih s jeho ilustracemi. Letos v interakci s dětmi kreslil a vyprávěl 4 známé pohádky. Jeho živelnost a radost z práce se odráží v radosti a smíchu všech dětí.

1.třída - Návštěva 1.třídy ZŠ

Předškoláci absolvovali vyučovací hodinu v 1.B s paní učitelkou Janou Walkovou v ZŠ na Slovenské ulici. Vyzkoušeli si sezení a práci v lavici, rozcvičku, úkoly u tabule i na koberci.
 

3.třída - Návštěva předškolních dětí v 1.třídě ZŠ

 Děti navštívily třídu 1.A v ZŠ na Slovenské ulici a vyzkoušely si vyučovací hodinu s paní učitelkou Monikou Parákovou. 
 
GALERIE 3.třída - Návštěva předškolních dětí v 1.třídě ZŠ

1.třída - Čtenářská gramotnost - Rukavička

I když se to nezdá, dokázali jsme se celý týden věnovat tématu RUKAVIČKA. Děti se seznámily s různými druhy rukavic - zimní, které nás chrání před chladem a mrazem, pracovní , které zmírní zátěž rukou a ochrání před znečištěním, gumové, které používá maminka doma při úklidu, lékařské, které zajistí sterilitu při operaci či ošetření úrazů... Děti rozházené a částečně schované rukavice kompletovaly do párů, házeli jimi - kdo dohodí dál stejnou rukavicí, zkoušely rukavice vycpat papírem, pískem, díly stavebnice, vodou a zjistit tak, které plnění bylo nejsnažší, která rukavice všemu odolala, která propustila vodu. Děti zdobily i maxirukavice. Společně jsme si vytvořili pohádkovou rukavici a děti vymyslely krátký příběh. 

3.třída - Skáče, skáče vrabeček, hledá, kde je drobeček

V měsíci leden se děti seznamovaly s některými druhy ptactva. Zpívaly písničku "Bude zima, bude mráz", při hádankách si upevňovaly sluchové vnímání hlásek na začátku a na konci slova, učily se správnému dýchání při foukání do peříčka, procvičovaly si jemnou motoriku při mačkání papírků (zrníček) a manipulaci s kolíčky, poslouchaly zpěv ptáků. Na konci týdne jsme si společně s dětmi vyrobili ledové obrazy a krmivo pro ptáčky, které jsme následně rozvěsili na školní zahradě.

GALERIE 3.třída - Skáče, skáče vrabeček, hledá, kde je drobeček


3.třída - Za polárním kruhem

Děti se v měsíci leden seznamovaly s fascinujícím světem zvířat, jako jsou lední medvědi, mroži, polární lišky, tučňáci a další. Diskutovaly také o tajemné polární záři a životě Eskymáků v této mrazivé krajině. 

GALERIE 3.třída - Za polárním kruhem

3.třída - Odměny za kaštany

 
 

3.třída - Přišel k nám Ježíšek

Ve čtvrtek 21.12. přišel do naší mateřské školy Ježíšek. Všechna dětská očka se rozzářila při pohledu na nadílku pod stromečkem. Na rozbalování dárků se děti vrhly s velkým nadšením. Složili jsme si nové puzzle Spiderman, hráli si s polytechnickou stavebnicí, procvičovali si slovní protiklady pomocí dřevěné stavebnice, modelovali jsme z plastelíny Play-Doh a osvojovali jsme si vědomosti pomocí nové Albi knihy. 

1.třída - Vánoční nadílka

Vánoce jsou nejen o pohodě, společných chvílích, ale také o dárcích. Velkou radost děti měly, když je pod stromečkem objevily, a hned vyzkoušely, co se s nimi dá dělat. A cukroví od maminek také přišlo vhod při poslechu koled.

4.třída - Vánoční besídka

V pondělí 18.12. proběhla ve 4.třídě Vánoční besídka. Děti předvedly krásné vystoupení, kde společně zazpívaly, zarecitovaly a také zatancovaly. Nakonec děti svým rodičům předaly přáníčka a dárečky.
GALERIE 4.třída - Vánoční besídka

1.třída - vánoční besídka Sněhová koule

Prosinec je měsícem setkávání a užívání si společných chvil. Nejinak tomu bylo i na naší besídce, kterou jsme pojali ve dvou částech. V první děti zpívaly a přednášely, v druhé si s rodiči zahráli zimní hru se sněhovými koulemi. Moc bychom si všichni přáli, aby i vánoce byly bílé, jako ty naše sněhové koule.

3.třída - Vánoční besídka

Na vánoční besídce děti předvedly divadelní představení o zvířátkách, jež společně hledala úkryt před zimou. Vše vyvrcholilo radostným tanečkem, který sdílely společně. Poté děti předaly svícny a přání, která pro své rodiče připravily s láskou.

1.třída - Vlastnosti sněhu

Ve třídě se nám lépe zjišťovaly vlastnosti sněhu. Nejdříve se děti vybavily rukavicemi, ale brzy je odložily. Zjistily, že sníh je studený, sypký, v teple se rychle slepuje do tvarů, které vymodelujeme rukama či tvořítky. Dá se krájet, rozpouští se, má specifickou vůni i chuť, sněhová koule se potopí, v rozpuštěném sněhu v nádobě se vidíme. Sníh v dlani rychle roztaje a zůstane nám jen loužička. 

Mikulášská nadílka

Ve středu 6.12. naši školku navštívil Mikuláš, čert a anděl. Všechny děti jim zazpívaly písničku a také zarecitovaly báseň. Protože byly moc hodné a Mikuláše potěšily, tak si vysloužily krásnou mikulášskou nadílku. Mikuláš s čertem a andělem  navštívili jednu třídu a chvíli si s dětmi povídali a hráli než se vydali dál na cestu.

1.třída - Advent začal

Co víc si děti mohou v prosinci přát, než těšit se ze sněhové nadílky a blížících se Vánoc. Nečekaly až bude chtít stromeček zdobit paní učitelka, ale samy se aktivně přihlásily o stromečky, které kreativně ustrojily. Jeden velký, na který se nemá sahat, a malé stromečky, které denně projdou opakovanou proměnou během her a volných chvil. A jak to začátkem prosince bývá, nezapomněli jsme ani na peklo, při němž jsme využili polytechnické vzdělávání.

3.třída - Vánoční přípravy krok za krokem

Během příprav na Vánoce jsme vytvářeli adventní kalendář s názvem ,,Kouzelný stromeček", který nás provede prosincem až k Vánocům. Děti stavěly sněhuláky, tvořily Mikuláše, čerty, anděly a připravovaly se na jejich příchod. Společným projektem se pak stala sněhová vločka u příležitosti adventní akce v Českém Těšíně.

 

GALERIE 3.třída - Vánoční přípravy krok za krokem

 

1.třída - Vynálezy

V rámci čtenářské gramotnosti jsme i letos zařadili rodinnou kreativní a zároveň vzdělávací aktivitu Čteme s mámou a tátou. Tentokrát jsme se zaměřili na vynálezy, které člověku usnadňují život. Bez elektřiny si ho už ani nedovedeme představit.

 

1.třída - Listopadové aktivity

V listopadu jsme se zaměřili na lidské tělo, a vše, co je s ním spojené. Zdraví a nemoc, různá povolání důležitá pro život člověka. Čekali jsme na příjezd Martina na bílém koni, oslavili narozeniny. Snažili jsme se nejen povídat, ale hlavně vše si vyzkoušet a prožívat.

3.třída - V měsíci listopadu

V listopadu oslavovaly děti narozeniny a jmeniny svých kamarádů. Během této doby zaměřené na tělo a smysly jsme prozkoumávali různá témata, která děti nadchla. Začali jsme se připravovat na besídky a koncerty, které nás čekají. Děti prezentovaly své znalosti o moderních vynálezech.

1.třída - Houby kam se podíváš

Podzimní počasí letos nadělilo naší školní zahradě spoustu hub. Není divu, že se staly zajímavým objektem pozorování a učení dětí, zejména dvou vytrvalých houbařů. Co se našlo v zahradě, vyhledali jsme i v knihách nebo přímo venku na internetu v mobilu.

4.třída - Jak jsme bacili bacily

S podzimem k nám zavítaly různé nemoci. Bacily ve třídě Štěňátek řádily, a tak jsme si o nic, a celkově o našich tělech vyprávěli. Povídali jsme si, jak se oblékáme když je zima, a naopak léto. Při tom jsme si sestavovali panáky z oblečení a připomínali jsme si, v jakém pořadí oděvy oblékáme. Hráli jsme si na doktory, a při tom zkoušeli, jak vypadá rentgen ruky, nebo jsme zkoumali, jak vypadá naše kostra. Při této příležitosti jsme se učili básničku Polámal se mraveneček. Také jsme dělali pokus, jak funguje proti bacilům mýdlo, a u toho jsme se učili, jak se ruce správně myjí. V pátek jsme si takového našeho zlobivého bacila vyrobili a pořádně jsme mu vysvětlili, že ho u sebe nechceme. Tak snad už nám dá konečně pokoj.
GALERIE 4.třída - Jak jsme bacili bacily

3.třída - V říjnu

V říjnu děti využily školní zahradu k plnohodnotným zážitkům. Experimentovaly s mandarinkou, vytvářely housenky a sovy, a učily se rozpoznávat rozdíly mezi listnatými a jehličnatými stromy. Navíc se seznámily s obsluhou malé robotické včelky Bee-bot.

GALERIE 3.třída - V říjnu        

Divadlo Kašpárkův svět

Poslední říjnový den jsme zakončili Čtyřmi pohádkami o drakovi a princeznách, které nám do mateřské školy přivezla vypravěčka a loutkoherečka Vladimíra Antošová. Příběhy byly odehrány krásnými klasickými půlmetrovými dřevěnými marionetami. Drak se chtěl oženit s princeznou. Jedna byla zlá, druhá ufňukaná, třetí hodná a čtvrtá chytrá. Co myslíte, kterým princeznám se podařilo draka zbavit nejlépe?

4.třída - Barevný týden u Štěňátek

Abychom si procvičili a ještě lépe zapamatovali barvy, měli jsme v prvním týdnu v říjnu barevný týden. V pondělí jsme měli zelenou, zpívali jsme o travičce zelené, v úterý bílou, povídali jsme si o čištění zoubků, ať jsou krásně bílé a zdravé, ve středu jsme vyráběli žlutá sluníčka s duhou. Ve čtvrtek jsme probírali červenou barvu, ke které nám krásně seděla pohádka O Červené karkulce, no a v pátek jsme si díky modré barvě hráli na námořníky. Každý den jsme dokonce přišli do MŠ oblečeni v dané barvě - moc hezky to vypadalo.
GALERIE 4.třída - Barevný týden u Štěňátek

1.třída - Já a moje rodina

Rodina je nejbližší společenství, ve kterém děti žijí, kde mají své rodiče, sourozence, společný domov. Povídali jsme si o sobě, rodině a věnovali jsme se tvoření, četbě i hudebním činnostem na toto téma. 

1.třída - Plavání předškoláků

Plavecký výcvik je téměř vždy spojen s nadšením, radostí a užíváním si velkého množství vody. I zde jsou děti vedeny k dodržování hygienických, bezpečnostních i kázeňských pravidel, aby mohl být program splněn a děti se naučily co nejvíc.

3.třída - Plavecký výcvik

Rozhoupli jsme začátek školního roku plaveckým programem pro předškoláky. Děti s napětím očekávají každé pondělí, kdy se mohou ponořit do bazénu a zdokonalovat své plavecké dovednosti ve vodním prostředí.

GALERIE 3.třída - Plavecký výcvik

3.třída - V měsíci září

V září si děti na školní zahradě užívaly krásné slunečné počasí. Stavěly malé domečky pro šneky, malovaly obrázky muchomůrek, vytvářely ježky a pomalu se ponořovaly do atmosféry začínajícího podzimu. Během té doby se všechny děti postupně spřátelily a přizpůsobily se novému prostředí.

GALERIE 3.třída - V měsíci září

1.třída - Zahrada

Po řízených činnostech děti tráví čas na zahradě hlavně aktivně. Na prolézačkách, jízdou na odrážedlech, pozorováním a zkoumáním přírodních zákoutí či v pískovišti.
 

1.třída - Hra

Nejpřirozenější činností dětí je hra. Ukazuje nám, co děti baví a zajímá, co dovedou vymyslet, realizovat, zda si pomáhají nebo jsou samotáři, z čeho mají obavy, kdo se na ostatní jen dívá, nebo pouze relaxuje.

1.třída - Společně jsme začali nový rok

 
 
  

4.třída - První týden u Štěňátek

 Začal nám první týden, kdy chodíme do školky. Sešli jsme se třída plná super holčiček i kluků. Ukáplo pár slziček, ale došlo nám, že nám tady bude společně dobře. Během týdne jsme hráli spoustu nejen seznamovacích her. Hodně jsme zpívali, tančili, tvořili a také cvičili. Učili jsme se novým pravidlům v novém prostředí. Prozkoumávali jsme každý kout naší třídy a každou hračku, kterých tady není málo. Tak jsme zvědaví, co nás čeká dál. 

GALERIE První týden u Štěňátek

Školní rok 2023/ 2024

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konec školního roku


GALERIE Konec školního roku
 
 

1.třída - Doprava a cestování

Všichni se těšíme na letní prázdniny, které jsou spojené s vodou, sluncem, horami, lesy, kulturními památkami, sportováním a cestováním. Trochu jsme si na takové prázdniny hráli. Přejeme si, aby se ty opravdové všem vydařily!

Enviromentální dopoledne

V pátek 23.6.2023 v naší mateřské škole proběhlo Enviromentální dopoledne. Pro děti bylo nachystáno osm stanovišť s tématem Můj kamarád strom. Děti trénovaly svoji zručnost chůzí po lavičce, zkoušely obkreslovat kůru stromu na papír pomocí voskových pastelů, pozorovaly hmyz žijící na stromě i pod ním pomocí lupy, kreslily letokruhy stromu, stavěly strom z přírodnin, určovaly, co do lesa nepatří, třídily obrázky zvířat - která žijí v lese a házely "šiškou" do obruče. Dětem se dopoledne moc líbilo, úkoly je bavily a za účast dostal každý sladkou odměnu. 

GALERIE Enviromentální dopoledne


Cvičný požární poplach

Ve čtvrtek 22.6.2023 proběhl v naší mateřské škole požární poplach. Po rychlém opuštění budovy se děti dočkaly příjezdu hasičů. Ti nejprve cvičně roztáhli hadice až k jednomu oddělení. Následovala prezentace hasiče připraveného k zásahu při požáru. Děti se seznámily s další náplní práce hasičů, měly možnost prohlédnout si vybavení auta a vyzkoušet si, jak se v něm sedí. Největším zážitkem byla možnost vyzkoušet si ovládání hadice s proudem vody. Dětem se dopoledne líbilo a měly si o čem povídat. 

GALERIE Cvičný požární poplach

 

1. třída - výtvarná soutěž

Můj přítel nejvěrnější - téma výtvarné soutěže letošních Evropských dní handicapu, které proběhnou v říjnu 2023. Letos jsme zaslali pouze jedno dílo, zpracované netradičně. Chlapec si předkreslil tvary, které následně několik dní po chvilkách vytrhával a nalepoval na velký formát. Jak jste si určitě všimli, vytvořil svou podobiznu vedle svého psího kamaráda.

 
 

1.třída - Gloxinie - pěstitelský úspěch

Ve třídě máme chlapce silně zaměřeného na flóru. Jeho rukama projde kdejaký list či větev, ale také malá semínka. Některé pokusy se semínky vyšly, jiné ne. Zkusili jsme zasadit hlízu gloxinie, kterou prý není snadné pěstovat. A vyklubala se z ní brazilská kráska. I když jsme očekávali květy růžovožluté, stejné jako na obrázku obalu, dočkali jsme se květů sytě temně růžových. Listy této nádherné rostliny jsou větší než dlaň dospělého člověka. Škoda, že květy vykvétají postupně  a rychle odkvétají. Nevadí. Je hezké, že již čtyři měsíce každý ranní příchod do MŠ je spojen s touto květinou. 

GALERIE 1.třída - Gloxinie - pěstitelský úspěch

 

1.třída - Český Těšín v pohybu

Povídání o našem městě jsme denně obohatili o pohybové aktivity. Děti byly staviteli Piastovského hradu a města Těšína, cvičily s overbally jako s těšínskými jablíčky, přeskakovaly Olši a zaplavaly si v jejím toku. Malovaly sebe u svých domů, vytvořily květy s naší krásnou radnicí. Pečovaly o bylinky, foukaly bublinky, prohlížely si mapu města s fotografiemi známých míst. A nechyběl pohyb dle slyšené písně Jaromíra Nohavici Těšínská.
 

Pohádkový les

Děti se zúčastnily akce Pohádkový les, kterou připravilo Středisko volného času Amos Český Těšín. Děti se mohly na čas stát pohádkovou bytostí a vnímat tak všemi smysly kouzlo příběhu O Červené karkulce, O kůzlátkách, O žabím princi, Ledové království. Dováděly na skákacím hradu i na trampolíně.  V kreativní dílně vyráběly berušky a na závěr jim udělala velkou radost  jízda na řetízkovém kolotoči.

GALERIE Pohádkový les

1.třída - Vyvýšené záhony

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III proběhla další aktivita pod názvem "Vyvýšené záhony" do škol. Děti mateřských škol zábavnou formou získaly poznatky o tom, co všechno je zapotřebí k sestavení vyvýšeného záhonu, jaký materiál můžeme použít, jakou výplň by měl záhon obsahovat, jaký tvar záhon může mít a co do něj zasadíme. Cílem bylo prohloubit poznatky z různých oblastí, a to nejen rozvoj environmentálního vzdělávání, ale také matematické gramotnosti. Hravou formou děti počítaly květiny a bylinky, které sadily do záhonů. Děti se dozvěděly vše o péči bylinek a květin, získaly mnoho zkušeností z praktického situačního učení. Odměnou pro děti českotěšínských škol byly sladkosti a sazenice jahod, které jim přinesou zdravé a sladké potěšení a vzpomínku na tuto akci. Těšíme se na další společná setkání. 

                                              

 

GALERIE 1.třída - Vyvýšené záhony


1. a 3.třída - Názorné pomůcky pro matematiku

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III proběhla v MŠ Okružní akce pod názvem "Názorné pomůcky pro matematiku". Děti mateřských škol se seznámily s novými pomůckami, které budou rozvíjet jejich kompetence k učení a k řešení problémů v oblasti matematiky. Děti se seznámily s edukační sadou "Kostky k přepočítávání". Učily se formou opakování základů sestavovat množiny v rozsahu do deseti, srovnávat čísla a množiny a doplňovat množiny dle logického úsudku. Pomocí magnetické stavebnice upevňovaly geometrické tvary a barvy a procvičovaly své zrakové vnímání sestavováním dle vzoru. Zajímavou a atraktivní pomůckou v oblasti matematiky jsou také obruče s čísly, které lze využívat pro nejrůznější edukační hry a obměnami. Děti si upevnily matematické představy také hrou s robotickou pomůckou BEE-BOTEM a zábavnou hrou s čísly na interaktivní tabuli. Odměnou pro českotěšínské školy bylo puzzle s čísly.  
                                  

1.třída - Hmyzí dny

Včela medonosná, tak malá, a přitom důležitá. Děti se naučily vše, co je potřeba o ní vědět. Zjistily kde bydlí, kdo se o její společenství stará, a proč. Pozornost jsme věnovali také krásným motýlům, mravencům, broukům, pavoukům. Zejména těm, které vídáme na školní zahradě. K většímu přiblížení se k těmto tvorům jsme využili knihy, písně, tance a tvoření. A abychom hmyzu trochu pomohli, vyrobili jsme hmyzí domeček na zahradu. 

3. a 4.třída - Dopravní dopoledne

Děti se zúčastnily dopravního dopoledne. Plnily čtyři úkoly - třídily dopravní značky podle tvaru, dávaly autíčka na cestu do správného směru, skládaly obrázky a rozlišovaly dopravní prostředky podle místa pohybu. Děti byly šikovné a úkoly je moc bavily. 

GALERIE 3. a 4.třída - Dopravní dopoledne

 


Hopsalín

Naši mateřskou školku navštívila vzácná návštěva. Z dálky se za dětmi přijel podívat klaun Hopsalín se svými kamarády. Děti si s ním užily program Cirkus plný písniček, hopsání, žonglování a zábavy. Vyzkoušely si, jak je těžké žonglování s talíři a chytání míčků. Každé z dětí dostalo od Hopsalína krásný dáreček v podobě myšky z balónku. Všichni se zapotili u mnoha tanců a písniček. Na závěr děti čekalo překvapení - bublinková show.

 

GALERIE Hopsalín

 

4.třída - Besídka ke Dni matek

Dne 19. května 2023 se konala besídka ke Dni matek s názvem Maminka je moje sluníčko. Paní učitelky si s dětmi připravily program, ve kterém děti přednášely básničky o sluníčku, zpívaly a zatančily tanec na téma Voda dle stejnojmenné písně. Po závěrečné básni a písni oslavující svátek matek, předaly děti svým maminkám dáreček - vlastnoručně vyrobené srdíčko a přáníčko s otiskem dlaně. Vystoupení se rodičům moc líbilo a děti byly šťastné, že vše zvládly. 

GALERIE 4.třída - Besídka ke Dni matek

 

1.třída - Den matek

S dětmi jsme připravili krátký program z písní a básně zaměřený na čas, který rychle běží, zejména když jej trávíme s našimi blízkými. Kromě dárečků, které děti několik dní vyráběly, odnesli si všichni domů ještě společná díla - srdíčka, vytvořená z kamínků, drátu a korálků. 

3.třída - Den matek

V úterý 9.5.2023 popřály děti svým maminkám de Dni matek kulturním vystoupením zaměřeným na zdravý životní styl. Dětem to moc slušelo a maminky si kromě dojmů odnesly i dětmi vyrobené dárečky: přáníčko a srdíčko.
 

Hrajeme si na malíře s Adolfem Dudkem

Po třech letech k nám opět zavítal vzácný host - malíř a ilustrátor Adolf Dudek. Je autorem obrázků v knihách, časopisech, maluje pohlednice, filmové klapky, CD obaly, omalovánky, mapy, maluje na zdi škol, ale také cestuje po celé České republice, i do zahraničí, aby dětem svou tvorbu přiblížil, a zároveň je pobavil svým interaktivním vystoupením. Patří mezi nejoceňovanější dětské malíře. S jeho ilustracemi se již prodalo přes 3 573 500 knih a absolvoval přes 5 840 vystoupení pro děti různých věkových skupin, ale i pro dospělé.

3.třída - Bee-Bot

 Děti se seznamovaly se základy programování za pomocí robotické včelky Bee-Bot. Děti nové technologie milují.


 

                                                                                                                                                  

1.třída - Vesmír a Země

Naše krásná modrá planeta Země je obrovská, ale ve vesmíru je jen malou součástí nekonečného prostoru. Děti se seznámily s jejím vzhledem, vlastnostmi, dalšími planetami naší sluneční soustavy. Během rozhovorů dovedly vyvodit, co Zemi škodí, a jak jí můžeme pomáhat. Mimo jiné se naučily píseň Naše Země kulatá je a naslouchaly Pohádkám z vesmíru. Obdiv si zasluhuje úžasná a pestrá příroda, jejíž součástí můžeme být.

3.třída - Den Země

Děti v jarním týdnu s názvem ,,Den Země´´ si přiblížily krásy naší Země, květiny, sopky, zvířata, ale také nepořádek a důležitost třídění odpadu.

GALERIE 3.třída - Den Země

4.třída - Domácí zvířata

V týdnu od 11.4. - 14.4.2023 se děti seznamovaly s druhy domácích zvířat a jejich mláďaty, hrály pohybové hry Na domácí zvířata, Kohout a slepička a Na kvočnu a kuřátka. Děti také vytvářely obrázek krávy. Podle šablony si děti musely nejdříve krávu obkreslit, vystřihnout a nalepit. Potom krávu dokreslily fixem a temperovými barvami domalovaly slunce a trávu. Obrázky se dětem moc povely. Toto téma děti bavilo a hodně novým věcem se naučily.

GALERIE 4.třída - Domácí zvířata

4.třída - Návštěva knihovny

V březnu děti měly možnost navštívit knihovnu ve Svibici, kde probíhalo scénické čtení podle knihy Petra Horáčka "Nejkrásnější míso na světě". Paní knihovnice dětem předčítaly z knihy a zároveň hrály divadlo, které představovalo, co se v knize děje. Měly připravené obrázky, kterými se snažily děti zapojit do děje. Po divadle děti vybarvovaly omalovánky nejkrásnějšího místa na světě a po této činnosti si mohly prohlédnout různé dětské knihy. Dětem se v knihovně moc líbilo, z divadla byly nadšené, a ještě několik dní si o tom povídaly.

 

GALERIE 4.třída - Návštěva knihovny

 


1.třída - Jaro

Jaro je krásné období, kdy se všechno rychle probouzí k životu. Děti opakovaně vysévaly semínka řeřichy a čočky. Připravovaly se na velikonoční svátky vyráběním obrázků, dekorací a dárků. Vymetly postavený cihlový komín, naslouchaly pohádkám Jak šlo vejce na vandr, O kohoutkovi a slepičce, foukaly do barevných pírek a dělaly spoustu dalších věcí pro poznání i zábavu.

1.třída - Oheň, voda, země, vzduch

Oheň, voda, země, vzduch. Čtyři živly, jež jsou pro nás velmi důležité. Děti společně poznávaly sílu těchto živlů a zjistily, jakou mohou mít podobu. Společně jsme si zasadili několik rostlinek, o které se děti pečlivě starají. Taky jsme si zacvičili s větrem o závod, a nakonec jsme odhalili možná nebezpečí, když se příroda naštve. 

 

GALERIE 1.třída - Oheň, voda, země, vzduch


Dopoledne s Městskou policií Český Těšín

K pravidelným setkáním každoročně patří beseda s policistou. Děti naslouchaly vyprávění, odpovídaly na otázky, plnily úkoly. Mají povědomí, co, kdy, a jak udělat, a opakováním získávají jistotu, jak se správně chovat na ulici i doma. 

1.třída - Návštěva knihovny

Paní knihovnice si pro nás připravila hezký program na téma jaro, ve kterém se prolínal rozhovor, četba z knih, zvuky zvířat, ohmatání různých materiálů připomínajících zvířecí povrchy těla. V další části návštěvy si děti mohly prohlédnout jakékoliv knihy, ale také si pohrát v týpí, se zvířátky, nebo stavět z lega, a zároveň vytvořit svůj vlastní příběh.

1.třída - Na zahradě

Myslím, že k těmto fotografiím není třeba žádný komentář. Hlavně, že jsou všichni spokojeni.

1.třída - Čtenářská gramotnost - Rýmovačky s obrázky

Náš mateřský český jazyk je velmi krásný a barvitý. Přesvědčily se o tom i děti, když plnily další úkol čtenářské gramotnosti. Některé rychle pochopily zadání a hravě spárovaly obrázky, jejichž názvy se rýmovaly. Zahrály si i jednoduché rýmovací pexeso a tvořily věty pomocí rozhozených obrázkových kostek.  
GALERIE 1.třída - Čtenářská gramotnost - Rýmovačky s obrázky

1.třída - Kde pracuje máma s tátou

Možná tomu nebude věřit, ale dětem činí potíže sdělit, jaké povolání mají jejich rodiče. Orientují se ve spoustě profesí, ale narazili jsme i na některé, které neznaly. Patřil k nim i kominík. Není divu, když v paneláku ho nepotkají. 

1.třída - Čtenářská gramotnost - Písmena

Opožděně jsme plnili lednový úkol. Jelikož byl pro nás dost těžký, tak jsme si ho zjednodušili. Procvičovali jsme sluchovou analýzu a syntézu s pomocí obrázků s kolíčky. Děti písmena opisovaly do sypkých materiálů a procvičovaly při tom zrakové vnímání, rozlišování a jemnou motoriku. Motoriku a slovní vyjadřování procvičovaly i během hry s maňásky.

GALERIE 1.třída - Čtenářská gramotnost - Písmena

1. a 3. třída - Návštěva základní školy

Předškoláci z 1. a 3. třídy navštívili základní školu na Slovenské ulici. Prohlédli si ji, nahlédli do tříd, dokonce poznali několik kamarádů z předchozích let. Poté si vyzkoušeli celou vyučovací hodinu v prvních třídách. Paní učitelky jim ukázaly, jak to ve škole chodí, co se s dětmi učí, a také jak si společně hrají. Na pomoc jim byli k ruce už zkušení prvňáčci. Všechny aktivity děti moc bavily, a už se těší na nástup do školy. 

GALERIE 1. a 3. třída - Návštěva základní školy

1.třída - Karnevalové dozvuky

Karnevalové balónky jsme ještě několik dní různě využívali. Nejčastěji ke cvičení, k opakování barev, počítání , ke hrám. Děti bavilo zjišťovat vlastnosti těchto neposedných barevných tvarů.

3.třída - Povolání

Čím chci být? Celý týden nás provázela různá povolání. Děti psaly do vesmíru své sny, hrály na listonoše, hasiče, policisty, lékaře, zedníky a podobně. Děti si zkoušely první pomoc, stavěly komíny, hrály pantomimu. Celý týden jsme si užili a zakončili narozeninami.

GALERIE 3.třída - Povolání

3.třída - Scénické čtení

Děti v rámci předčtenářské gramotnosti navštívily knihovnu s připraveným programem scénického čtení Nejkrásnější místo na světě.

GALERIE 3.třída - Scénické čtení

4.třída - Karneval

Dne 14.2.2023 se ve třídě Štěňátek konal karneval. Děti měly nejrůznější kostýmy, soutěžily v několika disciplínách a zatancovaly si. Díky vstřícnosti školní kuchyně si děti pochutnaly na muffinech s čokoládou. Na závěr karnevalu děti dostaly zdravé dobroty. 

GALERIE 4.třída - Karneval

1.třída - Karneval

Dnes je radosti všude plno, a není to jiné ani u nás... Karnevalový den začal velmi poklidně, děti v maskách se vzájemně prohlížely, procházely se, posedávaly a naslouchaly písním z pohádek. Ožily teprve u zábavných úkolů. Po promenádě v maskách a jednoduchých pohybových hrách byli vítězové, těmi byli všichni,  odměňováni oblíbeným hobla. Nemohla chybět hra Židličková. Došlo také na vybarvování omalovánky kouzelníka. Letos se děti  rychle unavily a nechtělo se jim tančit. Před obědem se věnovaly vlastním hrám. Všichni měli radost z odměn a dárku od kamarádky.
 

3.třída - Karneval

Kolikrát se ještě vyspím, než bude karneval? Zněla otázka dětí každý den. Nakonec se děti dočkaly. Sešly se překrásné masky. Policisté, víly, spidermani, princezny a další. Následoval karnevalový rej, kde se jednotlivé masky představovaly a účastnily se různých her a soutěží. Za účast všichni dostali diplomy a odměny.

GALERIE 3.třída - Karneval

1.třída - Z pohádky do pohádky

Klasické pohádky nesmí dětem chybět. Proto jsme si jich pět připomněli. Děti naslouchaly profesionálnímu zpracování pohádek vyprávěných herci za doprovodu hudby. Odpovídaly na otázky, krátce dramatizovaly, plnily pohádkové úkoly, sledovaly pokus, zpívaly. Podle obrázků určitě budete vědět, jak se pohádky jmenovaly.

 
.

3.třída - Zimní měsíce

Děti si v zimních měsících užívají dny venku se sněhem i bez. V rámci samostatnosti, při nalévání polévky, se dětem převzatá zodpovědnost velmi líbí. Zvládají všichni, včetně nejmladšího člena týmu. Děti 3 – 6 let.

GALERIE 3.třída - Zimní měsíce

1.třída - Co dělají zvířata v zimě?

Tento týden nás provázelo téma "Co dělají zvířata v zimě?" Děti se dověděly, která zvířátka v zimě spí, a která si ráda zajdou ke krmelci pro nějaké dobroty. Zjistili jsme, co do krmelce patří a co opravdu ne. Také jsme vyrobili svačinku pro ptáčky pozorovali, kdy se u nás na zahradě objeví.

1.třída - Barevný sníh

Každý den nemusí být ideální pro pobyt venku. Tak stačí přenést to, co nás láká, dovnitř. Dětem nevadily studené ruce, a vydržely dlouho sníh mačkat, tvarovat, a zapouštět do něj barvy. I malovaný sníh se dětem povedl.

1.třída - Zimní sporty

I když nám počasí venku moc nepřálo, s dětmi jsme nezaháleli a vyzkoušeli si zimní sporty ve třídě. Koulovačku, běžky nebo třeba chůzi po stopách Yettiho, to vše jsme si společně užili. Už se těšíme, až napadne další sníh a vyzkoušíme na zahradě další sporty.
 

4.třída - Sněhuláci

K zimě patří sněhuláci... jen ta zima plná sněhu se nám trochu vyhýbá, tak jsme si sníh a sněhuláky vytvořili ve třídě. Zacvičili jsme si dle zimních písní, naučili se říkanku s pohybem Sněhulák, poskládali rozstříhaný obrázek. Naši trpělivost jsme si vyzkoušeli na mozajce sněhuláka. Ale také jsme si hráli podle našich potřeb a přání.

1.třída - Tři králové

K lednové tradici patří příchod Tří králů... Legendu není třeba připomínat, je každoročně spojená s dobročinností a pomocí lidem. Děti se věnovaly cvičení a zdolávání překážkové dráhy, jako dlouhé cesty k cíli, vyrobily dárky pro narozeného Ježíška a zdramatizovaly celou pouť až do Jeruzaléma. Svou cestu doprovázely písní My tři králové jdeme k vám..... 
Dětem se pouť líbila, a v době, kdy si mohly hrát, šly pečovat o miminko. Trochu také tvořily z papíru a zahrály si hru Cesta do Betléma, při níž počítaly, pohybovaly figurkami po hvězdičkách, a zjišťovaly, zda do cíle první dorazí Kašpar, Melichar či Baltazar.
 

1.třída - Čtenářská gramotnost - Sněhurka

Pohádka Karla Jaromíra Erbena Sněhurka je méně známá než Sněhurka a sedm trpaslíků Walta Disneye. Proto jsme se snažily dětem přiblížit příběh z prostředí dětem bližšího. I když je inscenace pohádky z roku 1973, má své zvláštní kouzlo, a dětem se tato retro pohádka moc líbila. Dovedly odpovídat na otázky a svými slovy hodnotit děj příběhu. Několik prvků z pohádky jsme zakomponovaly také do vánoční besídky.
 
 
 

3.třída - Vánoční posezení u stromečku

Děti v předvánočním čase společně sdílely radost z kouzelného stromečku, pochutnávaly si na pohoštění a užívaly vánoční atmosféry během rozbalování dárků.

GALERIE 3.třída - Vánoční posezení u stromečku

1.třída - Vánoční nadílka

Nejkrásnější je vidět v dětských očích těšení se a zvědavost zároveň. Nebylo tomu jinak ani při vánoční nadílce. Děti si vše důkladně prohlédly, nové hračky vyzkoušely a ohodnotily. 
 

4.třída - Vánoční besídka

 V pátek 16.prosince se konala naše Vánoční besídka. Děti rodičům předvedly, co se v mateřské škole od září do prosince naučily. Program tvořily básničky, písničky a také tanečky. Vystoupení se dětem moc povedlo, rodiče byli nadšení z toho, jak to děti zvládly.

 

 

 


1.třída - Vánoce jsou za dveřmi

 Vánoce se neúprosně blíží, a tak měly děti hodně napilno. Vytvářely malé dárečky pro maminky a tatínky, zdobily třídu, připravovaly vánoční úklid, a do toho všeho trénovaly na vánoční besídku. Děvčata si velmi užila malování našeho okrasného cukroví a kluci, tak ti si hráli na řidiče nebo stavitele. Při svých hrách děti opakovaly barvy, rozvíjely jemnou i hrubou motoriku a také fantazii. Snad už máme vše připravené a můžeme v klidu čekat na Ježíška.

GALERIE 1.třída - Vánoce jsou za dveřmi


1.třída - Vánoční besídka Zimní motivy

Jak sám název besídky napovídá, děti předvedly pohybově i zpěvem činnosti spojené nejen se zimou, pohádkou, ale také s vánočními svátky. V malé ukázce se mohou pochlubit vytvořenými přáníčky, anděly a vločkami, které si všichni v balíčku odnesli domů. Jako dekoraci jsme dokončili cukroví ze slaného těsta.

3.třída - Důležitá telefonní čísla

Děti si vyrobily mobilní telefony, aby si snadnější formou zapamatovaly telefonní čísla záchranných složek. Společně jsme vytáčeli hovory a simulovali nehody zraněných, hlášení požáru, či krádeže.

GALERIE 3. třída - Důležitá telefonní čísla

 

3.třída - Vánoční besídka

Začátek týdne jsme zahájili Vánoční besídkou. Děti svými výkony překvapily rodiče i učitele. Některé okamžiky jsou jednou za život a my jsme mohli být u tohoto všichni společně. Děkujeme

GALERIE 3.třída - Vánoční besídka

1.třída - Sněhová nadílka

Sněhová nadílka udělala dětem velkou radost. Nevěděly co dřív.... Tak vyzkoušely snad vše. Brodily se sněhem, válely se, sypaly sněhem sebe i druhé, taháním za větve stromů si udělaly sněhovou sprchu. Jen koule nešly vytvořit, protože se nám všude zabydlel tak zvaný prašan.

1.třída - Náš stromeček

K adventním úkolům patří zdobení stromečku. Děti se této činnosti aktivně a samostatně ujaly, a tak už krasavec zdobí prostor naší třídy. 
 
 
 
 

Mikulášská nadílka

Čas rychle ubíhá a děti se dočkaly Mikulášské nadílky. Již v pondělí zrána přijel Mikuláš se dvěma anděly a čertem, aby zkontrolovali, jak se dětem daří, ale také zjistit, jestli nezlobily. Drobné prohřešky si z Knihy hříchů odčinily písničkou a básní, a pak už se mohly těšit na balíček sladkostí. Někteří se čerta báli, měli i slzy na krajíčku. Proto se Mikuláš se svými společníky dlouho nezdržel, a opustil nás, aby se vydal se na další místa, kde byl netrpělivě očekáván. 

Odměna za účast v soutěži

Máme vždy radost, když nás někdo ocení za naši snahu. Nedávno jsme se zúčastnili soutěže Mezinárodní rok skla. Z naší mateřské školy nevyhrál nikdo, ale obdrželi jsme výtvarný materiál, záložky do knihy a další drobnosti, o které se rozdělíme. 

 
 

3.třída - Předčtenářská gramotnost

Děti v rámci předčtenářské gramotnosti společně se svými rodiči v domácím prostředí četly a vybíraly bajky, které pak výtvarně zpracovaly. Zapojilo se šest dětí. S chutí se podělily s ostatními o své dojmy a pocity z vypracovaného úkolu. Kamarádi jim po celou dobu naslouchali. 

GALERIE 3.třída - Předčtenářská gramotnost

 

1.třída - Úspěch v soutěži Komu se nelení, tomu se zelení

Je to už dva měsíce zpátky, zatím jsme však nepochválili úspěšnou výtvarnici, která v září nastoupila do základní školy, ale také se vypravila pro výhru až do města pohádek - Jičína. Užila si zábavný den s patronem pohádkového města, moderátorem a hercem v jedné osobě, Jiřím Lábusem. Když se podíváte do galerie, najdete tam výtvarná díla i jiných dětí z naší ZŠ a MŠ Pod Zvonek, tvořená v červnu, na konci školního roku. Děkujeme všem za krásnou reprezentaci školy.
 
Odkazy na webové stránky. Zkopírujte a vložte do vyhledávače:

https://www.pohadka.cz/
 
https://photos.google.com/share/AF1QipNBWZaZ6d7EHZYXsAAD7dP-TFGqdx9SzYDOsHWRDdwiqioMmmtdNOYYISMZ4UNqzA?key=TFRndWdFZjlmTkpNRVZwWmpTbHZNNXBmbXhoUHFn

1.třída - Úspěch v soutěži Dělání všechny smutky zahání

Zdají se vám některé fotografie povědomé? Ano? Pak jste viděli červnový příspěvek naší třídy, kdy děti obrázky tvořily. Cesta k úspěchu trvala déle, jelikož výtvarné práce se zasílaly až do července, a samotné Evropské dny handicapu 2022 probíhaly v Ostravě od 4. - 6. října. Tam byli pozváni výherci ke slavnostnímu převzetí hodnotných cen. Jako důkaz předkládáme fotografii časopisu i stránky věnované výtvarné soutěži. Máme velkou radost i naději, že děti mohou uspět i v soutěžích příštích. Gratulujeme a držíme palce!
GALERIE 1.třída - Úspěch v soutěži Dělání všechny smutky zahání

1.třída - Čteme s mámou a tátou bajky

V rámci čtenářské gramotnosti předškoláků jsme vyzvali rodiče, aby v měsíci listopadu četli dětem bajky a následně je zpracovali. Nechali jsme to na fantazii rodičů a dětí, jak se s tím tak zvaně "poperou". Výsledkem jsme byli všichni mile překvapeni. Jen je škoda, že někteří předškoláci byli nemocní a prezentace se neúčastnili. Bylo milé, když děti poznaly, že kamarád vyprávěl stejnou bajku. Všichni byli odměněni velkým potleskem. 
 
   
 

1.třída - soutěž Mezinárodní rok skla

Zapojili jsme se do vyhlášené soutěže Mezinárodní rok skla. Malí umělci si vybírali, které skleněné nádoby vyzdobí. Počítáte, že nádob je pět a kreativní děti jen čtyři? To proto, že jeden zhotovil výrobky dva. A byl to ten nejmladší ve žlutém tričku. 

 
 

1.třída - Když kamarád stůně

Podzimní dny často provázejí nemoci. I naši kamarádi stůňou, a tak jsme na ně vzpomínali, jak se jim daří, jestli mají léky či vitamíny z lékárny, kterou jsme navštívili. Povídali jsme si o tom, jak se k nemocným chováme, aby se cítili co nejlépe.  Vyrobili jsme papírové postýlky s kamarádem, přičemž jsme procvičovali tahy štětcem na svislých i vodorovných čárách, stříhání, kreslení. Rovněž výroba papírových hrnků byla spojena se stříháním, lepením, ale hlavně dekorováním. Některé děti neumí smrkat, a tak jsme společně tuto hygienickou potřebu trénovali.

1.třída - Martin na bílém koni...

Každý rok se těšíme, že k nám přijede Martin na bílém koni a zakryje naše město bílou peřinou.... Nestalo se tak ani letos... Nezaháleli jsme však, a starou legendu jsme pojali jako inspiraci pro vytvoření obrázků Martina s koněm, zacvičili jsme si na židličkách, jako by to byli koně a do rytmu nám zněla krásně zpracovaná píseň Já mám koně. Koníky nám nahradila také houpadla a doprovodná píseň Když se zamiluje kůň. Oslavili jsme dvojité narozeniny a obdrželi super dárečky od chlapců, vyrobili jsme svatomartinské husy, rohlíčky ze slaného těsta, které po vyschnutí děti pomalovaly, aby vypadaly jako upečené.  A co je důležité, děti to velmi bavilo.

1.třída - Podzim pokračuje...

Začátek podzimu se zatím vyvedl na výbornou. Sluníčko nám svítilo, a tak si děti co nejvíce užívaly pobytu venku. Avšak s podzimem je samozřejmě spojená i doba nemocí. Děti se dovídaly zajímavosti o tom, jak mohou pečovat o své zdraví. Teď už všichni ví, že nejdůležitější je správná hygiena, zdravá strava a pohyb! No a samozřejmě bezpečnost, jak ve školce, tak i ve městě nebo doma.  

4.třída - První dny ve školce

Na začátku školního roku se děti seznámily s novými kamarády, prostředím mateřské školy a pravidly, která je třeba  dodržovat. Každý den se děti zapojují do spontánních a řízených činností. Povídaly si o tom, co se děje na podzim, jaké jsou druhy ovoce a zeleniny a podobně. Děti chodí každé dopoledne na zahradu nebo na procházku. Na zahradě si hrají na pískovišti, jezdí na odrážedle, koloběžce, ke svým hrám využívají přírodní materiály. Pokud má některé dítě narozeniny, tak si společně užívají narozeninovou oslavu a dají si něco dobrého na svačinku. 

GALERIE 4.třída - První dny ve školce

 

1.třída - Domeček

V rámci čtenářské gramotnosti pracovaly děti v říjnu s tématem Domeček. Naučily se jednoduchou píseň s totožným názvem, spolupracovaly na tvorbě kartonového domečku a papírových loutek skřítků a víl. Vyzkoušely si jednoduché hříčky, které si samy vymýšlely. Některé děti řekly pár vět, jiným stačilo manipulovat s obyvateli domečku. Důležité bylo, že činnost děti zaujala, a ve volných hrách se opakovaně k domečku vracely, přidávaly si nové prvky, vymýšlely nový děj. 

1.třída - Strašidel se nebojíme

Děti si povídaly o strašidlech a jiných tajuplných bytostech. Společně si zahrály na duchy a prolézaly obrovskou pavučinu. Nejvíce se ale dětem líbila výroba malého strašidla rozfoukáváním barev. Na zahradě nám zatím počasí přálo, a tak si děti užily zábavu s listím, větrníky a sáčkovými draky, připomínajícími duchy, či jiné strašidelné bytosti.

1.třída - Podzim začal...

K podzimu neodmyslitelně patří tvoření draků, práce na poli, sběr ovoce, kaštanů a žaludů, či zahrada plná listí. A když je ho velká hromada, některé děti chtějí vyzkoušet, jak se na něm dobře leží. Letos se nám stále objevuje spousta hub přímo v trávě, nebo pod stromy a keři. Máme tak možnost sledovat jejich růstový cyklus od vykouknutí z trávy až do rozpadu a vymizení z místa nálezu.

1.třída - V zdravém těle zdravý duch

Naše děti mají velmi rády pohyb. Kromě řízených cvičení si rády ve hrách vymýšlejí různé dráhy, kde mohou chodit, hopsat, přeskakovat, tančit, zkoušet nové věci. Protahují se při stavění či jiné manipulaci s velkými kostkami. S pohybem jdou ruku v ruce vitamíny, které v podobě ovoce děti obtížně konzumují. Ale když máme oslavu narozenin, od kamaráda alespoň kousek ochutnají.

3.třída - Podzimní víla

Děti si zkoušely obarvit vodu potravinovými barvami a následně barevnou vodu i míchat. Pozorovaly, jak se postupně barva vody mění. Obarvenou vodou jsme naplnili mikrotenové sáčky, vložili je do velké lahve a vytvořili podzimní vílu. Pomocí baterky jsme pozorovali odraz barevného světla. 

3.třída - Mlsáme zdravěji - září

V prvním měsíci nového školního roku mělo narozeniny hned několik dětí a všechny oslavy proběhly v duchu projektu Mlsáme zdravěji. Děkujeme rodičům, že nás v projektu podporují. K zdravým oslavám přibyly i ochutnávky ovoce a zeleniny v rámci týdenních témat. Vitamínů bylo opravdu hodně.

3.třída - Aktivita Cestování

V rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Český Těšín III se konala aktivita pod názvem Cestování, určená pro předškolní děti mateřských škol na území města. 

Naši předškoláci proto navštívili MŠ Okružní, kde se tato aktivita pro podporu matematické gramotnosti konala. Děti si na různých stanovištích hravou a originální formou procvičily názvy dopravních prostředků a prostředí, ve kterých se pohybují. Dále také rozvíjely prostorovou orientaci a prostřednictvím dalších aktivit upevnily základy matematických představ. Děti nepochybně zaujala také práce na interaktivní tabuli. Pro upevnění pravolevé orientace se předškoláci společně naučili chytlavou říkanku. Na závěr nechyběla ani sladká odměna, dárečky pro děti do třídy a medaile za zvládnutí všech stanovišť.


            

  

 

GALERIE 3.třída - Aktivita Cestování

1.třída - Hurá do školky!

První týdny probíhalo vzájemné poznávání dětí a seznamování s prostředím naší školky. Noví kamarádi si zvykali na svou značku, prozkoumávali hry a hračky, které se u nás nachází, vzájemně poznávali jména chlapců a děvčat. Všichni si zvykali na režim dne. Samozřejmě nesmělo chybět ani prozkoumání naší velké zahrady, kde děti nejvíce uchvátilo pískoviště a odrážedla. Dvě třetiny měsíce září máme za sebou a těšíme se, co nás čeká dále.

 

GALERIE 1.třída - Hurá do školky!

1.třída - Odstartovali jsme 1.9.2022

Začal nový školní rok. Sešli jsme se s novými kamarády, a věříme, že náš start bude mít správný směr, abychom se různými cestami poznávání, hraní, učení, vzdělávání a společnými zážitky dostali až k cíli s radostí a úsměvem.

 
 


1.třída - Léto na zahradě

Během slunečných dní trávíme venku mnohem více času. Děti stále baví foukání bublin, ale i jejich pozorování během letu, či snaha některou prasknout. Vymýšlejí si své vlastní hry., a tak vznikla i půjčovna odrážedel a koloběžek. Zkoušely, který typ papírové vlaštovky létá nejlépe. A když bylo sluníčko hodně ostré, všichni našli místo k odpočinku a relaxaci na dece ve stínu stromů. 

1.třída - Léto ve třídě

Konec června přináší letní vábení blížících se prázdnin. Děti stále pracují na plánovaných úkolech, které jsou zaměřené na přátelské vztahy mezi dětmi, na spolupráci, zodpovědnost za společné dílo a radost z průběhu i výsledku našich aktivit. Žonglovací šátky jsme využili jako vodu, vzduch, horko, zeleň či záření slunečních paprsků při tanci dle letní písně, ale také pro hru s míčem. Seznámili jsme se se spoustou letních sportů, ale ty vodní hrají prim. Každý si vyrobil sebe jako plavce. Další činnosti snad nemusím popisovat, jsou zřetelné na fotografiích. A nezapomněli jsme se rozloučit s předškoláky a obdarovat je.

4.třída - Na zahradě

Děti si během slunečného počasí užívaly pobyt na zahradě. Točily se na kolotoči, kopaly si s míčem, zdolávaly terén školní zahrady a hrály si v pískovišti, kde tvořily různé bábovičky a hledaly poklad vykopáváním děr v písku.

GALERIE 4.třída - Na zahradě

Cvičný požární poplach

V mateřské škole byl vyhlášen požární poplach. Všichni jsme museli urychleně opustit budovu. Naštěstí se jednalo jen o cvičení, spojené s příjezdem hasičů. Děti měly možnost prohlédnout si zblízka požární vozidla a jejich výbavu. Vyslechly si vyprávění o požární ochraně a práci hasičů. Mohly klást zvídavé otázky, na které jim bylo odpovězeno, vyzkoušely si těžkou hasičskou přilbu, mohly se posadit na místa hasičů v autě. Velkým zážitkem bylo sledování vysouvání plošiny do výšky přes 40 metrů. Bylo to zajímavé a monumentální.

1.třída - Naše město Český Těšín

Tradičně se v červnu věnujeme tématu Naše město u příležitosti oslav jeho založení. Hovoříme o místě kde bydlíme, co je v okolí, využíváme mapu Těšína, pexeso, obrazové knihy s výjevy minulosti a současnosti. Nechybí četba legend a pověstí, poslech písně Jaromíra Nohavici Těšínská, pohybové ztvárnění řeky Olše a výtvarné zpracování tématu.

1.třída - výtvarná soutěž Dělání všechny smutky zahání

 U příležitosti Evropských dnů handicapu 2022 v Ostravě jsme byli vyzváni k účasti ve výtvarné soutěži na téma Dělání všechny smutky zahání. Myslím si, že děti se úkolu zhostily moc hezky. 

Dopravní dopoledne

V pátek 3.6.2022 se děti zúčastnily zábavného dopoledne s dopravní tématikou zrealizovaného na školní zahradě. Děti přiřazovaly dopravní prostředky k odpovídajícím geometrickým tvarům, určovaly jejich význam, sestavovaly dopravní prostředky podle místa jejich pohybu, určovaly barvy na semaforu a skládaly dopravní puzzle. Rozvoj zručnosti při jízdě na odrážedlech nemohl chybět. Nádherné slunečné počasí přispělo ke zdárnému zvládnutí všech úkolů. 
 

3.třída - Mlsáme zdravěji

Díky vstřícným zákonným zástupcům probíhají u nás oslavy narozenin a jmenin dětí převážně v duchu projektu Mlsáme zdravěji. V měsíci květnu se nám postupně sešlo hned několik mís plných nakrájeného ovoce. Děti tak ochutnaly broskve, melouny, banány, jahody, hroznové víno, jablíčka atd. Kromě přímého konzumu ovoce jsme dětem připravili 3 mléčné  koktejly, banánový, jahodový a banánovo-jahodový. Děti měly možnost na vlastní oči sledovat výrobu koktejlu, pozorovaly, jak se mění konzistence i barva, vnímaly vůni rozmixovaného ovoce a nakonec i chuť. Téměř všem moc chutnalo.3.třída - Mezinárodní den dětí

Radostné hrátky proběhly v den, kdy mají všechny děti svátek. Činnosti byly tematicky propojené zvířecími postavami z pohádkové říše. Dětem jsme nabídli různá stanoviště s aktivitami. Děti tak dostaly příležitost navštívit všechna stanoviště dle svého výběru. Navštívily domek u tří koťátek, krtečka. Mačkaly papírové koule, házely na cíl z různé vzdálenosti, namotávaly provázek, prolézaly pytlem strachu jako žížala Julie z Kouzelné školky. Dopoledne plné her, soutěží a smíchu jsme ukončili rozdáváním kytiček s překvapením. 
 

 

1.třída - Den dětí

První červen je jeden z nejhezčích dní v roce. Děti mají svátek a těší se na jakoukoliv zábavu. Zahrada byla vydatně zalitá deštěm, proto jsme začali ve třídě plnit úkoly o dětech, spojené s cestováním, zaměřené na přesnost, opatrnost, vizuální postřeh, ale i hbitost a odvahu v aktivitách s lanem. Na terase jsme využili křídy pro stínokresbu a náš oblíbený bublifuk. Úkolem bylo udělat větší bublinu než soupeř, dětem se však dařilo vyfoukat bubliny malé ve velkém množství. Všichni si zasloužili odměny v podobě medaile, papírového dortíku s mlsáním, korálkového náramku a diplomu.  
GALERIE 1.třída - Den dětí

1.třída - O včelkách a jiném hmyzu

Tak jako malé děti jsou důležité pro další generace, tak drobný hmyz je důležitý pro náš život na Zemi. Po dobu dvou týdnů jsme si povídali o hmyzu. O pilných včelách medonosných, vosách, čmelácích, mravencích, motýlech, různých broucích a jejich významu pro přírodu i pro člověka. Občas jsme byli tak zabraní do činností, že jsme zapomněli fotit, a tak tu chybí i obrázek z prezentace u interaktivní tabule, tanec se šátky a jiné zajímavé chvilky, jako třeba děti v trávě s lupou.

4.třída - Den matek

V rámci Dne matek si děti připravily básničku, písničku, taneček. Vyrobily také dáreček v podobě srdíčkového přáníčka a květinky. 

 

3.třída - Besídka ke Dni matek

Aby si maminky svůj svátek náležitě užily, pozvali jsme je na pomyslný výlet do Afriky.. Maminky si tak vyslechly básně i písně k tématu. Rovněž taneček s názvem 5 minut v Africe byl zaměřen na cizokrajná zvířátka. V závěru vystoupení jsme nezapomněli verši a písněmi oslovit přímo oslavenkyně - naše maminky. Za snahu během vystoupení patří dětem velká pochvala. Však z ne jednoho maminčina oka ukápla slzička dojetí.

1.třída - Děkujeme maminkám

Po dvou letech jsme mohli pozvat naše maminky na malou oslavu do mateřské školy. Písničkami, básněmi a tanečním vystoupením jsme jim chtěli poděkovat za jejich lásku, péči a starostlivost. Kromě programu jsme pro maminky vytvořili velkou pozvánku, přáníčka, malované porcelánové pohárky, papírové květiny. Na konci akce jsme si ještě společně vytvořili další květiny z netradičních materiálů.. 

3.třída - Dárečky pro maminky

Každý rok mají všechny maminky druhou květnovou neděli svátek. A jelikož jsme těm našim maminkám chtěli udělat radost, připravili jsme pro ně překvapení. Nejprve jsme zasadili kytičky, pak jsme se o ně starali a nakonec jsme je vyzdobili maminčiným portrétem a srdíčkem. Dárečky měly u maminek velký úspěch.

GALERIE 3.třída - Dárečky pro maminky

1.třída - Co vědí chytré děti

V rámci dubnové čtenářské gramotnosti děti pracovaly s dlouhou básní, která začíná slovy: „Chytré děti vědí už, že k vidličce patří nůž, ke kolejím vlak, a k podzimu drak. K nohám zase boty, a k písničce noty….." Pracovaly s obrázky na tvorbě logických dvojic a rýmů, určovaly počáteční písmena, rytmizovaly, určovaly, co k čemu slouží a kdo to používá, opakovaly barvy, vymýšlely nové věty. Všem dětem se báseň líbila. Pomocí barevných tkaniček vytvářely výjevy z veršů.

GALERIE 1.třída - Co vědí chytré děti

4.třída - Setí pažitky

V rámci tématu Slet čarodějnic se děti pokusily vykouzlit setím semínek pažitku. Nyní budou semínka pažitky kropit vodou a pozorovat, zda vyrostou. Pokud se bude pažitce dařit, společně ji ochutnáme.

GALERIE 4.třída - Setí pažitky

4.třída - Jarní sázení květinky

V rámci probouzení jara a poznávání květin si děti vyzkoušely zasadit lilie do květináče. Během sázení si děti řekly, co vše květina potřebuje k životu.

GALERIE 4.třída - Jarní sázení květinky

3.třída - Výtvarná soutěž velikonoční

Do výtvarné soutěže s velikonoční tematikou jsme společně vyrobili velikonočního zajíčka. Tvořili jsme z kartonu, juty, lýka a barevných papírů. Moc se nám povedl. A protože si ho všichni chtěli nechat, vytvořil si každý ještě jednoho pro sebe. 


1.třída - Velikonoční dekorace

S dětmi jsme se minulý týden vrhli na velmi lákavý úkol. Tím bylo vytvořit velikonoční dekorace. U toho jsme si povídali o mláďátkách, která přicházejí o Velikonocích na svět. Vystřihli jsme zajíčky a kuřátka, nazdobili je bambulkami, mašličkami, peříčky. Také si děti vyzkoušely setí osení a správný způsob péče o budoucí rostlinky. Děti společně stavěly stodolu pro všechna zvířátka a moc si to užily. Jak jim tvorba dekorací šla, posuďte sami.   

GALERIE 1.třída - Velikonoční dekorace

1.třída - Soutěž Krásná jako kvítka...

Zapojili jsme se do mezinárodní výtvarné soutěže "Krásná jako kvítka..." Letošní téma by uhodl každý podle výsledků velkého snažení našich autorů při realizaci děl netradičními výtvarnými technikami. Ano, je to POHÁDKA! Troufnete si tipovat, kdo který obrázek vytvořil? 
 
  
 

1.třída - S Četmírem o dopravě

Nového kamaráda Četmíra jsme využili jako průvodce k příběhům s dopravní tématikou - Jdeme po silnici a Zebra. A když se pohybujeme v dopravě, vyrobili jsme si i krásná auta z krabic od papírových kapesníků. Neuvěříte, ale máme už i zájemce o to zelené.... V každém autě se nacházejí kola, a ozubená kolečka, a jak to funguje, si děti připomněly při hře se stavebnicí Georello.

1.třída - O čtenáři a vose

Březnová čtenářská gramotnost byla u nás zaměřená na dokončování příběhu, tvoření a dramatizaci. Hrdinou nedokončeného příběhu je Četmír, chlapec, který rád čte úplně všude a úplně všechno. Jednou ho obtěžuje vosa, kterou chytil do klobouku. Alespoň si to myslel.... Děti příběh dokončily, ale také vyslechly dokončení autora a mohly srovnávat, co se jim líbilo víc . Pomalovaly si postavu Četmíra, nazdobily jeho klobouk, podílely se na výrobě vosy. S chutí si krátký příběh několikrát zdramatizovaly, aby se vystřídaly, a dokonce i v jiné dny samy zopakovaly. 

4.třída - Malí zahradníci

Děti si v rámci probouzení přírody po dlouhé zimě vyzkoušely setí čočky. Děti si nejprve připravily čočku, vatu, nádobky, vodu. Posléze naplnily nádobky vatou, vysely čočku a zavlažily ji vodou. V následujících dnech se děti budou samy starat o „zahrádku" a pozorovat změny v růstu semínek.

GALERIE 4.třída - Malí zahradníci

3.třída - Svět plný sluníček

Těšíme se na jaro a trošku jsme mu chtěli pomoct. Vytvořili jsme třídu plnou sluníček, a snad se nám podaří to naše velmi očekávané slunce přivolat.

GALERIE 3.třída - Svět plný sluníček

 

1.třída - Karneval

Okolnosti nám zamezily mít karneval v naplánovaném termínu, ale díky jeho zpoždění jsme si jej užili ještě více, protože jsme se o to déle těšili. Maminky nám připravily krásné kostýmy, ve kterých jsme vstoupili do vyzdobené třídy a užívali si slavností dopoledne se vším všudy. Než jsme se všichni sešli, vyrobili jsme si z papíru "veselý úsměv", kterým budeme doma moci rozveselit každého, kdo by byl smutný. A pak karneval začal. Všichni jsme se v masce předvedli na přehlídkovém koberci, soutěžili jsme v různých disciplínách, vystřídali několik druhů tanců. Zazpívali jsme si píseň Šašek a řekli báseň Šašek - obojí za doprovodu pohybu. Odměnou za vše nám byl společný potlesk, čokoládové medaile, nafukovací balónek a veselá záložka do knihy.

4.třída - Překážkové dopoledne

Děti neodradilo špatné ovzduší, a místo pobytu na zahradě, zdolávaly nejrůznější překážky v tělocvičně. Nejvíce se jim líbila chůze po laně a klouzání na klouzačce.

GALERIE 4.třída - Překážkové dopoledne

4.třída - Karneval

Naše karnevalové dopoledne bylo veselé. Předvedli jsme se v pestrých kostýmech, které nám připravily maminky, plnili jsme zábavné úkoly zaměřené na obratnost a pořádně jsme si zatančili. Nejvíce se nám líbil židličkový tanec. 

3.třída - Karneval

Poslední únorový den byl pro naše děti spojen s karnevalovým veselím. Nejprve se všechny masky představily a pak začal ten pravý rej masek.  Veselé tancování střídaly oblíbené hry a soutěže. Nechyběly odměny za snahu ve formě sušených jablíček, medaile a karnevalové upomínkové knížečky se získanými nálepkami. Všichni jsme si to moc užili! 

3.třída - Máme rádi pohádky

Jsme zaplaveni nejrůznějšími moderními pohádkami, my se však stále s oblibou vracíme k těm klasickým. V rámci čtenářské gramotnosti jsme si celý týden o nich povídali, prohlíželi obrázky, hádali hádanky, zpívali pohádkové písničky, určovali jsme hlavní postavy, rozlišovali dobro a zlo, a k dramatizaci jsme si vyrobili loutky. Pohádky jsme si vyslechli v mnoha podáních, nechyběly verše ani dětské muzikály. Tu nejoblíbenější pohádku si každý nakreslil a povedlo se to báječně. 

3.třída - ZOH 2022

I my, děti z 3.třídy, jsme se aktivně zapojily do letošních zimních olympijských her. Seznámení proběhlo nejprve v teoretické rovině, ale pak jsme se všichni pustili do samotného sportování, které bylo vskutku zábavné. Vítězové obdrželi medaili. Na závěr jsme si vytvořili olympijský plakát. 


1.třída - Zimní olympijské hry

Stejně jako naši olympionici, jsme se i my s dětmi vydali na cestu Zimních olympijských her 2022. Povídali jsme si o zahajovacím ceremoniálu, sportech, medailích i olympijském ohni. Ten jsme si společně vytvořili a zkusili si zasportovat jako správní sportovci. Dětem se připravené aktivity moc líbily a všichni jsme si to společně užili. 

1.třída - Domečky

Děti často a rády tvoří domečky. Je jedno, zda malé či velké, ale vždy se do nich s chutí pustí. Párkrát se otočíte k jiným dětem, a najednou zjistíte, že domek je jinde a vypadá jinak. Jsou však mezi staviteli i samotáři. 
GALERIE 1.třída - Domečky

1.třída - Požární ochrana očima dětí

Povedlo se nám během povídání nad obrázkovou knihou s hasičskou tématikou vymyslet a zrealizovat toto krásné dílo do soutěže. Číhající nebezpečí jste určitě zaregistrovali. A já jsem zjistila, že jsem nestihla při práci, ani po ní, autora s obrázkem o velikosti A3 vyfotografovat. Nevadí, našla jsem ho na jiné fotografii.


1.třída - Zima na horách

Podle fotografií by asi nikdo neuhodl, že snímky vznikly během práce na tématu Zima na horách, kdy se děti mimo jiné aktivity seznamovaly pomocí fotografií s novými pojmy, jako například: zimní horská turistika, sedačková lanovka, kabinková lanovka, lyžařský vlek, lavina, sněhová rolba, sněžný skútr, sněžné dělo, včetně názvů zimních horských sportů. Samozřejmě jsme hovořili i o záchranářích, kteří pomáhají v nouzi. Zdramatizovali jsme si jednu záchrannou akci. Děti se ihned vcítily do role záchranářů i zachráněných, a zjistily, že je to činnost velice náročná a záslužná.

3.třída - Zapojení do výtvarné soutěže

Zapojili jsme se do výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pod názvem "Požární ochrana očima dětí a mládeže". Jelikož je počet prací, které se do soutěže mohou zaslat, omezen, museli jsme s dětmi nějaké dílko vybrat. Bylo to velmi těžké.

3.třída - Hrajeme si s písmenky

Abeceda. Pro někoho zatím zcela neznámý pojem, pro předškoláčky už téměř rutina. V mateřské škole zatím nejde o to, aby děti písmenka znaly, či dokonce samy četly, ale především o poznávání znaků, jejich přiřazování a třídění. A na to jsme se zaměřili v měsíci lednu. Děti si předtištěná písmenka vystřihovaly a pak z nich sestavovaly předepsaná slova, nebo svá jména, v natištěné abecedě vybarvovaly pouze ta písmenka, která se nacházejí v jejich jméně, určovaly počáteční a koncovou hlásku ve slově, a také využily interaktivní tabuli - program z dopravní výchovy. Rozličné hry s písmenky děti zaujaly natolik, že samy začaly skládat svá jména z různých stavebnic. 

3.třída - Výtvarná soutěž - Farma

Zapojili jsme se do výtvarné soutěže Evropa ve škole, která je zaměřená na udržitelnost života v Evropě. Vybrali jsme si téma Den na farmě. Do soutěže zasíláme koláž pod názvem Naše farma.

3.třída - Sportujeme pro radost

Plně využíváme vánočních dárků v podobě sportovního náčiní a zapojujeme se do sportovních aktivit, které jsou každý den trochu jiné a stále zábavné.

3.třída - V novém roce

Všechno jednou končí, a tak nám skončilo i vánoční období. Povyprávěli jsme si zážitky z Vánoc v domácím prostředí a ztvárnili to výtvarně. Následně jsme se zaměřili na příchod Tří králů. Vyslechli jsme si příběh o jejich putování, vyrobili pro ně korunky a naučili se píseň "My tři králové jdeme k vám". Tento týden nám zpříjemnilo i skládání číselných puzzlí s vánoční tématikou, omalovánky k tématu, které jsme vybarvili obzvlášť pečlivě, a tajné písmo, které jsme objevili na tříkrálových korunkách. V závěru týdne jsme se rozloučili s Vánocemi a odstrojili stromeček. 

1.třída - Sněhuláci

Konečně se dá z malé sněhové nadílky tvořit, protože je mokrá... A tak vznikli sněhuláci pajduláci, kteří nám dali velkou práci. Koule musely na sebe dávat paní učitelky, protože my jsme je neuzvedli... 

1.třída - Hravá abeceda

Průběžně plníme úkoly čtenářské gramotnosti předškoláků. Tentokrát jsme se zaměřili na Hravou abecedu. Četli jsme si z Obrázkové abecedy básničky, vyhledávali konkrétní obrázky na danou hlásku/ písmeno. Děti bavily úkoly s kolíčky, tajné písmo, mandaly se sněhovými písmeny, ale také počítačový program Slabikář, či velké puzzle Abeceda. Nechyběla ani píseň Písmenková mašinka a další nápady.

GALERIE 1.třída - Hravá abeceda

1.třída - Krtiny

Krte, krte, krtečku, děláš mnoho kopečků!" Opravdu. Velká část naší zahrady je přeryta krtkem. Děti již nejednou nadšeně zkoumaly, zda objeví někde otvor, kterým by se mohly podívat dál. Nepovedlo se jim to. Ale teď už ví, že krtek je slepý, pracovitý a vytrvalý. Pod největší krtinou má ložnici, a ve spíži zásobu živých, proti pohybu paralyzovaných žížal.

GALERIE 1.třída - Krtiny

4.třída - Děti a krmítka

Děti se v rámci pobytu venku seznamují se zimní přírodou, zvířátky, ptáčky. Zábavnou formou děti získávají nové vědomosti, dovednosti a praktické zkušenosti. Ve třídě děti nejprve naplnily krmítka zrním pro venkovní ptactvo. Následně pověsily krmítka plná zrní na strom na zahradě mateřské školy. Nyní děti pozorují, kdo si na té dobrotě pochutná.

GALERIE 4.třída - Děti a krmítka

1.třída - Tři králové

Téma Tři králové děti velice zaujalo... Ve dvojicích soutěžily ve skládání rozstříhaných obrázků králů, vybarvovaly omalovánku dle barevné legendy, vyrobily koruny pro tři krále, soutěžily v pokládání dílků lega na písmena K+M+B na barevných korunách, učily se píseň My tři králové jdeme k vám a obsah písně zdramatizovaly. Vyslechly si vyprávění o významu Tříkrálové sbírky, kterou v našem městě pořádá Charita Český Těšín.

GALERIE 1.třída - Tři králové
 

1.třída - Vánoce

Vánoce, pro rodiny s dětmi nejkrásnější čas v roce.... Ve školce jsme si tuto sváteční dobu také zpříjemnili. Děti se s chutí pustily do zdobení vánočního stromečku, vytváření dekorací, přáníček, dárků. Dočkaly se i vánoční nadílky v podobě zdravotních rehabilitačních pomůcek.

3.třída - Adventní čas

Ty nejkrásnější dny v mateřské škole prožívají děti v předvánočním období. Po celou dobu adventu se děti připravovaly a těšily na Vánoce. Plnily zábavné úkoly z adventního kalendáře, ozdobily stromeček vlastnoručně vyrobenými hvězdičkami v domácím prostředí, vyrobily si stromečkové zápichy a vánoční 3D přáníčko, zpívaly koledy, jež doprovázely na Orffovy nástroje, hrály vánoční pohybové i didaktické hry a poslouchaly vánoční čtené i vyprávěné  příběhy. Vyvrcholením všeho bylo posezení u vánočního stromečku se zdravým mlsáním a rozbalováním vánočních dárků.
GALERIE 3.třída - Adventní čas

3.třída - Učíme se hodnotit

Každý den nás ve školce čeká úkol, který společně plníme. Na závěr si vždy vyhodnotíme, jak se nám podařilo úkol splnit. K hodnocení používáme smailíky v různých formách. Máme smailíkový semafor, kam připínáme svoje značky na kolíčkách, také máme každý své smajlíky, které zvedáme podle toho, na co se ptá paní učitelka, dále máme velké smailíky na magnetickou tabuli, ke kterým přiřazujeme svoje značky. V letošním školním roce nám ještě přibyly mazací tabulky, na které své smailíky sami kreslíme. Hodnocení nás moc baví, jsme rádi, že se můžeme pochválit, a také si začínáme uvědomovat, co můžeme udělat pro to, aby to příště bylo lepší, když se nám to dnes zrovna moc nevydařilo.
GALERIE 3.třída - Učíme se hodnotit

3.třída - Okovej mě, kováříčku

Aby mohl přijet Martin na svém koni, musí být řádně okovaný. A právě o to se děti pokoušely. Zároveň si procvičovaly barvy, početní představy a logické myšlení. Šlo jim to skvěle! 

3.třída - Čteme s mámou a tátou

V měsíci listopadu jsme se zúčastnili plnění úkolu čtenářské gramotnosti "Čteme s mámou a tátou příběh s dětským hrdinou". Do této výzvy se zapojila většina dětí a jejich rodičů. Čtenářské karty měli všichni moc krásně zpracované, a proto se jim podle nich snáze hovořilo o tom, co jim doma rodiče přečetli. Za splněný úkol si děti zasloužily odměnu ve formě malé knížečky. 
  

100 zvonků z Pod Zvonku aneb Kamínkování v MŠ

V pondělí se naši předškoláci zúčastnili oslavy 100. narozenin školy.  Děti plnily různé sportovní úkoly a moc si to užily. Na závěr je čekalo překvapení v podobě hledání malovaných kamínků se zvonkem. Všechny děti byly úspěšné a kamínek našly. Teď už je jen na nich, zda si ho nechají jako památku, nebo ho schovají  jinam pro někoho dalšího. Rodiče prosíme o zaslání fotky dítěte s kamínkem na Fb stránku do skupiny 100 zvonků z Pod Zvonku.

1.třída - Naše rána

Každé ráno si s chutí hrajeme. I v tomto předvánočním období nás stále baví domečky a domky různých velikostí - od lega, až po ty velké, do nichž se vejdeme i my. To, co vidíte, není konečný vzhled, protože neustále domky upravujeme a přestavujeme. Často zjišťujeme, že ne vše drží pohromadě, a musíme také přemýšlet, jak to udělat, aby se nám nerozpadly. Některé z nás baví prohlížení letáků. Najdeme v nich, co dobrého by nám mohla maminka koupit cestou domů.

1.třída - Radost ze sněhu

Vzpomínáte? Ještě před několika dny jsme se mohli těšit ze sněhu. Nebylo ho mnoho, ale radost jsme z něj měli všichni.

Mikulášská nadílka

Tradice jsou tradice. Letos tomu nebylo jinak, když k nám po roce zavítal Mikuláš se svými pomocníky a Knihou hříchů. Někteří měli hodně nahnáno! Vše nakonec dobře dopadlo. Pomohly jim k tomu nacvičené básně a písně, po jejichž předvedení byly dětem hříchy v podobě zlobení odpuštěny a mohlo dojít k nadělování dárků. Děti si odnesly dva balíčky s ovocem i sladkostmi, které pro ně připravily paní kuchařky a členové Spolku Pod Zvonek. Děkujeme!

GALERIE Mikulášská nadílka

1.třída - Čerti a řetěz

Děti se připravovaly na příchod Mikuláše, čerta a anděla, a proto si pro ně připravily čertovskou výzdobu v podobě papírových hlaviček andělů, čertů a dlouhého řetězu. Tvoření si moc užily, a myslím, že i oni budou spokojení. Také se naučily krásnou píseň Čertovská polka a samozřejmě i básničku. Znáte ji? „Já jsem malý čertíček, vystrkuji jazýček. Na hlavě dva růžky mám, k čemu? Ani nevím sám. Rameno mi pytel zdobí na děti, co nejvíc zlobí. Do peklíčka hop a skok, přijdu zase příští rok!" 

GALERIE 1.třída - Čerti a řetěz

3.třída - Čertí hrátky

Jako každý rok v tomto období, i letos jsme si dopřáli čertí hrátky. Děti mají toto téma velmi rády. Zažili jsme spoustu legrace, tvořili jsme, zpívali, hráli pohybové hry s čertí tématikou, vytvořili jsme si čertí galerii a zahráli jsme si i čertí divadlo. Zpočátku se někteří i trošičku báli, ale nakonec bylo celý týden hodně veselo.

GALERIE 3.třída - Čertí hrátky

1.třída - Symbol vánoc - soutěž

Vytvořte symbol vánoc a zapojte se do soutěže českotěšínských škol v rámci Adventu v Těšíně na Náměstí ČSA v Českém Těšíně dne 26.11.2021. Takto zněla výzva, a níže můžete vidět výsledek našeho snažení. 
 

1.třída - Malířský maraton - Jak cvičíme

Denně provádíme řízené tělesné pohyby, proto byly děti požádány, aby namalovaly sebe při cvičení s náčiním. Malování na velké archy je velmi zaujalo, a vznikla díla plná radosti, pohybu a energie.
GALERIE 1.třída - Malířský maraton - Jak cvičíme
 
 

1.třída - Čtenářská gramotnost

Čteme s mámou a tátou příběhy s dětským hrdinou. Tak znělo zadání pro předškoláky na měsíc listopad. Téma bylo vysvětleno, ale ne zcela správně realizováno. Byly očekávány příběhy kluků a holčiček, a nám se objevili hrdinové v podobě zvířátek, robotů či sněhuláka. Nemohu však dětem upřít velkou snahu na zpracování obrazové stránky. Rodičům děkuji za spolupráci a dodržení termínu. Škoda, že pro nemoc plnili úkol pouze dva chlapci. Z minulého měsíce pokračujeme ve využívání balíčku 100 hádanek, při nichž si děti bystří představivost, přemýšlení, výbavnost pojmů i logiku.

1.třída - Společenské hry

Společenské hry jsou nedílnou součástí výchovy a vzdělávání dětí. Učí je pravidlům, trpělivosti, sledování spoluhráčů, radosti ze hry a výhry, ale také schopnosti přijmout prohru. K jejich oblíbeným patří Ovocná věž či Člověče, nezlob se. Letos poprvé zvolily stolní fotbal a hokej. Měly tak možnost užít si hru i sport zároveň.

1.třída - Naše zdraví

Zdraví. Slovo o šesti hláskách, když ho vyslovíte, o šesti písmenech, když ho napíšete. A přitom je to to nejcennější co máme. Děti si zatím jeho obsah neuvědomují.  Aby pochopily, vedli jsme rozhovory o jídle, otužování, vhodném oblékání, spánku, a hlavně o pohybu. Vše jsme zkoušeli i v praxi. Zkusili jsme si ovazování vystřižené končetiny. I to se nám může někdy hodit.

1.třída - Výtvarná soutěž

Naše třída se také zapojila do soutěže Mezinárodní rok ovoce a zeleniny. Po prvotním vytvoření nabídkového letáku s košíky ovoce a zeleniny jsme se dopracovali až k farmáři a jeho prodeji ve stánku. Děti si užily stříhání malých tvarů, lepení a malování, opisování slov a číslic. Škoda, že někteří autoři společného díla nám onemocněli a nemohou se také prezentovat na společné fotografii.
    

4.třída - soutěž Ovoce a zelenina

Dětem se zalíbilo téma k zdravému životnímu stylu, a proto se s radostí vrhly tvořit jabloň a hrušeň do soutěže.

1.třída - Doprava

Na bezpečnost v silničním provozu dbáme každý měsíc. Opakování - matka moudrosti, a tak si děti připomněly nejen důležitost používání přechodů pro chodce, světelnou signalizaci, ale mnohé si procvičovaly i na pracovních listech, v básni a písni. Pohlednice je vytvořena z výcviku řidičů v překážkové dráze.

1.třída - Hry

Opakovaná pravda, že kdo si hraje - nezlobí, je patrná na snímcích níže. Je moc příjemné pozorovat děti, když jsou zdravé, spokojené, a právě se soustředí na svou hru. A je úplně jedno, jestli při tom tvoří něco velkého, malého, nebo si prožijí svou chvilku, ve které jsou šťastné.

1.třída - Listopad na zahradě

Listopad pro svou barevnost patří k nejkrásnějším měsícům v roce. Jsme rádi, že počasí nám celkem přeje, a můžeme pobývat na zahradě. Nasbírali jsme si zde několik sáčků žaludů, jezdili jsme na odrážedlech, ale největší radost jsme měli z rozhazování listí. 

1.třída - Oslava

Před pár dny jsme slavili narozeniny našich kamarádů. Popřáli jsme jim slovem i písničkou, zatančili jsme si, udělali "hobla". V hezké obrázkové tašce kluci přinesli balíčky dobrot, balené pro každého jednotlivce zvlášť. To bylo radosti! Z větší části to bylo zdravé mlsání. Štědrým rodičům velice děkujeme. 

1.třída - Lesní zvířata

Všichni víme, jak jsou pro děti atraktivní zvířata. Mají své domácí mazlíčky, navštěvují ZOO, znají některá domácí, a tak jsme se tentokrát věnovali zvířatům lesním. Jak vypadají, kde a jak spí, čím se živí. Využili jsme obrázky, knížky, pohádky a písničky k jejich přiblížení. Nejvíc jsme byli překvapeni, když během třídění velké krabice plné zvířat jsme objevili pouze maličkého jelena, daňka, a v legu veverku, srnku a zajíce. Asi budeme muset napsat Ježíškovi.... Také jsme opisovali názvy několika druhů a nechybělo ani výtvarné zpracování. A přilétajícím havranům se líbí naše školní zahrada.

4.třída - Svatý Martin

Podzimní období je spojeno s příjezdem svatého Martina na bílém koni. Letos to pravda nebyla, počasí bylo krásné. Využili jsme toho k různým hrám a výtvarným činnostem, naučili jsme se píseň Svatý Martin.

3.třída - Výtvarná soutěž

Zapojili jsme se do výtvarné soutěže "Mezinárodní rok ovoce a zeleniny" vyhlášené městem Český Těšín, v zastoupení Městským úřadem Český Těšín, odborem výstavby a životního prostředí v rámci mezinárodního ekonomického studentského sympózia v Českém Těšíně. Společně jsme vytvořili koláž pod názvem „Ovoce na míse".4.třída - Podzimní tvořeníčko

 Pan Podzim zavítal i do naší třídy. Děti si ho pořádně užily. Porovnávaly kaštany a šišky s obrázky, vybarvovaly obrázek kaštanu s listím, vytvářely barevné otisky různých tvarů listů a zazimovaly medvěda. Nejvíce se jim však líbilo sbírání listí a tvoření hromádek na zahradě mateřské školy.

3.třída - Roční období

Děti si při nácviku písničky "Jaro, léto, podzim, zima" zopakovaly všechna roční období a barevně to vystihly ve svých výtvarných dílech se stejnojmenným názvem.
 
 

3.třída - Listopad, listopad

S velkým zaujetím se děti na školní zahradě pustily do hrabání listí, kterého ze stromů napadalo opravdu hodně.

4.třída - Jak si hrají kamarádi

3.třída - Drakiáda

Děti využily podzimního větříku a pouštěly si na školní zahradě své draky, které si vyrobily z mikrotenových sáčků.
GALERIE MŠČ - 3.třída - Drakiáda 

4.třída - Podzimní hrátky na zahrádce

Děti využily podzimní slunečné počasí ke hře na zahradě mateřské školy. Házely si míčem, točily se na kolotoči, v pískovišti tvořily různé bábovičky, stavby, tunely.

GALERIE 4.třída - Podzimní hrátky na zahrádce

4.třída - Podzimní radovánky

Nevlídné počasí dětem nezkazilo náladu. Radovaly se během různých aktivit s hračkami, i při cvičení s paní učitelkou.

GALERIE 4.třída - Pozimní radovánky

 

1.třída - Den stromů

U příležitosti Dne stromů jsme se těmto krásným dřevinám věnovali během našeho povídání, zpívání, prohlížení a tvoření. Hodně času nám zabral strom ve čtyřech ročních obdobích, který po dokončení samostatně stojí jako prostorová dekorace. Vyzkoušeli jsme také otiskování listů, prstů, přiřazování obrázků ke skutečným listům, pracovní list, lepili jsme mandalu.