Události a fotogalerie

Nahoru

Školní olympiáda 1. stupně

 Dne 24. 6. se ve sportovním areálu Frýdecká uskutečnila olympiáda pro žáky 1. stupně. 
Děti soutěžily v běhu na 50 metrů, ve skoku a hodu do dálky. 
Počasí vyšlo na výbornou a závody probíhaly plynule a bez problémů. Nejlepší výkony závodníků byly odměněny diplomy a pěknými odměnami. Sláva vítězům, čest poraženým. Jak se říká:,, Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a pobavit!"
učitelé 1. stupně
GALERIE Školní olympiáda 1. stupně

Školní olympiáda - 2. stupeň

 
GALERIE Školní olympiáda - 2.stupeň

Retro den

Blíží se konec školního roku. Poslední akcí Školního parlamentu byl RETRO DEN.
Provětrali jsme šatníky rodičů a prarodičů a výsledek je tady…
Školní parlament přeje všem žákům, učitelům a zaměstnancům školy krásné a hlavně dlouhé prázdniny.  
školní parlament
 
GALERIE Retro den

Setkání generací 14.6.2022

V úterý 14.6.2022 jsme se konečně mohli setkat s klienty ( pro nás to byli babičky a dědečkové) Charitního Domu Pokojného Stáří na Hrabinské ulici. Byli jsme zvědaví, jaké to bude.
Připravili jsme si pro ně pár dárečků, taky naše oblíbené zvonečky, které symbolizují naši školu. Koupili jsme každému malou růžičku a místo sladkostí – košík jahod.
Úvodní rozpaky byly pryč, když jsme se rozdělili do 3. skupin. Původně jsme si mysleli, že se vyměníme, ale nakonec jsme zůstali každý s tou svou babičkou nebo dědečkem.
Venku jsme hráli kuželky s panem Alfrédem, který to řídil. Uvnitř jsme si povídali a také hráli např. Člověče nezlob se nebo skládali puzzle a hlavně jsme si s nimi povídali.
Přichystali si pro nás překvapení! Dostali jsme zmrzlinový pohár.
Bohužel jsme se museli rozloučit. Slíbili jsme si ale, že na podzim se určitě znovu setkáme.
Bylo to velmi milé setkání.  
třída 7. A 
 
GALERIE Setkání generací 14.6.2022


IZS Český Těšín

V pátek 24. 6. 2022 třídy 6. A a 6. B navštívily výjezdovou stanici IZS v Českém Těšíně. Milým a trpělivým průvodcem nám byl pan Drapa, velitel zásahu, který v úvodu vysvětlil pravidla a režim provozu na zdejší hasičské stanici.
Hasiči nám poté ochotně předvedli vozy a techniku, kterou používají při různých typech zásahů k ochraně životů a zdraví osob v různých krizových situacích.
Žáci si mohli vyzkoušet, co obnáší jít do zásahu v plné výzbroji hasiče, ovládání proudnice i zafixování a přenos zraněného. Také je zaujalo vybavení vozidel i předvedený rozsah pojízdného hasičského žebříku.Žáci rovněž poznali, že být připraven k zásahu znamená mít vše vždy v pořádku a být na svých místech. Prostě dodržovat pravidla a režim je důležité pro plnění poslání ochrany života a zdraví nás všech.
Za zajímavé a poučné dopoledne s hasiči děkujeme právě panu Drapovi i všem členům IZS Český Těšín.
Petr Pawelek
 
GALERIE IZS

Průkaz cyklisty - čtvrté třídy

Získali jsme průkaz cyklisty! A nebylo to jen tak. Museli jsme vyplnit dopravní testy, které vůbec nebyly snadné. Potom jsme měli zkušební jízdy, při kterých jsme na dopravním hřišti museli pod přísným dohledem policistů dodržovat dopravní předpisy. A dokonce jsme platili pokuty. Ale vše dobře dopadlo my si uvědomujeme, že průkaz cyklisty nás zavazuje k tomu, že budeme pozorní a ohleduplní  vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.
Žáci 4. A a 4. B
 
GALERIE Průkaz cyklisty - čtvrté třídy

Návštěva knihovny

 
GALERIE Návštěva knihovny

V moři je místa dost

Ve vyučování na konci školního roku jsme se věnovali životnímu prostředí a blížícím se prázdninám. V projektu V moři je místa dost si žáci vyrobili svůj vysněný ostrov, do moře umístili chobotnice, kraby, ryby i velryby, žraloky, korály a sopky, poklady, vraky lodí, mušle i s perlami…. Pracovali ve skupinkách a ke svému výrobku si připravili moc hezké prezentace. Vymysleli pověsti o potopených vracích lidí, bájných mořských živočiších, provedli nás podmořskými tunely a pochlubili se krásnými písečnými plážemi, kde kamínky byly slzy mořských panen. Popsali nám, jaké dělají krabi krabiny, kterým rozumějí jen oni sami. Své práce předvedli spolužákům ze 4. a 5. tříd v krásném školním atriu. Pro spolužáky si skupinky vymysleli soutěže a trpělivě odpovídali na všemožné zvídavé otázky.
Zuzana Fúriková
 
GALERIE V moři je místa dost

U stáje Luka

Ve středu 15.6. jsme se vydali (třídy 2.A a 2.B) do Chotěbuzi, kde jsme navštívili Stáje U Luka. Dozvěděli jsme se mnoho informací o koních – např. jaké koně chovají, jak se o ně starat, co jí, proč mají zakryté oči. Nechyběla ani projížďka na koních, někteří z nás jeli dvakrát. Také jsme si zaskákali jako koníci přes překážkovou dráhu. Z výletu jsme si všichni odnášeli domů skvělé zážitky.
Žáci 2. A a 2. B
 
GALERIE U stáje Luka

5.B - pár našich akcí

Zámořské objevy

V dějepise se učíme o zámořských objevech. Abychom neposlouchali jen paní učitelku, vymyslela pro nás skupinovou práci. Na chodbách 2. stupně – 1. patro máme klipy, které se této tématice věnují.
A my jsme si pro spolužáky pomocí těchto klipů připravili prezentace.
Byla to prima hodina, kterou jsme v podstatě vedli sami – tedy učili se sami.  
7. A
 
GALERIE Zámořské objevy

Lotta z Rošťácké uličky – literární soutěž druhých tříd

Kdo je Lotta? Proč se ulice, ve které bydlí Lotta, nazývá zrovna Rošťácká? Na tyto a mnohé další otázky jsme našli odpovědi v knížce, kterou napsala paní spisovatelka Astrid Lindgrenová. Ve čtení jsme se střídali, četly nám i paní učitelky. Snažili jsme se zapamatovat si co nejvíce z přečteného. Tvořili jsme myšlenkové mapy, pětilístek, domýšleli děj, vytvořili si knížečku a také Alfa box. A pak už začala soutěž. Síly soutěžících byly vyrovnané. Děti byly odměněny diplomem a mohly si vybrat cenu dle vlastního výběru. Už se těšíme na společné chvíle při čtení další knížky.
Monika Paráková, Jana Walková
 
GALERIE Lotta z Rošťácké uličky – literární soutěž druhých tříd


Aktivní odpočinek o přestávkách

Je to super. O přestávce na chodbě skáčeme nejen panáka, ale také trénujeme různé poskoky. Například vpřed, vzad, vpravo, vlevo, snožmo, roznožmo, po jedné noze a také lezeme pozpátku jako raci. Komu se zrovna nechce skákat, ten si s chutí zahraje piškvorky, stolní tenis. Mnohdy se někteří z nás krásně zapotí.
Za děti  budovy Slovenská D. Ondroušková, J. Walková
 
 
GALERIE Aktivní odpočinek o přestávkách

4. A v muzeu Těšínska

Pryč jsou doby, kdy návštěva muzea znamenala pro žáky velkou nudu. Přesvědčili jsme se, že muzeum může být nejen zajímavé a poučné, ale i zábavné a interaktivní. Dvě hodiny utekly jako voda a my si sami sobě slíbili, že se do našeho krásného muzea ještě určitě vrátíme s rodiči nebo kamarády a také určitě ještě někdy i se třídou.
Žáci 4.A
 
GALERIE 4. A v muzeu Těšínska

Vycházka do centra Českého Těšína

V rámci environmentální výchovy se žáci 1. A a 1. B vydali do centra Českého Těšína. Prohlédli si významná místa našeho města. Cestu si zpříjemnili návštěvou cukrárny. Dopoledne si to všichni moc užili.
Jana Helisová, Dagmar Miczková           
 
GALERIE Vycházka do centra Českého Těšína
                                

Den, kdy voskovky řekly DOST!

Žáci 4. B navštívili besedu v knihovně, kde se seznámili s knížkou Den, kdy voskovky řekly DOST! Jedná se o příběh Tondy, kterému každá barva voskovky napíše dopis, co se jí nelíbí a proč. Pak si žáci zahráli také na voskovky a napsali sami sobě dopis.
Tato knihy má pokračování Den, kdy se voskovky vrací domů, kterou máme v plánu do konce školního roku ještě přečíst. Monika Ivánková
 
GALERIE Den, kdy voskovky řekly Dost

Za zvířátky do ZOO Ostrava

„Hurá! Pojedeme do ZOO!" zaznívalo celý týden před odjezdem. Všechny děti se moc těšily a jejich nedočkavost se prolínala celým vyučováním. Konečně jsme 2. 6. vyrazili. Počasí nám přálo a zvířátka se nám představovala ve vší své parádě. Snad nejvíce ze všech zvířátek nás zaujala panda červená a lama. Zraku ani sluchu neunikla lvice s novým lvem. Hroší rodinka si nerušeně pojídala trávu, opice vesele skotačily ve svých výbězích a malá farmička předvedla svá čerstvě narozená kuřátka a králíčky. A co teprve stádo velbloudů – to byla paráda. Vraceli jsme se sice unaveni, zato plni dojmů a nových zážitků.
Žáci tříd 2. A, 2. B, 3. A, 3. B a třídní učitelky
 
 
GALERIE Za zvířátky do ZOO Ostrava

Setkávání generací

Naše škola byla oslovena, abychom se zapojili do projektu Moravskoslezského kraje na rok 2022 – Setkávání generací. Projekt je zaměřen na mezigenerační komunikaci a spolupráci. 
Máme naplánováno řadu aktivit, během nichž se budou moci seznámit děti se seniory, budou spolu komunikovat a spolupracovat.
První akce – poslali jsme pohled do Charitního domu na Hrabinské ulici č.p.17 zámek Fryštát v Karviné.
Napsali jsme všem babičkám a dědečkům dopis, ve kterých jsme jim napsali něco o sobě.
A na co se těšíme nejvíce? V úterý 14.6.2022 jdeme k nim my, žáci 7. A, na návštěvu.
Projekt nás hodně zajímá a chtěli bychom si s nimi povídat, hrát různé hry, nebo společně něco vyrobit.
žáci 7.A
 
GALERIE Setkávání generací

9. B v knihovně

Dne 02. 06. 2022 se žáci 9. B zúčastnili v Městské knihovně Svibice knihovnické lekce, věnované při příležitosti výročí narození naší velké, a to nejen pedagogické, osobnosti.
Žáci si prostudovali několik knih o Janu A. Komenském a přímo v knihovně si vyplnili pracovní list.
Prohlédli si  malou výstavku citátů z života našeho pedagoga a pokusili se s některou jeho myšlenkou ztotožnit.
Lekce se žákům líbila a odnesli si z ní cenné poznatky o životě „Učitele národů".
Hana Klanicová

Pasování na čtenáře 1. B

 
GALERIE Pasování na čtenáře 1. B

3. B - naše akce

 
GALERIE 3. B - naše akce

Den zdraví a prevence

Ve čtvrtek 2. 6.2022 se žáci osmých ročníků zúčastnili preventivního programu Den zdraví a prevence, a to v areálu Nemocnice AGEL Český Těšín.
Studenti Střední zdravotnické školy AGEL měli pro žáky připraveno celkem 7 stánků, které byly zaměřeny na poskytování první pomoci. U jednotlivých stánků si žáci vyzkoušeli například chůzi o berlích na nerovném povrchu, resuscitaci na trenažéru nebo ošetření zlomeniny. Nechyběla ani ukázka správné dezinfekce rukou a krátká přednáška o historii medicíny. Tyto a několik dalších praktických ukázek bylo pro žáky jednoznačným přínosem již z toho důvodu, že někteří z nich mají zájem o studium zdravotních oborů.
Adam Pizúr a Irina Zaslavská
 
GALERIE Den zdraví a prevence

Dopravní hřiště 4. A

 
GALERIE Dopravní hřiště 4. A

Stůj, dej přednost!

Tak přesně probíhalo dopolední vyučování žáků 4. B na dopravním hřišti, kdy si připomenuli dopravní značky, pravidla silničního provozu a následně vše využili v praxi.
Monika Ivánková
 
GALERIE Stůj, dej přednost!

Pasování na čtenáře

Čtvrtek 26. 5. byl pro žáky 1. A velmi důležitý. V knihovně byli všichni ti, kteří se naučili číst, pasováni knihovnickou vílou na čtenáře. Děti předvedly své čtenářské dovednosti a za svou snahu dostaly  pamětní listinu a drobný dárek. Už teď se všichni těší na zajímavé knížky, které čekají na přečtení.
Jana Helisová
 
GALERIE Pasování na čtenáře

Nejhorší den v životě žáka Filipa L. - čtenářská soutěž ve 4. B

 
GALERIE Nejhorší den v životě žáka Filipa L. - čtenářská soutěž ve 4. B

Turistický kurz

 Horní Lomná 2022
Píše se rok 2022 a opět se jednoho pondělního rána objevily před školní budovou Pod Zvonek obrovské kufry. Žáci sedmých tříd vyráží směr Horní Lomná, kde se jejich útočištěm na 5 dní stane hotel Excelsior. Čekají nás dny naplněné turistickými procházkami, soutěžemi na venkovním hřišti, klábosením na pokojích, kde se rozebírají celodenní zážitky, deskové hry i nácvik her a soutěží v kruhu. Jak je vidět už od prvních chvil turistického kurzu, vyjel do Horní Lomné dobře sladěný kolektiv žáků sedmých tříd.
Poznalo se to hned v pondělní večer při závodivých hrách, kdy se hotel prohýbal salvami smíchu. Ono legrace byla i u druhé poloviny žáků, kteří usilovali dokázat, že jsou lepší než tvůrci deskových her.
Úterní den byl ve znamení dopolední výpravy na horu Kamenitý. Slabší polovina to otočila u chaty a sešla zpět na hotel, zdatnější turisté šli delší procházku po hřebenovce. Oběd následně chutnal všem. Po odpolední chvilce klidného neklidu si žáci opět vyzkoušeli, jak umí vybíjenou a fotbal. Když se tak člověk díval, tvrdé rány při vybíjené umí dávat nejen hoši, ale i dívky. Po večeři následuje druhý den deskových a pohybových her. Třídy se vymění tak, aby si všichni žáci vyzkoušeli nejen svou chytrost a důvtip u deskových her, ale smysl pro legraci a kolektiv při netradičních pohybových hrách.
Středa se nesla v duchu poznávání přírodních krás při dopolední výpravě k chatě na Lačnově, kousek pod Kyčmolem. Vyhladovělí mladí turisté se vrhli na oběd, v cukuletu zely talíře prázdnotou. Po odpoledním klidu čekala žáky soutěž znalostí a dovedností. Celá výprava sedmých tříd se rozdělila na 5 soutěžních družstev. A v čem že se závodilo? Dovednosti s pálkou na stolní tenis, zkouška uzlování, hádanky s kytarou, deskové hry a dovednosti v první pomoci. Den jsme zakončili turnajem v bowlingu a pilováním jazyka anglického při sledování americké komedie v anglické verzi.
Čtvrtek přinesl žákům turistickou procházku zalitou sluncem ve směru na Kamenitý. Opět zdatnější pokračovali až na Kozubovou, méně zdatní se vrátili zpět na hotel po zdolání vrchu Kamenitý. Každopádně jim všem řádně vyhládlo a kuřecí řízek chutnal. Odpolední program se nesl v duchu táborového ohně s opékáním špekáčků. Žáci si zašli pod dozorem pedagogů nasbírat suché klestí na otop do krbu, jedna z žaček pod dohledem zdravotnice připravila párky k opékání a mohlo se začít.
Závěrem se nesl areálem zvuk kytary a trampských písní. Poslední večer připravili žáci diskohrátky.
A je tady pátek, balíme, uklízíme a za chvíli nás autobus odveze zpět domů.
Jana Jurčagová 
GALERIE Turistický kurz

Komunikace mezi námi

Každý školní rok žáci 2. stupně pracují na celoročním projektu. Touto formou získávají vědomosti z různých oblastí, učí se vyhledávat a třídit informace, pracovat ve skupinách a své dílo prezentovat.
V letošním školním roce se žáci zapojili do projektu Komunikace mezi námi. Zaměřili se na vývoj komunikačních technologií od jejich počátku až po současnost. 
Každá třída měla přidělen jeden konkrétní komunikační prostředek od rozhlasu přes televizi, telefon, počítač, mobilní telefon a smartphone, internet a sociální sítě.
Žáci od září pracovali pod dohledem třídních učitelů na vyhledávání, třídění a zpracovávání informací a obrázků o historii jednotlivých komunikačních prostředcích, jejich vývoji a proměně od jejich počátků až po současnost, jednotlivých typech a výrobních společnostech a sledovali i bezpečnost při jejich používání.
Projektový den se konal 20.5.2022, kdy z vytvořených materiálů žáci tvořili edukativní materiál určený k výzdobě naší školy.
Vybraní žáci pak svá velmi zdařilá díla prezentovali v ostatních třídách a seznamovali žáky s výsledkem své práce.  
Mgr. Adriana Špirková
 
GALERIE Komunikace mezi námi

Zámek Fryštát 7.A a 7.B

Dne 12.5.2022 se obě sedmé třídy zúčastnily akce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty( EVVO) – návštěva zámku v Karviné.
Dějiny zámku sahají do počátku 14. století, ale my jsme zjistili, že se tady čas vůbec nezastavil.
Interiéry byly totiž zrestaurovány a zámek měl úžasnou atmosféru. Dva okruhy, skvělé průvodkyně, prostě super akce.
Po prohlídce zámku jsme si našli čas na menší návštěvu Parku Boženy Němcové.
Všichni jsme byli s touto akcí spokojeni.
třída 7. A a 7.B
 
GALERIE Zámek Fryštát 7.A a 7.B

Mistrovství ČR v dětských country tancích v Praze

Ve dnech 14. – 15. 5. 2022 se skupina dívek z druhého, sedmého až devátého ročníku zúčastnila pod vedením paní učitelky Hany Klanicové 25. ročníku Mistrovství ČR v dětských country tancích.
Paní učitelka má dlouholetou praxi s country tanečními styly – působila léta v zavedeném a velmi úspěšném ostravském souboru Hazard CDC. Rozhodla se proto své zkušenosti předat dětem v naší škole.
V roce 2019 založila taneční kroužek Podkůvky, v němž tehdy byly zapsány - a pilně trénovaly -  dívky druhého stupně.
Již tehdy se setkala s velkým nadšením pro toto taneční umění. Po nuceném lockdownu se o country začaly zajímat i mladší děti, proto vznikla i mladší skupinka kroužku.
Děti vezly do Prahy dvě choreografie, s nimiž naši školu na mistrovství velmi pěkně reprezentovaly.
Velké slečny, které soutěžily v kategorii Country line, si odvezly nejen krásný taneční zážitek a nová přátelství, ale hlavně cenné zkušenosti a velkou motivaci. Zúčastnily se této soutěže již podruhé, stejně jako v loňském roce se – neb konkurence je veliká – neumístily.
Zato malé dívky zabojovaly a přivezly domů pohár a medaile za krásné 3. místo v kategorii Country show.
Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci a přejeme mnoho sil a chuti do dalších klání.
Hana Klanicová
 
GALERIE OMČR Praha 2022

Dopravní soutěž mladých cyklistů

Ve středu 11.5.2022 se naši žáci zúčastnili oblastního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů.
Soutěžilo se celkem ve čtyřech disciplínách, většina z nich byla zaměřena na praktické znalosti a dovednosti.
Našim mladším žákům se po dvouleté přestávce v této soutěži podařilo vybojovat krásné 2. místo.
Gratulujeme.
Mgr. Adam Pizúr
 
GALERIE Dopravní soutěž mladých cyklistů

1. stupeň s cimbálovkou

V dnešní době se děti málo setkávají naživo s lidovými hudebními nástroji. Nevšedním zážitkem se proto pro ně stalo vystoupení cimbálové muziky Réva přímo v naší škole. Muzikanti navštěvují školy již řadu let, a proto zvládají během vystoupení i vzdělávací činnost. Zábavnou a soutěžní formou tak děti seznámili s houslemi, klarinetem, kontrabasem, ale hlavně s cimbálem. Co vše se dá na tyto nástroje zahrát – od lidové muziky přes vážnou hudbu až k jazzové a populární hudbě – nadchlo děti natolik, že si i zatančily. S sebou si pak odnesly mnoho skvělých zážitků, ale hlavně nových vědomostí.
Šárka Přečková
 
GALERIE 1. stupeň s cimbálovkouUčíme se v přírodě

Po koncertu cimbálové muziky Réva jsme zbytek vyučování trávili v přírodě. Usadili jsme se u rybníků a posvačili. Cestou jsme si opakovali přírodovědu - společenstva lesa, luk a zkoumali okolí rybníčků, pozorovali jsme jarní přírodu – žabí námluvy, ryby v rybníce, kachny. Našli jsme chrousta, viděli jsme různé motýly a jejich housenky, poslouchali jsme ptáky. Pro hlemýždě jsme uspořádali dokonce závody. A oslavili jsme Zuzčiny narozeniny. Před odchodem jsme po sobě pečlivě uklidili. Užili jsme si krásný den venku a zároveň se zase něco nového naučili.
Žáci 4. A
 
GALERIE Rádi se učíme v přírodě - 4. AMatematická soutěž Klokan

Žák naší školy Matěj Lederer z třídy 9.A  velmi úspěšně řešil zadání matematické soutěže „Klokan".
V rámci okresního kola se umístil na pěkném druhém místě.
Za nejlepším řešitelem okresu zaostal o jediný bod.
Matějovi k úspěchu srdečně gratulujeme.
 
GALERIE Klokan 2022

Čtenářská dílna 1. A

Ve čtvrtek  5. 5. pozvali  žáci 1. A své rodiče do školy, aby prožili hezké odpoledne nad knihou. V rámci předčítání příběhu Eliška a Měsíčňánek si společně vyzkoušeli předvídání a celý příběh doprovázeli malováním.  Děti s pomocí rodičů také vytvořili pěkné básně o hlavní postavě. Dílna čtení probíhala v příjemné a zábavné atmosféře. Těšíme se na další setkání.
 Jana Helisová
 
GALERIE Čtenářská dílna 1. A

Den Země ve 4. B

 
GALERIE Den Země ve 4. B

Den Země

Ve čtvrtek dne 22. dubna 2022 se 3 třídy naší školy zúčastnily akce, která byla pořádána městským úřadem v Českém Těšíně.
Na náměstí byla řada stánků, ve kterých jsme si mohli vyzkoušet sázení rostlinek, ochutnat bylinkový čaj, prohlédnout si malá kachňátka a králíčky, koupit si drobný dárek, ale i něco dobrého na zub.
Byla tam i ukázka techniky, a to nás velmi zajímalo. Nastoupili jsme na plošinu, která nás vynesla do výšky asi 3 metrů a my jsme měli celé náměstí jako na dlani. Moc se nám dolů nechtělo.
Ve stánku s propagačními materiály jsme dostali tašky na třídění odpadu, rozvrhy se symboly třídění.
Kluci si taky vyzkoušeli jízdu s kontejnerem (samozřejmě čistým, novým).
Akce se nám moc líbila.
Žáci 6. A, 6. B a 7. A
  
GALERIE Den Země

Primární prevence v 6.B

Poslední den před velikonočními prázdninami jsme se zúčastnili programu primární prevence na téma kyberšikana, šikana a kybergrooming.
Většina z nás věděla, o čem budeme diskutovat, protože většina z nás se už v kyberprostoru pohybuje.
Děkujeme panu Petru Glaicovi, strážníku městské policie, za srozumitelné vysvětlení, jak se máme před útoky chránit. Také jsme si připomněli a zopakovali charakteristické znaky šikany a způsoby obrany proti ní. I ty se někdy můžeš dostat do problémů – neboj se a někomu se svěř!
žáci 6. B
 
GALERIE Primární prevence v 6.B

O stromu, který dával - scénické čtení ve 4. třídách

 
GALERIE O stromu, který dával - scénické čtení ve 4. třídách

Pěvecké soutěže

Malování, judo, florbal, programování, keramika, hraní na kytaru … každý je dobrý v něčem jiném, což je skvělé, protože díky tomu je svět kolem nás zajímavý, pestrý a různorodý.
Alžbětě Kaletové (8. B) jde zpívání.  V regionální soutěži ve zpěvu lidových písní „Zpěváček" v kategorii dua/tria vyzpívala s kamarádkami v městském kole 1. místo a v okresním, nejvyšším kole, kde museli mít všichni kroje a doprovázela je cimbálovka, se zpěvačky umístily na příčce třetí.
Mimo jiné Bětka také zpívá sólově, což uplatnila v pěvecké soutěži Základních uměleckých škol, kde se „prozpívala" na 1. místo v krajském kole.
Toto krásné umístění jí zajistilo postup do celostátního pěveckého klání do Turnova, kde jí budeme poslední dubnový víkend držet palce.
Ivona Gryčová
 
GALERIE Pěvecké soutěže

Kreativita a progresivita

Dne 11.4.2022 se naše třída účastnila tvůrčích dílen ve SVČ AMOS. 
Rozdělili jsme se do 3 skupin a každá jsme odešli do jiné učebny.
V první učebně  jsme si mohli vyrobit – vytisknout štítek na klíče na 3D tiskárně. Nejprve jsme si to nakreslili v počítači, uložili na kartu a potom jsme tiskli. Bylo zajímavé sledovat tiskárnu 3 D při práci.
Druhá skupinka si mohla vyrobit panáčka z drátu, který měl v rukou baseballovou pálku. Svěrák, kleště a šroubovák – to byly naše pracovní nástroje. Nakonec nám to pan učitel svařil, my jsme si výrobek umyli pod vodou a bylo hotovo.
Třetí skupina pracovala s tablety a malým robotem. Ten pomocí tabletu uvedla do chodu. Nakonec se nám asi nejvíce líbilo, že si roboti mezi sebou zahráli fotbal.  
7.A a 7.B
 
GALERIE Kreativita

Jarní tvoření ve 4.A nás baví

 
GALERIE Jarní tvoření ve 4.A nás baví

Akce školního parlamentu

Dne 06.04.2022 se uskutečnila další akce našeho Parlamentu. Tentokráte to bylo hodně zajímavé.
Žáci si měli přinést věci na vyučování v jakékoli tašce, košíku, batohu, jen ne ve školní aktovce.
Bylo opravdu zvláštní, když jsme viděli své kamarády např. s prádelním košem, nebo kufříkem na nářadí nebo dokonce i s nákupním košíkem.
Fotografie jsme uveřejnili na nástěnce, která je před jídelnou.
Určitě zase na nás něco ten Parlament připraví. Co to asi bude? Necháme se překvapit.
Žákovský parlament
 
 
GALERIE Akce školního parlamentu

Hloupežníci u třeťáků

Se čtením si ve škole hrajeme. Texty nejen čteme, ale i třídíme, sestavujeme, doplňujeme, dokreslujeme, vymýšlíme. Hlavně si je pamatujeme. A o tom je literární soutěž 3. ročníků. Co jsme si zapamatovali z knihy Hloupežníci od Miloše Kratochvíla. Utkaly se dvě dvojice žáků z každé třídy a snažily se správně odpovědět na spršku pokud možno všech záludných otázek. Výsledky dvojic byly velice vyrovnané, a proto o vítězích rozhodl až rozstřel. Staly se jimi Johanka Dziergasová a Nikolka Schönwaldová ze 3. A. Ale nešlo tady ani tak o vítězství, jako o dobrou a ušlechtilou zábavu. Na otázky totiž museli odpovídat písemně i všichni ostatní žáci. Měli tak možnost si svou paměť otestovat také. A nyní už zase hurá na další knihy. Čtení není nuda, když nás baví.
Šárka Přečková                                                                                                                             
GALERIE Hloupežníci u třeťáků

Projekt Příběhy našich sousedů

PROJEKT 2. stupeň ZŠ a MŠ Pod Zvonek
Projekt Příběhy našich sousedů je vzdělávacím projektem pro žáky 7. – 9. tříd základních škol, který probíhá již několik let napříč celou Českou republikou. I naše škola se rozhodla tohoto projektu zúčastnit. Zapojila se do příprav na velmi  zajímavou práci. Projekt nabízí alternativní způsob výuky, kdy se žáci dozvědí nejen mnoho ze života různých osobností, ale především se naučí aktivně zpracovávat získané informace a předávat je ostatním, také např. pracovat v týmu.
Žáci z 8. a 9. ročníků naší školy se během září svých příbuzných a rodinných příslušníků na možného pamětníka vyptali, sestavili ze zájemců pětičlenný tým a vybrali si pána,
který žije v Domově seniorů Bílá Podkova.
V říjnu ho oslovili a pan Rudolf Kosarz slíbil, že se zúčastní rozhovorů, ve kterých osvětlí své dosavadní životní osudy. Od října se tým několikrát sešel, aby si rozvrhl úkoly a sestavil základní koncept rozhovoru. Na začátku listopadu proběhl ve škole workshop „Jak natočit pamětníka" a žáci si vybrali konečnou verzi výstupního díla.
Navštívili Muzeum v Českém Těšíně, aby se seznámili s různými profesemi, jež jsou při práci s historickým materiálem potřebné.
V listopadu proběhly s panem Rudolfem rozhovory a žáci natočili jeho vzpomínky a  nafotili mnoho fotek. Tým ještě také absolvoval workshop, jak s nasbíraným materiálem naložit, aby vznikl rozhlasový medailonek. V lednu se žáci pilně věnovali sestavení reportáže, kterou se rozhodli natočit v Rádiu Čas v Ostravě – Porubě. Probírali velmi pečlivě získanou nahrávku. Nakonec vybrali čtyři části, které do rozhlasové reportáže zahrnuli. Připravili si úvodní slovo, jednotlivé vstupy i znělku, která celý medailonek oživila a stmelila její části.
Ve čtvrtek 3. 2. 2022 tým vyrazil do rádia do Ostravy k natáčení, které bylo velmi náročné. Ale žáci poznali zákulisí rozhlasového studia a sami se velmi aktivně  a nebojácně celého natáčecího odpoledne účastnili. Medailonek je též povzbudil ke tvorbě  závěrečné prezentace. S tou se pak zúčastnili slavnostního zakončení, kdy všechny týmy z celého regionu před veřejností a odbornou porotou představily své pamětníky a jejich osudy. Porota vybrala a ocenila nejlépe zpracovaný a představený příběh. A ačkoliv žáci naší školy nezvítězili, odnesli si z této práce krásný a užitečný zážitek. 
Mgr. Hana Klanicová
 
GALERIE Příběhy našich sousedů

Šesté třídy v Amosu

Žáci 6. tříd se ve dnech 22. a 23. března zúčastnili polytechnických vzdělávacích aktivit ve volnočasovém středisku Amos. Rozdělením do tří skupin si vyzkoušeli manuální práci s ohýbáním drátu (sestavovali postavu sportovce v pohybu), práci i zábavu při programování robotů (plánovali trasy modelů autíček) a tvorbu 3D projektu s výstupem na D tiskárně (vytiskli si vlastní přívěsek na klíč).
Práce pro žáky byla velice zajímavá a takovéto oživení školní výuky jen kvitovali.
Tímto také děkujeme zaměstnancům střediska za jejich nápady i čas. 
6. A a 6. B
 
GALERIE Šesté třídy v Amosu

Konverzační soutěž v angličtině

Nejlepší zpěvák na světě, Můj ideální den, Nejroztomilejší domácí mazlíček, Město snů či Superhrdinové- z těchto a dalších témat si žáci sedmého, osmého a devátého ročníku mohli vybrat to své na konverzační soutěž z angličtiny. 
Své komunikační schopnosti poměřilo osm žáků sedmých ročníků, osmáci byli jen čtyři a těch nejstarších se soutěže zúčastnilo 10.
Žáci měli povoleno své vystoupení zpestřit prezentací, čehož většina využila, a díky vizuální a sluchové pestrosti si mohlo publikum (= spolužáci), které se mimochodem aktivně podílelo na bodování, užít zajímavý multimediální čas s angličtinou prezentovanou vrstevníky. 
Každý soutěžící si kromě věcné ceny (děkujeme Spolku Pod Zvonek) odnesl rovněž cennou zkušenost, díky které se mohl nejen hlouběji a trochu jinak, než v běžných hodinách, ponořit do angličtiny, ale také si vyzkoušet "vystupování na veřejnosti”. Good job. Keep studying English and enjoy it!
vyučující anglického jazyka
 
GALERIE konverzační soutěž v AJ

Přednáška v 6.A

V pátek 4.3.2022 proběhla v naší třídě - 6.A - přednáška týkající se ochrany dětí před šikanou, kyberšikanou a kybergroomingem.
Přednášku velmi poutavě, zajímavě, s mnoha dobrými radami vedl člen Městské policie v Českém Těšíně pan Petr Glaic. Mockrát mu touto cestou děkujeme za seznámení s nebezpečími a možnostmi ochrany. Netušili jsme, jaká všechna  nebezpečí na děti číhají i v internetovém prostoru.
žáci 6.A
 
GALERIE Přednáška o šikaně 6.A

Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Dne 25. 02. 2022 se naši reprezentanti Nela Kantorová (7.B) a Vojtěch Suszka (9.B) zúčastnili okresního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce na ZŠ 1. Máje v Havířově. Na soutěž se oba žáci poctivě připravovali. Anglickému jazyku se nevěnují jen ve škole, ale vzdělávají se i nad rámec povinné výuky a angličtinu používají ve svém každodenním životě, často anglicky čtou a sledují videa i filmy, plynule komunikují. Vojta angličtinu využívá při hraní počítačových her, Nela studuje online jazykový kurz. 
Soutěž začala poslechovým cvičením, kde na základě slyšeného rozhovoru žáci vypracovávali zadané úkoly. Pak na řadu přišla konverzace. V I. kategorii si žáci připravovali 6 témat,
ve  II. kategorii 12 témat, ze kterých si vylosovali jedno, to pak prezentovali.
Nela si vylosovala téma Animals (zvířata) a Vojta Food (jídlo). 
Oba naši reprezentanti podali krásný výkon, poradili si se stresem a velkou konkurencí. Moc děkuji za čas věnovaný soutěži, úsilí a poctivou přípravu. Jsme rádi, že na naší škole máme žáky, kteří na sobě pracují, nebojí se konkurence a svůj čas efektivně využívají pro seberealizaci a také reprezentaci naší školy. 
Mgr. Adriana Špirková
 
GALERIE Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Božkova kasička

Ve středu 23. 2. 2022 proběhla na Gymnáziu v Českém Těšíně soutěž ve finanční gramotnosti - Božkova kasička.
Naši školu reprezentovalo 8 dětí z pátých tříd. Soutěž probíhala ve dvojicích a čekalo na ně 10 soutěžních úkolů. 
Před vyhodnocením si děti zahrály společenské hry a dostaly i občerstvení: džus a koblihu.
Aleně Kalužové a Kláře Kolatkové se podařilo získat 7. místo.
Děkujeme Gymnáziu Český Těšín za velmi příjemné dopoledne. 
A samozřejmě děkujeme za reprezentaci školy: Marii Gomolové, Adrianu Hudákovi, Sidonii Jęndryskové, Aleně Kalužové, Kláře Kolatkové, Vojtěchu Puczokovi, Barboře Sabelové a Marii Walkové.
Mgr. Libuše Zdráhalová
 
GALERIE Božkova kasičkaSportovní olympijský den 4. ročníků

Zimní olympijské hry v Číně skončily a pro nás skončil měsíc plný sledování výkonů našich sportovců. Na závěr projektu ZOH 2022 Fandíme českému národnímu týmu jsme si společně zasoutěžili. Náš olympijský den začal slavnostním nástupem a sportovním slibem. Potom jsme si vyzkoušeli hned několik olympijských disciplín – slalom, biatlon, rychlobruslení, krasobruslení, lední hokej, skeleton a curling. Užili jsme si spoustu legrace. Nechybělo slavnostní vyhlášení vítězů s medailemi. Náramně jsme si zábavné sportování užili a těšíme se na další podobné akce.
Žáci 4. A a 4. B
 
GALERIE Sportovní olympijský den 4. ročníků

Toustujeme v 1. B

 
GALERIE Toustujeme v 1. B

Setkání s Petrou Braunovou

Dne 17. 2. 2022 jsme se s vybranými žáky 6. a 7. tříd a 8. a 9. tříd vydali do útulné, českotěšínské kavárny Avion, kde jsme využili možnosti účastnit se workshopu se spisovatelkou Petrou Braunovou. Pro ty, kteří toto jméno neznají, paní Petra Braunová je česká spisovatelka pocházející z Klatov. Píše jak prózu pro dospělé, tak již také napsala řadu knih pro děti a mládež. Z próz pro dospělé můžeme uvést díla Ztracení v čase, Pozorovatelka, Nejsem žádná lvice, aj. Z knih pro děti může znát díla jako třeba Tramvaj plná strašidel, Ema a kouzelná kniha či O chlapci, který spadl z nebe.
Ale jak tedy probíhalo samotné dopoledne? Po příchodu do kavárny se žáci usadili na volná místa a mohlo se začít. Seznámila nás s náplní a tématem do soutěže, které zní: Nikdy jsem nevěřila, že…
Přiblížila, co je u psaní příběhů důležité, jako například výběr žánru, pro jakou cílovou skupinu bude příběh určen či v jaké osobě a čase bude děj probíhat. Co musí příběh obsahovat a co musí při psaní dodržovat. Každý příběh přece musí mít svůj úvod, zápletku, vyvrcholení, rozuzlení a závěr. Následně se žáci mohli pustit do práce.
Po troše úvah a přemýšlení se pomalu začaly objevovat první řádky a odstavce různých románů- dobrodružných, sci-fi, detektivek, fantasy a hororů. S přestávkami psali až téměř do 11:30. Někdo napsal stránku, jiní dokonce popsali tři, čtyři listy. Paní Braunová po celou dobu procházela mezi žáky, pročítala práce a radila, co je potřeba více popsat, co předělat a vylepšit a hlavně popsala, jak vidí daný příběh z pohledu čtenáře. 
I přes únavu a bolavé, ba i upsané ruce, byli žáci s workshopem velice spokojení a odnesli si, mimo podpis Petry Braunové, spoustu postřehů a poznatků, jak správně napsat příběh, aby byl zajímavý, poutavý a čtivý.
žáci 6.,7., 8. a 9. tříd
 
 
GALERIE Setkání s Petrou Braunovou

Recitační soutěž - městské kolo

Tradiční recitační soutěž malých recitátorů mohla být v únoru tohoto roku opět obnovena. Zapojili se do ní nejen žáci naší školy, ale v následujícím městském kole mohli porovnat své umění i se žáky ostatních škol v Českém Těšíně. Žáci 1. stupně soutěží v 1. a 2. kategorii. Z mnoha výborných recitátorů jsme však mohli vybrat pouze 2 z každé kategorie, kteří pak dále reprezentovali naši školu v kole městském. A výběr se nám vskutku podařil. Naše recitátorky Viktorie Biedrawová ze 3. B a Marie Walková z 5. B si skutečně cestu do okresního kola vybojovaly. Jsme na ně všichni pyšní a držíme jim palce do dalšího postupu. 
Šárka Přečková
 
GALERIE Recitační soutěž - městské kolo

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

O přestávce nesedíme

 
GALERIE O přestávce nesedíme

Ze života 1. A

 
GALERIE Ze života 1. A

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

Recitační soutěž v 1. ročnících

Žáci prvních ročníků si také vyzkoušeli soutěž v recitaci. Básničky se doma naučili s rodiči – těm patří poděkování za trpělivost a ochotu. Chválíme děti za připravené básně a vítězům blahopřejeme.                                                                                                                                                                                                                                                             
 Jana Helisová
 
GALERIE Recitační soutěž v 1. ročnících

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu - Ester, super

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu - Ester, super

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 V rámci tělesné výchovy zkoušíme obměněné olympijské  disciplíny. Vyzkoušely jsme jízdu na saních a biatlon.
žákyně 5. B
 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 

1. A krmí ptáčky

 
GALERIE 1. A krmila ptáčky

Recitační soutěž 2. a 3. ročník

 
GALERIE Recitační soutěž 2. a 3. ročník

Recitační soutěž 4. a 5. ročník

 
GALERIE Recitační soutěž 4. a 5. ročník

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

4.A - čteme rádi, tentokrát Dášeňku čili život štěněte

GALERIE 4.A - čteme rádi, tentokrát Dášeňku čili život štěněte

Drátkování a plstění v Amosu - 5.B

Žáci 2. B vyrobili dobrůtky pro sýkorky

Donesli jsme do školy slunečnicová semínka a další vhodná semínka, kterými můžeme přilepšit přezimujícím ptáčkům v naší přírodě. V hrnci jsme rozpustili rostlinný tuk, do tuku jsme vsypali semínka a nechali ztuhnout. Touto směsí jsme naplnili kelímky a opět je nechali ztuhnout v lednici. Hotové dobrůtky jsme vyklopili z kelímků a zavěsili na větvičky v okolí školy.
Sýkorky, přejeme vám dobrou chuť!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Žáci 2. B třídy
 
GALERIE Žáci 2. B vyrobili dobrůtky pro sýkorky

Nestresuj se stresem

V pátek 14. ledna 2022 absolvovali žáci 6.A, 7.B a 8.B ve škole besedu Nestresuj se stresem, kterou pro jednotlivé třídy připravila Mgr. Lenka Šebestová, DiS. ze společnosti MP Education.
Zaměřila se na různé spouštěče stresu u žáků věkové skupiny 2. stupně základní školy - známkování, nespokojenost se svým zevnějškem, rodinné vztahy či vztahy mezi spolužáky a ostatními vrstevníky.
Evidentně zkušená a přesvědčivá lektorka žáky zaujala a hbitě reagovala na podněty, které přinášely jejich reakce. Problematika a její podání byly žáky hodnoceny kladně,
živě se zapojili i do diskuze.
Mgr. Jan Nowak, PhD.
 
GALERIE Nestresuj se stresem - leden 2022

Návštěva knihkupectví

Děti rozvíjejí své čtenářství už do raného dětství. Učí se naslouchat, přemýšlet. Knihu začínají vnímat jako svět příběhů a zážitků, ale i jako zdroj zajímavých informací. Čtenářská gramotnost má nesmírný význam pro úspěšné učení, pracovní uplatnění a spokojený život. Čtení rozvíjí dětskou fantazii, obohacuje slovní zásobu, pomáhá vytvářet vzorce chování. To vše se rozhodla podpořit třída 1. A, která navštívila knihkupectví v Českém Těšíně. Děti měly možnost si knihy prohlédnout a prolistovat, ale také si o nich vzájemně povídat. Největším překvapením pro děti byly přichystané balíčky s knihou. V rámci podpory čtenářství se napříč vzděláváním snažíme, aby čtení dětem přinášelo příjemné zážitky, aby knihy považovaly za samozřejmost a každodenní součást života.                                                                                           
 
Jana Helisová
 
GALERIE Návštěva knihkupectví

Drátkování a plstění v Amosu - 4. B

 
GALERIE Drátkování a plstění v Amosu - 4. B

Drátkování a plstění v Amosu - 4. A

Setkat se starým řemeslem je pro děti vždy velmi zajímavé. V rámci kreativních dílniček se čtvrťáci seznámili s drátkováním a plstěním. Ve škole si nejprve vysvětlili, kdo to bývali dráteníci a proč drátenické řemeslo vymizelo a ustoupilo průmyslové výrobě. Drátkování se v dnešní době stalo součástí šperkařství a ruční výroba dekorativních předmětů je v dnešní době velmi žádaná. V dílničkách si vyrobili náramky a jiné ozdobné předměty. Ve druhé dílně děti zpracovávaly ovčí rouno. Mnozí se s ním setkali poprvé v životě. Starou technikou si každý vyrobil přívěsek. Děti obě činnosti velmi bavily a už nyní se těší na další dílničky.
Mgr. Zuzana Fúriková    
 
 
GALERIE Drátkování a plstění v Amosu - 4. A
                                                           

Vánoce v 2. A a 2.B

 
GALERIE Vánoce v 2. A

Dílničky s Amosem

 
GALERIE Dílničky s Amosem

Ve 4. B také zdravě mlsáme

 
GALERIE Ve 4. B také zdravě mlsáme

Ve 4. A mlsáme zdravě

 
GALERIE Zdravé mlsání ve 4. A

Vánoční skřítci ve 4. B

 
GALERIE Vánoční skřítci ve 4. B

Muzeum a vycházka do Českého Těšína - 3. B

 
GALERIE Muzeum a vycházka do Českého Těšína - 3. B

Zvonečky 4.A cinkly na školní zahradě

 
GALERIE Zvonečky 4.A cinkly na školní zahradě

Advent v naší škole

 
GALERIE Advent v naší škole

1. A v AMOSU

Žáci 1. A se vypravili do Střediska volného času Amos, kde v rámci projektu Od řemesla k technice si vyzkoušeli stavění různých objektů ze stavebnice Flexistix, práci se šroubovákem, šroubky i maticemi. Návštěva se žákům velmi líbila a prospěla jim v oblasti rozvoje tvořivosti a zdokonalování jemné motoriky.
Jana Helisová
 
 
GALERIE 1. A v AMOSU

Šroubovák, šroubky, matičky a žáci 2. B

V rámci projektu Od řemesla k technice si děti 2. B třídy sestavily panáčka, krychli, jehlan, hvězdu a také další výtvory dle vlastní fantazie. Vyzkoušely si šroubování a společně vytvořily funkční sestavu s ozubenými koly. Těmto aktivitám se děti věnovaly ve Středisku volného času Amos. Děkujeme. 
Jana Walková
 
 
GALERIE Šroubovák, šroubky, matičky a žáci 2. B

1. B v AMOSU

 
GALERIE 1. B v AMOSU

S mapou a buzolou

Buzola či kompas se používají sice už mnoho století, pro dnešní děti, které jsou vybaveny chytrými telefony, je ale práce s nimi spíše zábavou a zajímavostí. Pro orientaci v mapě, krajině a za určováním světových stran jsme si vyšli do okolí školy. Každý žáček si vyzkoušel práci s buzolou a mapou sám. Poté děti ve skupinkách tvořily mapky pro spolužáky a podle nich se přesouvaly. Všichni to zvládli, ale nakonec jsme se shodli, že nejlepší je se vůbec nikdy nikde neztratit a v případě opravdové nouze je dobré využít rady Jeníčka z Perníkové chaloupky.
Žáci 4. A                                                                             
 
 
GALERIE S mapou a buzolou

Halloween ve 4. třídách

 
GALERIE Halloween ve 4. třídách

Mediální výchova na 1. stupni

Kdo je to novinář? Co vlastně dělá? Na tyto i další otázky přijela dětem odpovědět rozhlasová novinářka Michaela Vetešková z redakce Českého rozhlasu. Poutavé dílny v knihovně na ulici Slovenské se zúčastnili žáci 1. A a 3. A. Žáci se dozvěděli mnoho informací o práci reportéra a také si měli možnost zahrát hru,, na novináře ".  Dílna byla velmi zajímavá a dotýkala se nejen mediální výchovy, ale i aktuálních témat na podporu čtenářské gramotnosti.
Jana Helisová                                   
 
GALERIE Mediální výchova na 1. st.

Proč slavíme svátek 28. října?

Proč slavíme v tento den svátek, co je to za svátek? To se žáci ve 4. B dozvěděli z prezentace ,,Den vzniku samostatného československého státu". Následně vypracovávali pracovní list o T. G. Masarykovi. Aby se o něm dozvěděli pár informací, museli číst text a zároveň doplnit informaci pomoci výpočtu příkladu. Ke každému výsledku byla přiřazena indicie, kterou žáci doplňovali do textu. Následně si připomněli slova naší státní hymny a vybarvili další symboly našeho státu.
Monika Ivánková
 
GALERIE Proč slavíme svátek 28. října?

Dopravní výchova ve 4. B

Měli jsme besedu s policistou, s kterým jsme si zopakovali povinnou a nepovinnou výbavu jízdního kola. Pouštěl nám film, jak správně jezdit na kole po silnici, na cyklostezce a po chodníku. Pak jsme poznávali dopravní značky, které jsme si následně vyrobili. Také jsme řešili situace na křižovatce. A na závěr jsme vyplnili pracovní list. Na jaře, hurá, na dopravní hřiště, kde budeme plnit průkaz cyklisty.
Kurková Nina a Magdalena Novotná
 
GALERIE Dopravní výchova ve 4. B

Výtvarka a pracovka nás ve 4. A baví

 
GALERIE Výtvarka a pracovka nás ve 4. A baví

Burza knih

U našich žáků se snažíme co nejvíce podporovat čtenářskou gramotnost a proto jsme dne 8. 10.  zorganizovali  burzu knih. Touto akcí jsme podpořili  každoročně pořádaný Týden čtení v rámci kampaně Celé Česko čte dětem. Žáci měli možnost přinést již přečtenou nebo nepotřebnou knihu a vyměnit ji za jinou.
V nabídce byly tituly s různými tématy – knihy pro začínající čtenáře, pohádky i knihy našich předních spisovatelů. Doufáme, že si každý vybral hezkou a zajímavou knihu, kterou si rád přečte.
Mgr. Jana Helisová
 
 
GALERIE Burza knih

Maraton čtení

V pátek 8. října 2021 si žáci 5.B vyzkoušeli maraton čtení. Mnozí se horlivě začetli a bylo jim líto, že vyhrazený čas skončil.
Mgr. Libuše Zdráhalová 
GALERIE Maraton čtení

Učíme se rádi venku

Využili jsme krásného podzimního počasí a vyrazili jsme v přírodovědě ven. Zjistili jsme, které byliny, keře a stromy nám rostou přímo v okolí školy. Překvapilo nás, jaké množství druhů to je. Pozorovali jsme, jak se příroda na podzim mění. V pracovních činnostech jsme ve skupinkách tvořili podzimní sluníčko z přírodnin.
Žáci 4. A
 
GALERIE Učíme se rádi venku

Dopravní výchova ve 4. A

Dopravní výchova a spolupráce s předškoláky
Ve škole jsme měli besedu s policistou. Už jsou z nás cyklisté, proto jsme si zopakovali pravidla silničního provozu a dopravní značky. Potom jsme vyrazili ven a sledovali jsme dopravní značky v okolí školy. Na křižovatce Jablunkovská jsme se sešli s našimi předškoláčky. Společně jsme pozorovali dopravní ruch na hlavní silnici a zapisovali jsme, kolik aut vyjede z Těšína směr Třinec za 5 minut a kolik aut do Těšína od Třince přijede. Procvičili jsme si matematiku a napočítali jsme, že z Těšína vyjelo 40 aut, to je 480 aut za hodinu! Do Těšína za pět minut vjelo 37 aut, to je 444 aut za hodinu. Pochopili jsme, jak důležitá je dopravní výchova. Těšíme se, až půjdeme na jaře na dopravní hřiště.
Žáci 4. A a  předškoláci z MŠ Okružní                                                                                                        

 
GALERIE Dopravní výchova ve 4. A

Ze života 1. B

 
GALERIE Ze života 1. B

Poprvé v knihovně

Při první návštěvě knihovny jsme se dozvěděli, jak se stát čtenářem, seznámili  jsme se s prostředím knihovny a jejími pravidly.
A i když ještě neumíme všechna písmenka, ve světě knih se nám moc líbilo a těšíme se na další návštěvu.
Žáci 1. A                         
 
GALERIE Poprvé v knihovně

První den ve škole

 
GALERIE První den ve škole

Proč slavíme Den české státnosti?

Proč nejdeme v úterý do školy? Kdo to byl svatý Václav a kdy žil? Kdo byl jeho bratr a proč Boleslav neměl Václava rád? Proč se Václavovi říká patron naší země? Kdo byla Václavova babička Ludmila? A co to je legenda a můžeme legendám úplně věřit?  O tom všem si povídali žáci 4. A ve škole. Při skupinové práci  vyhledávali informace v textu, hledali odpovědi na otázky a luštili křížovku. Na obrázcích si prohlédli sochu sv. Václava v Praze a někteří si vzpomněli, že už ji viděli i ve skutečnosti při návštěvě hlavního města. Žáci také objevili sv. Václava na české dvacetikoruně. Procvičili si zábavnou formou vlastivědu i češtinu a nakonec si každý žák vyrobil svatováclavskou korunu, která je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů.
Mgr. Zuzana Fúriková, 4. A                                                                                                                              
 
 
GALERIE Proč slavíme Den české státnosti?

Učíme se rádi v učebně čtení

 
GALERIE Rádi se učíme v učebně čtení

Adaptační kurz

 
GALERIE Adaptační kurz
Hned na začátku školního roku se naši šesťáci zúčastnili adaptačního kurzu. Byl jiný než obvykle. Kurz nebyl pobytový v penzionu, ale odehrával se v areálu školy. Žáci zůstali ve svých kolektivech se svými třídními učiteli a s asistentkami pedagoga.
A co je čekalo? Hráli různé socializační hry se speciální pedagožkou. Hry byly zajímavé, neboť se všichni o druhých dověděli něco neobvyklého. Zbyl i čas proběhnout se venku na školním hřišti.
Druhý den hned zrána jsme opět hráli společenské hry a uklidnili jsme se vymalováním obrázku s přírodou. Počasí moc nepřálo, proto jsme se věnovali mediální výchově. Žáci zkoumali rozdíly seriózního a bulvárního časopisu. Sami žáci vyhodnocovali důvěryhodnost zpráv, a přitom museli komunikovat a spolupracovat ve skupinách. Tako aktivita je tak zaujala, že více už ten den nestihli udělat. Spolužáci z áčka si zahráli Člověče - nezlob se!, a to doslova. Stali se sami figurkami.
Poslední den jsme dokončili aktivity, věnovali jsme se primární prevenci a proběhli se opět venku na hřišti. Kamarádi z áčka se vydali na delší procházku po okolí.
A teď už hurá do učení!
třídní učitelé 6. A a 6. B

Na vlastní kůži

 
GALERIE Na vlastní kůži
Dne 3. 9. 2021 proběhla již tradiční preventivní akce NA VLASTNÍ KŮŽI v prostorách parku A. Sikory, určená žákům 9. tříd. Program byl sestavený z 5 stanovišť se zážitkovým průběhem, věnovaných různým preventivním aktivitám - dopravě, zdravotnictví atd.
Třídy jako skupina setrvaly na jednotlivých stanovištích 30 minut a věnovaly se buď praktickému odzkoušení, např. jízdy autem, preventivní brýle  či si vyzkoušely tzv. nehodový trenažér.
Akce byla velmi kladně ze strany žáků i učitelů přijata, vše si všichni „osahali" a rádi vyzkoušeli.
Hana Klanicová