MŠ Dolní Žukov

Nahoru

PŘIŠEL JEŽÍŠEK

Letos nás Ježíšek překvapil v mateřské škole již 21. 12. 2021. Pod stromečkem nechal dětem spoustu dárečků. Děti rozbalovaly, co jim síly stačily a radovaly se z nových hraček. Děkujeme Ježíšku.

 

GALERIE PŘIŠEL JEŽÍSEK

 

VÁNOČNÍ ČAS

Během tohoto tématu se děti seznamovaly s tradicí Vánoc a se zvyky, které se k této tradici vztahují. Obeznámily se se symboly Vánoc. Plnily grafomotorické úkoly s tématem Vánoc. Modelovaly baňky a stromečky. Stavěly stromečky ze stavebnic. Tvořily vánoční přáníčka a dárky pro své blízké. Společnými silami děti zdobily vánoční stromeček, pod které jim Ježíšek nadělil dárečky. Učily se básničky, koledy a tanec. Nejlépe strávený čas byl venku na školní zahradě, kde děti zdobily venkovní stromečky a stavěly sněhuláka.

 

GALERIE VÁNOČNÍ ČAS

 

100 ZVONKŮ Z POD ZVONKU ANEB KAMÍNKOVÁNÍ V MŠ

 

A je to tady! Naše škola slaví 100 let. K příležitosti těchto krásných narozenin se děti předškolního věku zúčastnily hledání kamínků s názvem „Sto zvonků z Pod Zvonku" na školní zahradě. Prosíme naše rodiče o spolupráci, aby nalezený kamínek od svého předškoláka vyfotili a sdíleli na Facebooku ve skupině Sto zvonků z Pod Zvonku. Děkujeme za spolupráci.

 

GALERIE 100 ZVONKŮ Z POD ZVONKU ANEB KAMÍNKOVÁNÍ V MŠ

 

PRVNÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA

 První sněhová nadílka vykouzlila dětem radost na tváři, a proto jsme vyrazili na školní zahradu, kde si děti mohly sněhu dostatečně užít. Stavěly sněhuláky, bobovaly, dělaly andělíčky ve sněhu, koulovaly se a zkrátka si to pořádně užívaly.

GALERIE PRVNÍ SNĚHOVÁ NADÍLKA

 


Halloween Party

Děti se v týdnu seznámily se zvyky a tradicemi na Halloween a připravily výzdobu třídy, kterou v průběhu týdne vyráběly. V týdnu byla vyhlášena soutěž „Moje dýně", kdy děti doma vyrobily nejrůznější dýně a donesly je do školky. Poté se děti zúčastnily Halloween Party, kterou si moc užily. Děti přišly v kostýmech a soutěžily na různých stanovištích. Nakonec čekala děti mini diskotéka a nechyběla ani sladká odměna pro děti, kterou připravili rodiče dětí, za což moc děkujeme.

 

GALERIE Halloween Party

 

Lesní zvířátka

Týden s lesními zvířátky začal společnou tvorbou, kdy děti malovaly les a následně nalepily lesní zvířátka. Děti si zahrály spoustu her, kde ztvárňovaly zvířátka například pantomimou nebo s kostýmem lesního zvířete. Pomocí ukázek děti poslouchaly zvuky zvířat, které se jim moc líbily a zvuky zkoušely napodobovat. Děti venku pozorovaly, jak se ptáčci chystají na odlet do teplých krajin. A na závěr si děti vyrobily masky lesních zvířátek a dramatizovaly, jak si zvířátka v lese hrají. 

  

GALERIE Lesní zvířátka

 

Hry na zahradě a podzimní procházka

 Měsíc září byl ve znamení seznamování, tvoření společných pravidel a v neposlední řadě také podzimních procházek. Po řádném prozkoumání zahrady naší školky jsme se vydali i na delší procházku a pozorovali, jak se mění příroda na podzim.

GALERIE 

Rozloučení s předškoláky

Dne 24. 6. proběhlo "Rozloučení s předškoláky". Předškoláci museli mladším dětem ukázat, že zvládnou školní nároky a plnili několik náročných úkolů. Jako první se všichni podepsali na tabuli, poté kamarádům předvedli, že již unesou těžkou aktovku plnou knih. Dokázali, že se dovedou již samostatně oblékat a zvládnout těžkou cestu do školy (na chůdách). Nakonec byli pasováni na školáky a bylo jim předáno vysvědčení z mateřské školy, ve kterém všichni dostali samé jedničky. Na památku si odnesli také knihu "Z deníku kocoura Modroočka". Přejeme jim, ať se jim ve škole moc daří a ať si občas na naši školičku v dobrém vzpomenou.  

Dopravní dopoledne

Ve středu 23. 6. si děti v naší mateřské škole užily dopravní dopoledne. Na čtyřech stanovištích plnily úkoly s dopravní tématikou. Nejprve děti správně sestavily semafor, poté přiřadily dopravní prostředky dle místa, kde se běžně pohybují, sestavily rozstříhaný obrázek dopravního prostředku a roztřídily dopravní značky dle jejich tvaru. Po splnění úkolů ze 4 stanovišť se děti přesunuly do druhé herny, kde byl pro ně přichystaný bonusový úkol - slalom na odrážedle.  
 
GALERIE Dopravní dopoledne

Den dětí

V úterý 1. 6. oslavily děti na zahradě naší mateřské školy "Den dětí". Plnily čarodějné úkoly, jako je chůze v galoších, navlékání vraních očí (korálků),  čarodějný golf s vejci v písku, vyhledávání a počítání čarodějných postav, hod balónkem do kbelíku s vodou zvaný "namoč žábu" a prolézání strašidelným pytlem. Nakonec si všichni zatančili čarodějný tanec a smlsli si na muffinech. Domů si děti odnesly nejen medaile s barvou svého týmu, vstupenky a drobnou sladkost, ale také hezké zážitky. 

Rosteme v přírodě

Zábavné dopoledne v maskách

Dne 18. 2. do naší mateřské školy přišlo místo dětí mnoho krásných masek. Sešlo se zde několik čarodějnic a čarodějů, hasičů, princezen, zvířat jako jsou beruška nebo leopard, pan průvodčí, dřevorubec, zemědělec, astronaut, vánoční skřítek, sněhová vločka a dokonce přiletěl i drak. Děti si užily mnoho zábavy při promenádě masek i při hrách, které otestovaly jejich zručnost s nafukovacími balónky a schopnost spolupracovat ve dvojici.  Nakonec si pořádně zatancovaly na hity z českých pohádek a vyfotily se se svými kamarády. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak jim to slušelo.  
GALERIE Zábavné dopoledne v maskách

Hrátky ve sněhu

Zdobení krmítka

Děti z naší mateřské školy se zúčastnily akce "Krmítka", kterou zorganizovalo středisko volného času Amos. Pracovnice SVČ Amos nám dovezly dřevěná krmítka pro ptáčky a naším úkolem bylo je hezky vyzdobit. Hotová krmítka jsou umístěna na zahradě u budovy SVČ, kde je k dispozici také krmení pro ptáčky. Pokud budete mít v dopoledních hodinách někdy cestu kolem, můžete se na krmítko zajít osobně podívat a dosypat do něj trochu zrní. Na fotografiích si můžete prohlédnout, jak se dětem výzdoba krmítka povedla. 

Krmení pro ptáčky

V našich krajích se konečně objevila Paní Zima. Dětem přinesla hodně radosti, ale zvířátkům (a hlavně ptáčkům) také hodně starostí. Děti v MŠ Pod Zvonek - Dolní Žukov se rozhodly pomoci. Rodiče ochotně přinesli ptačí zob i jiné ptačí dobroty a pustili jsme se do práce. Paní školnice rozpustila kostku ztuženého tuku a děti postupně přisypávaly semínka a míchaly, až nám vznikla tuhá hmota. Tu jsme postupně naplnili do kelímků se šňůrkou a nechali ztuhnout na půdě. Druhý den jsme krmení pověsili na stromy v naší zahradě. Ptáčci přejeme dobrou chuť! 

Začíná zas adventní čas

Začíná nám adventní čas, doba očekávání a příprav na Vánoce. Každý den jedno z dětí vytáhne z pytlíčku v adventním kalendáři vánočně laděný úkol. Copak v něm asi bude napsáno dnes? Zazpívat koledu, obdarovat kamaráda, být laskavý k ostatním, nazdobit vánoční stromeček, ochutnat cukroví, nakrmit ptáčky nebo vyrobit adventní věnec?

Pošli srdce

Děti z naší mateřské školy se zapojily do výzvy „Pošli srdce" dobrovolnického centra Slezské diakonie. Srdíčka poputují k babičkám a dědečkům v domovech seniorů, nebo kamarádům se zdravotním postižením do chráněných bydlení, případně pracovníkům, kteří se o ně starají. V letošním roce mají tito lidé omezený kontakt se svými příbuznými a přáteli, proto jim vyrobenými srdíčky dáváme najevo, že nejsou sami a že na ně o Vánocích někdo myslí.
 

Mikuláš

 Ve čtvrtek 3. 12. 2020 za dětmi přijela vzácná návštěva – Mikuláš s čertem a andělem. Děti jim zazpívaly „Písničku pro čerta" a „Bude zima, bude mráz". Andílkovi se jejich zpěv líbil tak, že čerta i s pytlem poslal rychle o dům dál. Tady by stejně čert moc nepochodil, když do naší mateřské školy chodí jen samé hodné děti. Mikuláš dětem nakonec rozdal nadílku a anděl pohlazení.

První sníh

Všechny děti v zimě láká postavit si sněhuláka! A tak není divu, že když napadl první sníh, děti měly velikou radost. Mimo to, že se jim podařilo postavit hned 3 sněhuláky (tatínka Kubu, maminku Stacy a dceru Barču), se hned pustily do koulování učitelek, dělání sněhových andílků a vytváření sněhových cestiček. První sníh jsme využili také k experimentu, na kterých místech v mateřské škole sníh roztaje nejrychleji.

Vycházky do okolí

Mateřská škola Pod Zvonek v Dolním Žukově je obklopena přírodou, máme proto spoustu možností pro environmentální vycházky. Procházíme se po ztíženém terénu v lese i po silnici, kde se děti seznamují se základními pravidly bezpečnosti. Mimo jiné mohou při vycházkách pozorovat zvířata divoká i domácí. V tomto školním roce se nám již podařilo zahlédnout koně, kozy, prasata, psy, kočky, krávy, ovce, slepice i lamy.
 
GALERIE Vycházky do okolí

Z ovoce a zeleniny načerpáme vitamíny

V naší mateřské škole mlsáme zdravěji. Narozeniny slavíme místo sladkostmi ovocem, muffiny, nebo zdravými sušenkami. V rámci týdenního tématu „Z ovoce a zeleniny načerpáme vitamíny" jsme si také vyrobili zeleninový salát. Děti příprava salátu nejen moc bavila, ale také jim salát velmi chutnal. A abychom děti učili neplýtvat potravinami, zbytek zeleniny a ovoce jsme odšťavnili. Šťávu nabitou vitamíny pak děti popíjely i v průběhu dalších dní, a tak není divu, že se nám nemoci obloukem vyhnuly.

Hrajeme si na zahradě

Na zahradě mateřské školy si děti užívají spoustu zábavy v každém ročním období. Pobyt na čerstvém vzduchu se snažíme za příznivého počasí využívat co nejhojněji. Na podzim se kromě her děti učily také hrabat listí, tvořit domečky pro ježky, vyhledávat rostliny a hmyz, zazimovat záhonek apod. Mnohé z dětí si právě na zahradě našly nové kamarády na hraní. Na fotografiích si můžete prohlédnout, jak jsme trávili podzim na zahradě.