Události a fotogalerie

Nahoru

3. B - Výukový program v SVČ AMOS

 
GALERIE 3. B - Výukový program v SVČ AMOS

Nejkrásnější místo na světě - Listování 3. B

 
GALERIE Nejkrásnější místo na světě - 3. B

2. A v Amosu

 
GALERIE Amos

Nejkrásnější místo na světě - Listování 3. A

 
GALERIE Nejkrásnější místo na světě

Nejkrásnější místo na světě - Listování 2. B

 
GALERIE Nejkrásnější místo na světě - 2. B

Nejkrásnější místo na světě - Listování 5. ročníky

V březnu se vydařila pěkná spolupráce mezi knihovnou a základní školou. Žáci ve škole připravili výtvarné práce, ve kterých ztvárnili každý svou představu o nejkrásnějším místě na světě. Čerpali ze svých prožitků a zkušeností. Pro někoho to je místo, kde je s rodinou, pro jiného pláž, les nebo hory, pro někoho tělocvična, kde sportuje s kamarády či místo, kde může pozorovat hvězdy, dokonce kino, kde si může žák prožít jakýkoliv příběh. Knihovnice poté připravily scénické čtení z knihy Petra Horáčka Nejkrásnější místo na světě. Po čtení děti besedovaly o tématu. Nejvydařenější výtvarné práce byly odměněny pěknou knížkou.    
Zuzana Fúriková a Monika Ivánková
 
GALERIE Nejkrásnější místo na světě - Listování . ročníky

4. B v Amosu

Středisko volného času AMOS připravilo ve čtvrtek 2.3.2023 pro žáky 4.B opět bezva seznamování s polytechnickým vzděláním.
Stavebnice Klett-Blume a výroba dřevěného modelu letadla všechny zaujala. Stavby a modely se opravdu všem báječně povedly.
Libuše Zdráhalová
 
GALERIE 4. B v Amosu

Městské kolo v přehazované

Dne 1. března 2023 na budově Pink arény ul. Frýdecká se konalo městské kolo v přehazované.
Zúčastnilo se 5 škol z Českého Těšína.
Naše děvčata dokázala, že se vysoké konkurence jen tak nezaleknou. Za celý turnaj neprohrála ani jednou, a tak si vybojovala krásné první místo.
Za školu hrály:
Claudia Jaslovská –  7.B
kapitánka Tereza Recmanová – 7.B
Viktorie Suszková – 7.B
Lucie Badinková – 7.A
Klára Kaszperová – 7.A
Alena Matochová – 7.A
Kateřina Knollová – 7.A
Tereza Špoková – 6.A

Všem reprezentantům blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy.
Irina Zaslavská
 
GALERIE Městské kolo v přehazované

Konverzační soutěž v anglickém jazyce

V únoru na naší škole proběhlo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Každým rokem zaznamenáváme velké pokroky v jazykových dovednostech žáků. Úroveň angličtiny roste a spousta žáků se vzdělává i mimo školní lavice. Od září žáci pod vedením učitelů vypracovávali konverzační témata a své dovednosti měli možnost procvičovat během hodin anglického jazyka, ti nejlepší pak postoupili do školního kola. Pro žáky jsme měli připraveny dva úkoly: poslechové cvičení a konverzaci na vybrané téma. Všichni velice příjemně překvapili skvělou přípravou a výkonem.

V první kategorii (6. a 7. ročník) soutěžilo 19 žáků. Žáci 6. ročníku si připravovali dvě témata a žáci 7. ročníku témat šest, z nich si losovali jedno, které prezentovali. Na prvním místě se umístila Lucie Badinková ze třídy 7.A(104.5 bodů). Lucka okouzlila svým přízvukem, pečlivě připraveným konverzačním tématem a bezchybným poslechem. Na druhém místě se umístil Lukáš Belás ze třídy 7.B (100.5 bodů) a na třetím místě Šimon Vaněk z 7.A (97.5 bodů).

Druhé kategorie (8. a 9. ročník) se zúčastnilo 11 žáků. Žáci si připravovali šest konverzačních témat, ze kterých si vylosovali jedno. První místo obsadila Aneta Molinová ze třídy 8.B (112 bodů). Aneta podala naprosto plynulý projev s krásnou výslovností a vynikla i v poslechovém cvičení, při kterém neztratila ani jeden bod. Druhé místo se ztrátou jen tří bodů vybojovala Martina Bobálová z 8.A (109 bodů) a třetí místo Alžběta Kaletová z 9.B (106 bodů).
Do okresního kola, které se uskuteční v březnu v Havířově, postupují žáci, kteří se umístili na prvním místě. Všem zúčastněným mnohokrát děkuji za čas, odhodlanost a úsilí, které do soutěže vložili. Věřím, že získané zkušenosti jim budou jen přínosem v jejich dalším studiu anglického jazyka.
Adriana Špirková
 
GALERIE Konverzační soutěž v Aj

Palačinkový den ve 3. A

V úterý 21.2. jsme si smažením palačinek připomněli britský svátek, který se slaví v úterý před Popeleční středou. Pracovali jsme ve 2 skupinách: každá si připravila těsto podle návodu, se kterým jsme se předem seznámili. Z těsta si pak každý z nás usmažil vlastní palačinku. Všechny byly povedené a náramně nám chutnaly. Velmi jsme si to užili. V hodině českého jazyka jsme následně sestavovali obrázkový postup práce – seřazovali obrázky a k nim tvořili věty. Palačinky některé z nás inspirovaly i pro vytvoření komiksu.
Monika Paráková a žáci 3.A
 
GALERIE Palačinkový den ve 3. A

Palačinkový den ve 3. B

Pracovní činnosti 22.2. jsme si zpestřili smažením palačinek. Připomněli jsme si britský svátek, který se slaví v úterý před Popeleční středou. Děti se rozdělily do 2 skupin: každá si připravila těsto podle návodu, se kterým se předem seznámila. Každý ze skupiny si pak usmažil vlastní palačinku. Všechny se povedly a chutnaly náramně. Velmi jsme si to užili. V hodině českého jazyka žáci další den sestavovali obrázkový postup práce – seřazovali obrázky a k nim tvořili věty.
Monika Paráková
  
GALERIE Palačinkový den ve 3. B 2
GALERIE Palačinkový den ve 3. B 1

Lyžařský kurz 4. a 5. den

Celý čtvrtek jsme pilně trénovali slalom. V pátek dopoledne se totiž konaly závody ve slalomu. Každý z nás chtěl zajet co nejlepší výsledek a možná i vyhrát.
Účastníci kurzu
 
GALERIE Lyžařský kurz 4. a 5. den

Lyžařský kurz 3. den

Počasí nám pořád přeje. Lyžujeme. Už většina z nás sjíždí sjezdovku. Odpoledne jsme si odpočinuli od lyžování a absolvovali jsme procházku k Ladovému prameni.
Účastníci kurzu
 
GALERIE Lyžařský kurz 3. den
 
GALERIE Lyžařský kurz 3. den - 2. část


Městské kolo recitační soutěže

V pondělí 20. 2. 2023 proběhlo v divadle Bajka městské kolo recitační soutěže.
Úspěch žákyň naší školy je veliký.
V I. kategorii zvítězila Lucie Theinertová (3.B).
V II. kategorii zvítězila Viktorie Biedrawová (4.B).
Ve IV. kategorii obsadila 2. místo Barbora Niemiecová (9.B).
Všechny dívenky postupují do okresního kola.
Blahopřejeme a držíme palečky i v okresním kole.
 
GALERIE Recitace - městské koloLyžařský kurz 1. a 2. den

Hlásíme se z Velkých Karlovic. Jsme celí a zdraví. Počasí nám zatím přálo a oba dny jsme na svahu získávali první lyžařské dovednosti. Začínali jsme chůzi na lyžích, vstáváním ze země, seznamovali se s technikou jízdy. A v závěru druhého dne už většina z nás zvládla jízdu ,,pluhem" a dokonce i se zatáčením. Nohy bolí, ale nevzdáváme to.
Účastníci kurzu
 
GALERIE Lyžařský kurz 1. a 2. den
 
GALERIE Lyžařský kurz 1. a 2. den - 2. část

Úspěch v soutěži finanční gramotnosti

V pátek 17. 2. se čtyři vybrané dvojice žáků 5. tříd utkaly se svými vrstevníky na gymnáziu v Českém Těšíně v tradiční soutěži ve finanční gramotnosti Božkova kasička. Naši žáci prokázali nejen vysoké znalosti, ale i schopnost logického myšlení a schopnost spolupracovat. V konkurenci 38 týmů z Těšína i okolí dosáhli ohromného úspěchu. Ondřej Mendrek   a Matyáš Franek z 5. A s přehledem zvítězili. Alex Marszalek s Ninou Kurkovou z 5. B obsadili sdílené 2. místo. Ani další dva naše týmy nezůstaly v poli poražených, obsadily krásné 10. a 16. místo. Budoucím finančníkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.
Zuzana Fúriková
 

GALERIE Úspěch v soutěži finanční gramotnosti
 
GALERIE Úspěch v soutěži finanční gramotnosti

Recitační soutěž

Ve dnech 13. a 14. února se na naší škole uskutečnila školní kola recitační soutěže.
Do těchto kol postoupili nejlepší recitátoři z druhých až devátých ročníků. Kromě celkové úrovně kulturního projevu bylo hodnoceno především pamětné zvládnutí textu, přednes a náročnost textu.
Nejlépe se tohoto úkolu zhostili tito žáci:
1. kategorie (žáci 2. a 3. ročníku) - 1. místo: Lucie Theinertová (3. B), 2. místo: Ema Maslaňaková (3. B), 3. místo: Natael Tomala (2. B).
2. kategorie (žáci 4. a 5. ročníku) – 1. místo: Viktorie Biedrawová (4. B), 2. místo: Nela Rusiňáková (4. B), 3. místo: Sofie Šotkovská (5. A)
3. kategorie (žáci 6. a 7. ročníku) – 1. místo: Adrian Hudák (6. A), 2. místo: Eliška Brélová (6. B), 3. místo: Natálie Klváčková (6. B)
4. kategorie (žáci 8. a 9. ročníku) – 1. místo: Vanesa Walicová (8. B), 2. místo: Barbora Niemiecová (9. B), 3. místo: Alžběta Kaletová (9. B)
Všem oceněným gratulujeme k úspěchu a ostatním účastníkům děkujeme za zájem o poezii a odvahu ji recitovat.
Dva nejlepší recitátoři z každé kategorie budou naši školu reprezentovat v městském kole, které se bude konat 20. února na scéně loutkového divadla Bajka v Těšínském divadle.

Děkujeme také Spolku Pod Zvonek za finanční podporu, díky které vítězové obdrželi hodnotné ceny.
Mgr. Jana Dziadurová
  
GALERIE Recitační soutěž

Soutěž Třineckých železáren

8. února nás navštívily pracovnice Třineckých železáren a nabídly našim sedmákům soutěž, která se týká právě této významné firmy naší lokality.
Žáci mají do konce března natočit krátké video o informacích, které se na setkání s pracovnicemi dověděli.
A nebylo jich málo. Všichni jsme zabrousili do historie vzniku železáren, poznali jsme prvního majitele i ředitele. Poznali jsme také všechna pracoviště a výrobny. Poslechli jsme si údaje o současném počtu zaměstnanců a zjistili jsme, kolik profesí železárny potřebují a živí.
Seznámili jsme se s akcemi, které železárny pro své zaměstnance pořádají, i pro ty v důchodovém věku.
Také jsme nahlédli do výrobního procesu a viděli jsme zpracování nejznámějších výrobků z oceli – kolejnice, dráty, potrubí, řetězy, pružiny, hřeby a hřebíky a spoustu dalších. Vyjmenovaly nám země, do kterých se tyto výrobky dovážejí. Nakonec nás milé průvodkyně seznámily s ekologickými aktivitami Třineckých železáren.
Hodina utekla jako voda, slyšeli jsme samé zajímavosti a některé žáky už napadlo, že by vůbec nebylo špatné se ve střední škole železáren připravit na své budoucí povolání.
Vladimíra Bronclíková
 
GALERIE Soutěž Třineckých železáren

Listování

V pondělí 6. 2. 2023 navštívili naši školu herci Jiří Ressler a Alan Novotný s projektem Listování. Prostřednictvím scénického čtení mladším dětem představili knihu Manolito Brejloun. Hlavním hrdinou knihy je desetiletý chlapec Manolito Brejloun, který žije s rodiči, mladším bratrem a dědečkem v drsné madridské čtvrti. Díky svým svérázným komentářům
a naivnímu pohledu na svět prožívá s kamarády nejedno vzrušující dobrodružství, byť část z nich se odehrává jen v jeho představách. 
Jana Helisová
 
GALERIE Listování

Polytechnické vzdělávání 4. A

Ve čtvrtek 2. února se žáci 4. A vydali do Střediska volného času Amos s cílem rozvíjet své polytechnické dovednosti. Nejdříve si osvojili základní postupy při práci se dřevem a vyrobili si jednoduchý model letadla. V druhé části popustili uzdu své představivosti a s kreativní stavebnicí Klett-Blum vytvořili opravdu zdařilé stavby. Obě činnosti si žáci velmi užili. 
Mgr. Jana Dziadurová
 
GALERIE Polytechnické vzdělávání 4. AKorunovační klenoty

Dne 26. a 27. ledna 2023 byly 8. a 9. třídy na výstavě replik Korunovačních klenotů v Jablunkově v Muzeu Bible.
Originály těchto klenotů jsou vystavovány při zvláštních příležitostostech v Praze, ale repliky jsme viděli na vlastní oči v prostorách Muzea Bible.
Mohli jsme se podívat na prezentaci, jak tyto repliky vznikaly. Na panelech  jsme si přečetli něco o historii těchto klenotů. V předsálí pak byly panely s 22 českými panovníky.
Děkujeme Spolku Pod Zvonek, že nám bylo uhrazeno jízdné na tuto výstavu.  
8. a 9. třídy
 
GALERIE Korunovační klenoty

Víte, co nebo kdo je Petalík, Duchňouš či Korkodýl?

Žáci 3.A a 3.B měli příležitost se to dozvědět. V lednu se zúčastnili lekce scénického čtení knihy Kouzelná baterka od Olgy Černé v knihovně na ul. Havlíčkova. Děti se seznámily s neobvyklými „mazlíčky", kteří ožívají za svitu baterky. Některé si také zkusily vytvořit. Představení bylo zábavné a dětem se velmi líbilo.
Monika Paráková a Jana Walková
 
GALERIE Víte, co nebo kdo je Petalík, Duchňouš či Korkodýl?

Nebezpečí, která číhají venku

V pátek 28.2. navštívil třídy 2.A a 2.B zástupce městské policie. Žáci si během přednášky vyslechli, jak se mají chovat při setkání s cizími lidmi. Připomněli si také důležitost tísňového volání a zásady osobní bezpečnosti.
Miczková Dagmar
 
GALERIE Nebezpečí, která číhají venku

Vánoce s Popelkou

Projekt k rozvoji čtenářské gramotnosti pro 1. stupeň, prosinec - leden Cílem projektu, který probíhal v prosinci a lednu, bylo seznámení s tvorbou spisovatelky Boženy Němcové, vysvětlení pojmu pohádka, vyhledávání typických znaků žánru    a porovnání s jinými literárními formami. Děti porovnávaly filmové zpracování a literární předlohu, hledaly společné i rozdílné vlastnosti postav, popisovaly historickou dobu, ve které se pohádky odehrávaly a porovnávaly ji se současností, identifikovaly v pohádce zlo a dobro. Formou zábavných her a soutěží si vyzkoušely některé činnosti, které Popelka musela v hospodářství plnit, například přebíraly hrách a čočku. Za každou soutěž dostaly děti jeden oříšek. Své vědomosti si všichni prověřili v kvízu, který mohli vyplnit i v elektronické podobě a zpříjemnit si předvánoční čas i se svou rodinou. Projekt byl diferencován podle věku. V lednu se děti 1.– 3. tříd  zúčastnily besedy v knihovně na téma Božena Němcová a pohádky, zatímco čtvrťáci a páťáci si přečetli literární předlohu O Popelce a byli překvapeni, jak mohly být pohádky v lidovém vyprávění kruté. Společně pak všichni vypracovali pracovní list, do kterého si vlepili získané oříšky a list zařadili do Čtenářského portfolia.
Zuzana Fúriková
 
GALERIE Vánoce s popelkou

Beseda s policistou - 7. ročníky

Ve čtvrtek 12.1.2023 se žáci sedmých ročníků zúčastnili besedy s panem por. Bc. Miroslavem Kolátkem.
Pan por. Kolátek na této besedě otevřel téma kybergrooming.
Na příkladech z praxe nám poutavou formou objasnil rizika, které nám hrozí v online světě. Beseda tak pro pro nás byla jednoznačným přínosem.
Mgr. Adam Pizúr
 
GALERIE Beseda s policistou

6.B v Amosu

V úterý 10. ledna jsme se vypravili s třídou 6. B do střediska volného času Amos.
Děti byly rozděleny do tří skupinek. Jedna se věnovala robotice, stavěla robota a programovala jeho pohyb.
Druhá pracovala s kovem, ohýbala drát a tvořila postavičku biatlonisty.
Třetí skupinka vyráběla voňavá mýdla. Všichni si tvořivou činnost užili a někteří se inspirovali kroužky, které budou v budoucnu navštěvovat.
 
GALERIE Návštěva Amosu - 6. B

3. A - Vánoce s Popelkou v knihovně

V rámci projektu Vánoce s Popelkou jsme se 10. ledna v knihovně seznámili s pohádkami Boženy Němcové, které byly převedené do filmové podoby. Na pracovním listu pak děti spojovaly názvy pohádek s hlavními postavami a předměty. Ke správnému řešení dětem pomáhaly zvukové záznamy z pohádek.                                                                                                                    Monika Paráková a žáci 3.A
 
GALERIE Vánoce s Popelkou ve 3. A


Vánoce ve 3. A

Předvánoční čas jsme si poslední školní den roku 2022 zpříjemnili cukrovím a půlnoční bowlí, kterou jsme si připravili podle návodu v čítance. Chutnala nám náramně.                                 Monika Paráková a žáci 3.A
 
GALERIE Vánoce ve 3. A

Olympiáda v dějepise

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 proběhlo školní kolo Olympiády v dějepise. Jejím cílem je umožnit talentovaným žákům zjistit a porovnat úroveň vlastních znalostí o historii. Vyhlašovatelem olympiády je MŠMT ČR a pořadatelem Středisko volného času Juventus v Karviné ve spolupráci s ZŠ a MŠ Majakovského tamtéž.
Úlohy řešilo celkem 17 vybraných žáků z 8. a 9. ročníků.
Nejlepšího výsledku ve školním kole dosáhla žákyně Adéla Varcopová (8. A). Tato úspěšná žákyně v polovině ledna 2023 bude naši školu reprezentovat v okresním kole.
Děkujeme všem žákům a žákyním za účast a výherkyni gratulujeme.
Mgr. Hana Klanicová

Vánoce s Popelkou

 
GALERIE Vánoce s Popelkou1
 
GALERIE Vánoce s Popelkou 2

Burza knih

 U našich žáků se snažíme co nejvíce podporovat čtenářskou gramotnost a proto jsme již opakovaně uspořádali burzu knih. Žáci měli možnost přinést již přečtenou nebo nepotřebnou knihu a vyměnit ji za jinou. V nabídce byly knihy pro začínající čtenáře, pohádky, ale i knihy našich předních spisovatelů. Doufáme, že si každý vybral hezkou a zajímavou knihu, kterou si rád přečte.
Jana Helisová
 
GALERIE Burza knih 2

GALERIE Burza knih

Vánoční dílna čtení

Kouzelné slovo Vánoce. Kdo by se netěšil? Své kouzlo mají v každém věku. Vánoce však nejsou jen dárky, ale i spousta symbolů a tradic, které nám zanechali naši předkové. A právě symboly Vánoc jsme si zvolili za téma naší předvánoční čtenářské dílny, kterou si společně užili žáci z 2. A  spolu se svými rodiči. Vánoční náladu doplnil voňavý punč, cukroví a perníčky, které si mohly děti samy ozdobit. Společně strávené chvíle se nám moc líbily a těšíme se na další.                                                                                                                                                                                  Jana Helisová
 
GALERIE Vánoční dílna čtení

Burza středních škol

V úterý 13. 12. 2022 proběhla na ZŠ Hrabina v Českém Těšíně burza středních škol, kterou navštívili i žáci osmých tříd naší školy.
Žáci byli formou prezentací zástupců jednotlivých středních škol našeho regionu blíže seznámení se specifiky konkrétních studijních oborů.
Velké pozornosti žáků se těšily praktické prezentace studijních oboru, kde si žáci sami vyzkoušeli např. virtuální svařování, poskytování první pomoci při otevřené zlomenině, provádění srdeční masáže dítěti, váhu hasičské výzbroje či zhotovování obkladů.
Věříme, že tato akce pomůže našim žákům v rozhodování se, kterým směrem se v životě vydají.
Mgr. Roman Gogolka
 
GALERIE Burza SŠ

Bramborový den v 3. B

Den s bramborami jsme si užili. Dověděli jsme se důležité informace o původu brambor, také už víme, jak se brambory pěstují. Připomněli jsme si, na jakých dobrotách z brambor si můžeme pochutnat. Seznámili jsme se s pojmenováním brambor v různých nářečích, řadili jsme slova podle abecedy. Vypočítali jsme si složitou slovní úlohu o spotřebě brambor ve školní jídelně. Škrábali jsme brambory. Někteří z nás tuto práci dělali vůbec poprvé v životě. Pak jsme brambory nastrouhali na struhadle a pokusili jsme se získat z brambor škrob. Pokus se nám vydařil. Otiskli jsme rozpůlenou bramboru a otisk jsme výtvarně dotvořili do podoby veselých postaviček. Pomocí váhy jsme zjišťovali hmotnost brambor. Práce nás bavila.
Žáci a tř. učitelka Jana Walková
 
GALERIE Bramborový den v 3. B


Bramborový den v 3. A

 Ve čtvrtek 15. prosince proběhl ve 3. A projektový den ve znamení brambor. V českém jazyce jsme si povídali nejen o tom, jak se k nám brambory dostaly, ale také jaké názvy pro ně se používají v různých krajích naší republiky a k čemu je lze využít. Seřazovali jsme pokrmy a místní názvy podle abecedy, tvořili jsme pracovní postup výroby bramborového škrobu seřazováním vět a přiřazováním obrázků. Podle toho jsme si pak škrob připravili. V matematice jsme počítali slovní úlohy. V tělesné výchově jsme v týmech soutěžili v různých bramborových disciplínách – překládání brambor, běh s bramborou na lžíci s přeskakováním brázdy, hod bramborou na cíl, ukládání a přenášení pytlů, skákání v pytli. Ve výtvarné výchově a pracovních činnostech jsme si vyrobili z brambor razítka, kterými jsme vyzdobili textilní tašky. Také jsme si s jejich pomocí vytvořili pána a paní Bramboru. S bramborami jsme si užili příjemné dopoledne.
Žáci 3. A
GALERIE Bramborový den ve 3. A
 
GALERIE Bramborový den ve 3. A 2

Olympiáda v českém jazyce

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce.
Jejím cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními.
Garantem olympiády je Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Klubem Olympiády v českém jazyce.
Úlohy řešilo celkem 18 vybraných žáků z 8. a 9. ročníků.
Nejlepšího výsledku ve školním kole dosáhly žákyně Aneta Molinová (8. B) a Markéta Salamonová (9. B).
Žákyně převzaly diplom a na začátku dubna 2023 budou naší školu reprezentovat v okresním kole.
Děkujeme všem žákům a žákyním za účast a výherkyním gratulujeme!
Mgr. Jana Dziadurová
 
GALERIE Olympiáda v českém jazyce

Návštěva v Charitním domě pokojného stáří

Je doba Adventu. Mnozí z nás už netrpělivě vyhlížejí na adventním kalendáři další den, blíž a blíž 24. 12.
V tento předvánoční čas jsme se opět vydali do Domova za našimi dědečky a babičkami. A protože je takové zvláštní období, kdy jsme rádi nejen my, ale i ostatní obdarováváni, domluvili jsme se, že nachystáme pro ty naše babičky a dědečky malé dárečky. Díky rodičům, kteří nám hodně pomohli, jsme měli pro každého klienta Domova malý dárek.
Každý jsme pečlivě zabalili a k tomu jsme vlastnoručně vyrobili přáníčko. Díky 3D tiskárně jsme měli také pro každého z nich malý stromeček – ozdobu na zlaté stužce, kterou si budou moci sami dát na svůj stromeček.
Navíc jsme za doprovodu kytary zazpívali pár koled a babičky a dědečkové se k nám rádi přidali. Čas, který jsme tam pobyli rychle utekl a my se vydali zpátky do školy. Už teď ale víme, že se za nimi určitě brzy podíváme.  
třída 8. A
 
GALERIE Návštěva v Domově

Gerontooblek

Málokdo z nás ví, co to slovo znamená. Přiznáme se, že jsme to také nevěděli. Až do 12.12.2022, kdy jsme si mohli v rámci návštěvy v Domově pokojného stáří na Hrabinské ulic tyto pomůcky prohlédnout a také vyzkoušet.
Takže co to tedy vlastně je? Gerontooblek. To jsou různé komponenty: brýle, které znázorňují špatný zrak, sluchátka na uši, které vydávají zvuky, které slyší senioři, různé typy zátěží na nohy apod. Tímto „oblekem" se lidi dostanou do pocitu seniorů a zkouší na svém těle jaké to. 
Nebáli jsme se, protože to bylo zcela bezpečné. Kdo chtěl, mohl si to vyzkoušet na vlastní kůži. A taky že jsme si to vyzkoušeli. Bylo to opravdu zajímavé a poučné.  
třída 8.A
 
GALERIE Gerontooblek

Školní parlament

Školní parlament připravil pro žáky naší školy turnaj ve fotbálku. Tak to jsme tady ještě neměli! V týdnu od 5.-9.12.2022 jsme se mohli připravovat na turnaj. Tréninky probíhaly hlavně o velké přestávce, kdy jsme zároveň měli možnost poznat našeho „ soupeře". Turnaj probíhal v týdnu od 13.12. do 15.12.2022 formou pavouka.
Jak dopadne finále? 
Školní parlament
 
GALERIE Turnaj

Scénické čtení

Žáci 5. B navštívili kavárnu Avion, kde díky scénickému čtení knížky Útěk Kryšpína N. Ivony Březinové byli seznámení s příběhem Kryšpína, který kvůli poruše sluchu nosí sluchadla a některé zvuky, které jsou pro zdravého člověka samozřejmé, neslyší. Žije tak v maličko odlišném světě. Do kolektivu Kryšpín moc nezapadá, a tím, že je jiný, spolužáky provokuje. Kluci ze třídy brzy vycítili jeho zranitelnost a ubližují mu. Zpočátku víceméně nevinné útoky se na škole v přírodě změní v opravdovou šikanu. Kryšpín nakonec tlak okolí nevydrží a jedné noci z horské ubytovny uteče…
Podaří se Kryšpína najít a poučí se kluci, že ubližovat někomu jen proto, že je jiný, není správné? To si už žáci musí dočíst sami.
Monika Ivánková
 
 
GALERIE Scénické čtení

Beseda s Městskou policií

Žáci 3.A a 3.B se dnes 12. prosince účastnili besedy na téma Chodec. Se zástupcem Městské policie Český Těšín si děti připomněly zásady bezpečného pohybu po dopravních komunikacích a význam reflexních prvků na svém oblečení, vyhodnocovaly správné a nesprávné chování účastníků silničního provozu.
Monika Paráková, Jana Walková
 
GALERIE Beseda s Městskou policií

Beseda v knihovně - Vánoce ve světě - 5. A, 5. B

Vánoce se sice slaví po celém světě, ale oslavy nevypadají všude stejně. Dárky se nenadělují ve stejný den ani je nenaděluje všude stejná postava, někde se vůbec vánoce s dárky nespojují. O tom a ještě o mnohých dalších zajímavostech jsme si povídali na besedě v knihovně. Příjemně strávený čas a poletující sněhové vločky cestou zpátky do školy přispěly k naší sváteční náladě.                    
5.A, 5.B
 
GALERIE Beseda v knihovně - Vánoce ve světě - 5. A, 5. B

Mikuláš ve škole

 
GALERIE Mikuláš ve škole

Projektový den - Bramborový den ve 4. A

Ve středu 30. listopadu v naší třídě proběhl projektový den věnovaný bramborám. V českém jazyce jsme si povídali o historii a způsobu pěstování brambor, o jejich chorobách a škůdcích, ale také jsme se učili rozpoznávat jednotlivé varné typy. V matematice jsme vypočítané příklady zapisovali do pytlů od brambor a za správné výsledky dostávali bramborové nálepky. V další hodině jsme si sepsali pracovní postup výroby bramborového salátu a následně jsme si společně mísu bramborového salátu připravili. V tělesné výchově jsme si ověřili svou zručnost během slalomu s bramborou na lžíci. Ve výtvarné výchově jsme si vyrobili z brambor razítka a vytvářeli s jejich pomocí autorské návrhy látek. Celý den se nesl v uvolněné atmosféře. Dozvěděli jsme se nejen spoustu nových informací, ale také potěšili svá bříška.
Žáci 4. A
 
 
 
GALERIE Projektový den - Bramborový den ve 4. A

Projektový den - Zemědělské plodiny - 5. B

 
GALERIE Projektový den - Zemědělské plodiny 5. BV

Zdravá svačinka 2. A

 
GALERIE Zdravá svačinka 2. A

Návštěva v knihovně 2. A

 
GALERIE Návštěva v knihovně 2. A

Vánoční strom

Nastal čas adventu, kdy se opět po roce na těšínském náměstí rozsvítí vánoční strom.
Při této příležitosti se žáci naší školy zúčastnili soutěže "Stromeček", konané v rámci těšínských škol.
S chutí se chopili výroby a výzdoby stromku a mohou být na své dílo náležitě pyšní.
Eva Holková
 
GALERIE Vánoční strom

Beseda o šikaně

 
GALERIE Beseda o šikaně

Divadelní představení Divá Bára

Dne 14.11.2022 se 2. stupeň naší školy zúčastnil divadelního představení podle stejnojmenné povídky Boženy Němcové – Divá Bára.
Žáci byli seznámeni s obsahem této povídky v hodinách českého jazyka, a tak byli zvědavi, jaká bude divadelní scéna, kulisy a herci.
Divá Bára patří ke klasickým dílům naší literatury a myslíme si, že se Těšínskému divadlu podařilo tuto povídku dobře zpracovat do divadelní podoby.   
žáci 2. stupně
 
GALERIE Divá Bára

Kapuce od mikiny

V pátek 18. listopadu se vybraní žáci 8. tříd zúčastnili čtenářské dílny konané pod záštitou společnosti Celé Česko čte dětem.
Žáci pracovali s originální povídkovou knihou Kapuce od mikiny, která je výsledkem takřka tříletého projektu této společnosti. Patnáct renomovaných českých spisovatelů knižně zpracovalo různá témata, která jsou náctiletým blízká.
Texty se věnují například otázce šikany, dodržování a porušování pravidel, závislostí, materialismu či předsudků, ale i čestnosti, vnitřní svobody, zodpovědnosti, empatie.
Lekcí žáky provedla školená lektorka. Prostřednictvím řízeného čtení se žáci seznámili s povídkou Habakuk. S textem ve dvojicích i ve skupinách pracovali.
Poutavý příběh o chlapci, který se stal obětí šikany na táboře, ale který současně našel zastání u svých vrstevníků, žáky snadno vtáhl do děje.
Naše škola jako dárek obdržela sadu knížek pro čtení ve třídách včetně metodických příruček pro učitele.
Mgr. Jana Dziadurová
 
GALERIE Kapuce od mikiny

Hasiči v 6. třídách

 
GALERIE Hasiči v 6. třídách

SVČ AMOS - 2. A

V rámci polytechnického vzdělávání navštívili žáci 2. ročníků Středisko volného času Amos, kde si vyzkoušeli svou zručnost. Procvičili si jemnou motoriku pomocí skládání ze stavebnice Klett – Blume a vyrobili si gravírované přívěsky na klíče. Žáci si osvojili nejen poznatky o technice, ale získali i nové technické dovednosti. Všichni pracovali s velkým zájmem a nadšením. 
Jana Helisová
 
GALERIE SVČ Amos - 2. A

Scénické čtení 4. ročníky

 
GALERIE Scénické čtení 4. ročníky

Halooween

Dne 3.11.2022 proběhl i na naší škole Pod Zvonek Halloween.
Žáci byli oblečeni do různých masek klobouků a převleků. Mohli jsme tak potkat na chodbách zvláštní postavy, které jsme vůbec nepoznali, protože měli na obličejích masky.
žáci 4. – 9. tříd
 
GALERIE Halloween


Bílý den

Tentokráte jsme se oblékli do bílé barvy. Byl to protiklad Halloweenu, ale líbilo se nám to stejně.
Je to zvláštní pocit, když si můžeme vzít na sebe masku a ne obvyklé oblečení do školy. Jsme zvědavi, co si pro nás přichystá Parlament příště…..
žáci 4. - 9. tříd
 
GALERIE Bílý den

PVČ - Hasík ve druhých ročnících

Pro žáky druhých ročníků bylo 9. 11. připraveno  setkání s členem hasičského sboru, který je seznámil s informacemi týkající se této oblasti. Hovořil s dětmi o likvidaci požárů, záchraně lidí i zvířat, o pomoci při povodních, či dopravních nehodách, ale i o záchraně lidí v různých svízelných situacích. Dále si žáci připomněli, co je to integrovaný záchranný systém a jaká jsou důležitá telefonní čísla. Naučili se, jak požárům předcházet a jak se zachovat, když požár vypukne. Vyzkoušeli si také správně oznámit požár i jinou výjimečnou situaci, se kterou se mohou setkat. Děkujeme za moc pěkné a zajímavé povídání.                                                                                                                        
Jana Helisová
 
GALERIE PVČ - Hasík ve druhých ročnících

Scénické čtení 5. ročníky

O vačici, která se nesmála
Frank Tashlin nepatří k autorům, které naše děti znají ze školních čítanek. O to zajímavější bylo seznámení s jeho tvorbou ve scénickém čtení prostřednictvím knížky O vačici, která se nesmála.  Je to vyprávění veselé i smutné, zajímavé, ale hlavně k zamyšlení o tom, že štěstí je věc veskrze osobní. A že můžeme být spokojení a šťastní, i když se nesmějeme od ucha k uchu.
Žáci 5.A a 5.B
 
GALERIE Scénické čtení 5. ročníky

Scénické čtení 1. ročníky

Třídy 1. A a 1. B se 3. 10. 2022 byly podívat na scénické čtení. Dětem se příběh o voskovkách moc líbil, krásně spolupracovali s účinkujícími. Ve třídách potom společně hovořili o této, pro ně nové akci.
Ondroušková Dagmar
 
GALERIE Scénické čtení 1. ročníky

SVČ Amos - 1. A

Dne 13. 10. 2022 jsme šli do střediska volného času Amos. Čekala tam na nás zábava, která se nám moc líbila. Stavěli jsme jednoduchý kolotoč a hráli jsme si se stavebnicí. Moc se nám tam líbilo.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              žáci 1. A
 
GALERIE SVČ Amos - 1. A

Halloweenské vyučování v 5. A

Před podzimními prázdninami jsme si udělali ve třídě zábavný den. Ne že bychom se neučili, ale učili jsme se trošku jinak. Povídali jsme si o vzniku svátku Halloween a dozvěděli jsme se, že to je starý keltský svátek, počítali jsme slovní úlohy s halloweenskou tématikou, zaznamenávali jsme myšlenkové mapy, v družstvech jsme vyráběli mumii J, tančili The Skeleton Dance,  soutěžili jsme o nejdelší jablkovou slupku, koukali na halloweensku pohádku … a krásně nám ten školní den utekl.                                                                                                                           Krásný Halloween vám přeje 5.A.
 
GALERIE Halloweenské vyučování v 5. A

EVVO Gírová 4. ročníky

 Dne 24. října jsme se se žáky čtvrtých tříd vypravili vlakem do stanice Mosty u Jablunkova. Odtud jsme se vydali na vrchol hory Gírová, nejvyšší hory české části Jablunkovského mezihoří. Procházku jsme si zpříjemnili zastávkou v horské chatě Studeničné. Cestou jsme procvičovali názvy stromů a vychutnávali si pohledy na podzimně zbarvenou přírodu.                  Jana Dziadurová
 
  
GALERIE EVVO Gírová 4. ročníky 2
 
 
 
GALERIE EVVO Gírová 4. ročníky

Podzimní malování

 
GALERIE Podzimní malování

Beseda šikana a kyberšikana 4. A

Ve středu 19. října se žáci čtvrtých tříd zúčastnili besedy na téma Šikana a kyberšikana. Žáci si ujasnili, kdo je agresor a kdo se může stát obětí šikanování. Zástupce Městské policie Český Těšín dětem vysvětlil, jaké jednání je považováno za šikanu a jaké postihy hrozí agresorům v případě, že jsou mladší 15 let. Druhá část besedy byla věnována nástrahám, které na děti číhají ve virtuálním prostředí. Žáci pochopili, co je to kybergrooming a jakého jednání by se měli ve světě moderních technologií vyvarovat. 
Jana Dziadurová
 
GALERIE Beseda o šikaně a kyberšikaně

Bádám, bádáš, bádáme

Ve středu 13. října proběhlo finále soutěže „Bádám, bádáš, bádáme 2" v základní škole Ostrava – Zábřeh, na kterém se podíleli také vybraní žáci z 9.B naší školy.
Soutěže, která má za úkol rozvíjet u žáků přírodovědní a technickou gramotnost, se zúčastnilo dvacet tříčlenných týmů z celého Moravskoslezského kraje.
Naši žáci - Matyáš Holub, Vítek Opach a Jan Stýskala, prezentovali výsledky své badatelské činnosti, která byla zaměřena na kvalitu vody řeky Olše v závislosti na činnosti hutnického průmyslu. Žáci sledovali na vybraných stanovištích hodnoty pH vody a teplotu vody. Naměřené hodnoty porovnávali v rámci stanovišť a výsledky svého bádání prezentovali před odbornou porotou. 
Mgr. Roman Gogolka
 
GALERIE Bádám, bádáš, bádáme

EVVO vycházka 6. ročníky

V pondělí 17. 10. 2022 se žáci šestých ročníků zúčastnili výšlapu na Skalku.
Výlet to byl dlouhý – cesta na vlak a zpět a samotný výšlap. Všichni to ovšem zvládli s přehledem a výsledný pohled na Beskydy za celou tu námahu stál.
Ušli přibližně 13km, vystoupali 90 pater a v nohách měli necelých 18 000 kroků. Po cestě se nám podařilo najít houby i vytracené klíče jednoho z účastníků.
Domů se všichni vraceli unavení, ale šťastní. A hlavně s pocitem, že se jim podařilo zdolat další cíl.
Mgr. Dostálová Nikola
 
GALERIE EVVO 6.ročníky

EVVO vycházka 3. ročníky

Žáci 3. A a B se vydali 13. října na vycházku v rámci EVVO a učiva prvouky poznávat zajímavá místa a budovy Českého Těšína. Místa, která je zaujala, pak nakreslili do Cestovní knížky.  
Monika Paráková a Jana Walková
 
GALERIE EVVO vycházka 3. ročníky
 

Edubus

Ve středu 12. 10. 2022 se žáci 9. B zúčastnili akce s názvem Edubus na téma termokamera.
Po nastoupení do vzdělávacího autobusu byli žáci rozděleni do skupin. Během jedné vyučovací hodiny si vyzkoušeli práci s termokamerou, spolupráci mezi sebou. 
Naučili se tato zařízení používat v praxi a ověřili si znalosti, které již měli z předmětů - fyzika a chemie.
Tato akce byla pro žáky jednoznačným přínosem již z toho důvodu, že šlo o oživení běžné výuky.
Mgr. Adam Pizúr
 
GALERIE Edubus

Scénické čtení 2. ročníky

Žáci 2. ročníků se seznámili formou scénického čtení s knihou Petra Horáčka  Jak myška snědla měsíc. Příběh o popletené myšce, která si myslela, že ukousla kousek měsíce a pak měla strach, že už nikdy nebude úplný. Čtení i hraní děti zaujalo, pobavilo, ale také motivovalo k další práci s knihou.                                                                                                                                                         Mgr. Jana Helisová
 
GALERIE Scénické čtení 2. ročníky

Adaptační kurz

 V 6. ročnících ZŠ Pod Zvonek probíhal v termínu od 5. – 7. září adaptační kurz.
První den děti strávily venku, kde se věnovaly týmových hrám a podnikly dlouhou procházku.
Kromě hry proplétání, ve které se ukázalo, jak je důležité spolupracovat, míčových štafetových her, je bavila i aktivita navíc – lovení balónu v rybníce.
Další dva dny se nesly v duchu lepšího poznávání se nejen mezi žáky navzájem, ale i mezi nimi a jejich třídními učitelkami Mgr. N. Dostálovou a Mgr. I. Zawadovou.
Součástí kurzu byla také mediální výchova, ve které srovnávali články seriózních a bulvárních médií a natáčeli reklamy. Přípravu i samotné natáčení provázel smích. Ve zpětné vazbě uváděli jako zajímavé a inspirativní hry vizitky a výměny. V nich se dozvěděli například, kdo jezdí na koloběžkách, skateboardu, kdo ujíždí na omáčkách či jogurtech.
Poslední den jsme zakončili opět hravě. Pár balónků a úkolů naplnilo prostor smíchem a ochotou si pomoci.
Věřím, že tato atmosféra nám vydrží celý školní rok.
Mgr. Iva Zawadová
 
GALERIE Adaptační kurz 6. ročníků

Na vlastní kůži

Dne 8.9.2022 se žáci devátých ročníků zúčastnili akce „Na vlastní kůži".
Vyzkoušeli si aktivity na pěti stanovištích. Součástí prvního stanoviště byl trenažér jízdy na motocyklu (lépe zvládaly dívky).
Následovalo stanoviště, na kterém si žáci vyzkoušeli situaci při autonehodě. Součástí tohoto stanoviště byly „opilecké brýle" a průchod slalomem.
Další disciplína byla zaměřena na zdravovědu, včetně cvičného oživování.
Na předposledním stanovišti byla prezentace městské policie.
Posledním stanovištěm se staly cvičné jízdy ve skutečném automobilu.
Tato akce byla pro žáky jednoznačným přínosem, protože většinu těchto disciplín není možné absolvovat v běžné vyučovací hodině.
Adam Pizúr, Irina Zaslavská
 
GALERIE Na vlastní kůži

Toustujeme v 1. B

 
GALERIE Toustujeme v 1. B

Setkání s Petrou Braunovou

Dne 17. 2. 2022 jsme se s vybranými žáky 6. a 7. tříd a 8. a 9. tříd vydali do útulné, českotěšínské kavárny Avion, kde jsme využili možnosti účastnit se workshopu se spisovatelkou Petrou Braunovou. Pro ty, kteří toto jméno neznají, paní Petra Braunová je česká spisovatelka pocházející z Klatov. Píše jak prózu pro dospělé, tak již také napsala řadu knih pro děti a mládež. Z próz pro dospělé můžeme uvést díla Ztracení v čase, Pozorovatelka, Nejsem žádná lvice, aj. Z knih pro děti může znát díla jako třeba Tramvaj plná strašidel, Ema a kouzelná kniha či O chlapci, který spadl z nebe.
Ale jak tedy probíhalo samotné dopoledne? Po příchodu do kavárny se žáci usadili na volná místa a mohlo se začít. Seznámila nás s náplní a tématem do soutěže, které zní: Nikdy jsem nevěřila, že…
Přiblížila, co je u psaní příběhů důležité, jako například výběr žánru, pro jakou cílovou skupinu bude příběh určen či v jaké osobě a čase bude děj probíhat. Co musí příběh obsahovat a co musí při psaní dodržovat. Každý příběh přece musí mít svůj úvod, zápletku, vyvrcholení, rozuzlení a závěr. Následně se žáci mohli pustit do práce.
Po troše úvah a přemýšlení se pomalu začaly objevovat první řádky a odstavce různých románů- dobrodružných, sci-fi, detektivek, fantasy a hororů. S přestávkami psali až téměř do 11:30. Někdo napsal stránku, jiní dokonce popsali tři, čtyři listy. Paní Braunová po celou dobu procházela mezi žáky, pročítala práce a radila, co je potřeba více popsat, co předělat a vylepšit a hlavně popsala, jak vidí daný příběh z pohledu čtenáře. 
I přes únavu a bolavé, ba i upsané ruce, byli žáci s workshopem velice spokojení a odnesli si, mimo podpis Petry Braunové, spoustu postřehů a poznatků, jak správně napsat příběh, aby byl zajímavý, poutavý a čtivý.
žáci 6.,7., 8. a 9. tříd
 
 
GALERIE Setkání s Petrou Braunovou

Recitační soutěž - městské kolo

Tradiční recitační soutěž malých recitátorů mohla být v únoru tohoto roku opět obnovena. Zapojili se do ní nejen žáci naší školy, ale v následujícím městském kole mohli porovnat své umění i se žáky ostatních škol v Českém Těšíně. Žáci 1. stupně soutěží v 1. a 2. kategorii. Z mnoha výborných recitátorů jsme však mohli vybrat pouze 2 z každé kategorie, kteří pak dále reprezentovali naši školu v kole městském. A výběr se nám vskutku podařil. Naše recitátorky Viktorie Biedrawová ze 3. B a Marie Walková z 5. B si skutečně cestu do okresního kola vybojovaly. Jsme na ně všichni pyšní a držíme jim palce do dalšího postupu. 
Šárka Přečková
 
GALERIE Recitační soutěž - městské kolo

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

O přestávce nesedíme

 
GALERIE O přestávce nesedíme

Ze života 1. A

 
GALERIE Ze života 1. A

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

Recitační soutěž v 1. ročnících

Žáci prvních ročníků si také vyzkoušeli soutěž v recitaci. Básničky se doma naučili s rodiči – těm patří poděkování za trpělivost a ochotu. Chválíme děti za připravené básně a vítězům blahopřejeme.                                                                                                                                                                                                                                                             
 Jana Helisová
 
GALERIE Recitační soutěž v 1. ročnících

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu - Ester, super

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu - Ester, super

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 V rámci tělesné výchovy zkoušíme obměněné olympijské  disciplíny. Vyzkoušely jsme jízdu na saních a biatlon.
žákyně 5. B
 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 

1. A krmí ptáčky

 
GALERIE 1. A krmila ptáčky

Recitační soutěž 2. a 3. ročník

 
GALERIE Recitační soutěž 2. a 3. ročník

Recitační soutěž 4. a 5. ročník

 
GALERIE Recitační soutěž 4. a 5. ročník

OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

 
GALERIE OH 2022 - Fandíme českému národnímu týmu

4.A - čteme rádi, tentokrát Dášeňku čili život štěněte

GALERIE 4.A - čteme rádi, tentokrát Dášeňku čili život štěněte

Žáci 2. B vyrobili dobrůtky pro sýkorky

Donesli jsme do školy slunečnicová semínka a další vhodná semínka, kterými můžeme přilepšit přezimujícím ptáčkům v naší přírodě. V hrnci jsme rozpustili rostlinný tuk, do tuku jsme vsypali semínka a nechali ztuhnout. Touto směsí jsme naplnili kelímky a opět je nechali ztuhnout v lednici. Hotové dobrůtky jsme vyklopili z kelímků a zavěsili na větvičky v okolí školy.
Sýkorky, přejeme vám dobrou chuť!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Žáci 2. B třídy
 
GALERIE Žáci 2. B vyrobili dobrůtky pro sýkorky

Návštěva knihkupectví

Děti rozvíjejí své čtenářství už do raného dětství. Učí se naslouchat, přemýšlet. Knihu začínají vnímat jako svět příběhů a zážitků, ale i jako zdroj zajímavých informací. Čtenářská gramotnost má nesmírný význam pro úspěšné učení, pracovní uplatnění a spokojený život. Čtení rozvíjí dětskou fantazii, obohacuje slovní zásobu, pomáhá vytvářet vzorce chování. To vše se rozhodla podpořit třída 1. A, která navštívila knihkupectví v Českém Těšíně. Děti měly možnost si knihy prohlédnout a prolistovat, ale také si o nich vzájemně povídat. Největším překvapením pro děti byly přichystané balíčky s knihou. V rámci podpory čtenářství se napříč vzděláváním snažíme, aby čtení dětem přinášelo příjemné zážitky, aby knihy považovaly za samozřejmost a každodenní součást života.                                                                                           
 
Jana Helisová
 
GALERIE Návštěva knihkupectví

Drátkování a plstění v Amosu - 4. B

 
GALERIE Drátkování a plstění v Amosu - 4. B

Drátkování a plstění v Amosu - 4. A

Setkat se starým řemeslem je pro děti vždy velmi zajímavé. V rámci kreativních dílniček se čtvrťáci seznámili s drátkováním a plstěním. Ve škole si nejprve vysvětlili, kdo to bývali dráteníci a proč drátenické řemeslo vymizelo a ustoupilo průmyslové výrobě. Drátkování se v dnešní době stalo součástí šperkařství a ruční výroba dekorativních předmětů je v dnešní době velmi žádaná. V dílničkách si vyrobili náramky a jiné ozdobné předměty. Ve druhé dílně děti zpracovávaly ovčí rouno. Mnozí se s ním setkali poprvé v životě. Starou technikou si každý vyrobil přívěsek. Děti obě činnosti velmi bavily a už nyní se těší na další dílničky.
Mgr. Zuzana Fúriková    
 
 
GALERIE Drátkování a plstění v Amosu - 4. A
                                                           

Vánoce v 2. A a 2.B

 
GALERIE Vánoce v 2. A

Dílničky s Amosem

 
GALERIE Dílničky s Amosem

Ve 4. B také zdravě mlsáme

 
GALERIE Ve 4. B také zdravě mlsáme

Ve 4. A mlsáme zdravě

 
GALERIE Zdravé mlsání ve 4. A

Vánoční skřítci ve 4. B

 
GALERIE Vánoční skřítci ve 4. B

Muzeum a vycházka do Českého Těšína - 3. B

 
GALERIE Muzeum a vycházka do Českého Těšína - 3. B

Zvonečky 4.A cinkly na školní zahradě

 
GALERIE Zvonečky 4.A cinkly na školní zahradě

Advent v naší škole

 
GALERIE Advent v naší škole

1. A v AMOSU

Žáci 1. A se vypravili do Střediska volného času Amos, kde v rámci projektu Od řemesla k technice si vyzkoušeli stavění různých objektů ze stavebnice Flexistix, práci se šroubovákem, šroubky i maticemi. Návštěva se žákům velmi líbila a prospěla jim v oblasti rozvoje tvořivosti a zdokonalování jemné motoriky.
Jana Helisová
 
 
GALERIE 1. A v AMOSU

Šroubovák, šroubky, matičky a žáci 2. B

V rámci projektu Od řemesla k technice si děti 2. B třídy sestavily panáčka, krychli, jehlan, hvězdu a také další výtvory dle vlastní fantazie. Vyzkoušely si šroubování a společně vytvořily funkční sestavu s ozubenými koly. Těmto aktivitám se děti věnovaly ve Středisku volného času Amos. Děkujeme. 
Jana Walková
 
 
GALERIE Šroubovák, šroubky, matičky a žáci 2. B

1. B v AMOSU

 
GALERIE 1. B v AMOSU

S mapou a buzolou

Buzola či kompas se používají sice už mnoho století, pro dnešní děti, které jsou vybaveny chytrými telefony, je ale práce s nimi spíše zábavou a zajímavostí. Pro orientaci v mapě, krajině a za určováním světových stran jsme si vyšli do okolí školy. Každý žáček si vyzkoušel práci s buzolou a mapou sám. Poté děti ve skupinkách tvořily mapky pro spolužáky a podle nich se přesouvaly. Všichni to zvládli, ale nakonec jsme se shodli, že nejlepší je se vůbec nikdy nikde neztratit a v případě opravdové nouze je dobré využít rady Jeníčka z Perníkové chaloupky.
Žáci 4. A                                                                             
 
 
GALERIE S mapou a buzolou

Halloween ve 4. třídách

 
GALERIE Halloween ve 4. třídách

Mediální výchova na 1. stupni

Kdo je to novinář? Co vlastně dělá? Na tyto i další otázky přijela dětem odpovědět rozhlasová novinářka Michaela Vetešková z redakce Českého rozhlasu. Poutavé dílny v knihovně na ulici Slovenské se zúčastnili žáci 1. A a 3. A. Žáci se dozvěděli mnoho informací o práci reportéra a také si měli možnost zahrát hru,, na novináře ".  Dílna byla velmi zajímavá a dotýkala se nejen mediální výchovy, ale i aktuálních témat na podporu čtenářské gramotnosti.
Jana Helisová                                   
 
GALERIE Mediální výchova na 1. st.

Proč slavíme svátek 28. října?

Proč slavíme v tento den svátek, co je to za svátek? To se žáci ve 4. B dozvěděli z prezentace ,,Den vzniku samostatného československého státu". Následně vypracovávali pracovní list o T. G. Masarykovi. Aby se o něm dozvěděli pár informací, museli číst text a zároveň doplnit informaci pomoci výpočtu příkladu. Ke každému výsledku byla přiřazena indicie, kterou žáci doplňovali do textu. Následně si připomněli slova naší státní hymny a vybarvili další symboly našeho státu.
Monika Ivánková
 
GALERIE Proč slavíme svátek 28. října?

Dopravní výchova ve 4. B

Měli jsme besedu s policistou, s kterým jsme si zopakovali povinnou a nepovinnou výbavu jízdního kola. Pouštěl nám film, jak správně jezdit na kole po silnici, na cyklostezce a po chodníku. Pak jsme poznávali dopravní značky, které jsme si následně vyrobili. Také jsme řešili situace na křižovatce. A na závěr jsme vyplnili pracovní list. Na jaře, hurá, na dopravní hřiště, kde budeme plnit průkaz cyklisty.
Kurková Nina a Magdalena Novotná
 
GALERIE Dopravní výchova ve 4. B

Výtvarka a pracovka nás ve 4. A baví

 
GALERIE Výtvarka a pracovka nás ve 4. A baví

Burza knih

U našich žáků se snažíme co nejvíce podporovat čtenářskou gramotnost a proto jsme dne 8. 10.  zorganizovali  burzu knih. Touto akcí jsme podpořili  každoročně pořádaný Týden čtení v rámci kampaně Celé Česko čte dětem. Žáci měli možnost přinést již přečtenou nebo nepotřebnou knihu a vyměnit ji za jinou.
V nabídce byly tituly s různými tématy – knihy pro začínající čtenáře, pohádky i knihy našich předních spisovatelů. Doufáme, že si každý vybral hezkou a zajímavou knihu, kterou si rád přečte.
Mgr. Jana Helisová
 
 
GALERIE Burza knih

Maraton čtení

V pátek 8. října 2021 si žáci 5.B vyzkoušeli maraton čtení. Mnozí se horlivě začetli a bylo jim líto, že vyhrazený čas skončil.
Mgr. Libuše Zdráhalová 
GALERIE Maraton čtení

Učíme se rádi venku

Využili jsme krásného podzimního počasí a vyrazili jsme v přírodovědě ven. Zjistili jsme, které byliny, keře a stromy nám rostou přímo v okolí školy. Překvapilo nás, jaké množství druhů to je. Pozorovali jsme, jak se příroda na podzim mění. V pracovních činnostech jsme ve skupinkách tvořili podzimní sluníčko z přírodnin.
Žáci 4. A
 
GALERIE Učíme se rádi venku

Dopravní výchova ve 4. A

Dopravní výchova a spolupráce s předškoláky
Ve škole jsme měli besedu s policistou. Už jsou z nás cyklisté, proto jsme si zopakovali pravidla silničního provozu a dopravní značky. Potom jsme vyrazili ven a sledovali jsme dopravní značky v okolí školy. Na křižovatce Jablunkovská jsme se sešli s našimi předškoláčky. Společně jsme pozorovali dopravní ruch na hlavní silnici a zapisovali jsme, kolik aut vyjede z Těšína směr Třinec za 5 minut a kolik aut do Těšína od Třince přijede. Procvičili jsme si matematiku a napočítali jsme, že z Těšína vyjelo 40 aut, to je 480 aut za hodinu! Do Těšína za pět minut vjelo 37 aut, to je 444 aut za hodinu. Pochopili jsme, jak důležitá je dopravní výchova. Těšíme se, až půjdeme na jaře na dopravní hřiště.
Žáci 4. A a  předškoláci z MŠ Okružní                                                                                                        

 
GALERIE Dopravní výchova ve 4. A

Ze života 1. B

 
GALERIE Ze života 1. B

Poprvé v knihovně

Při první návštěvě knihovny jsme se dozvěděli, jak se stát čtenářem, seznámili  jsme se s prostředím knihovny a jejími pravidly.
A i když ještě neumíme všechna písmenka, ve světě knih se nám moc líbilo a těšíme se na další návštěvu.
Žáci 1. A                         
 
GALERIE Poprvé v knihovně

První den ve škole

 
GALERIE První den ve škole

Proč slavíme Den české státnosti?

Proč nejdeme v úterý do školy? Kdo to byl svatý Václav a kdy žil? Kdo byl jeho bratr a proč Boleslav neměl Václava rád? Proč se Václavovi říká patron naší země? Kdo byla Václavova babička Ludmila? A co to je legenda a můžeme legendám úplně věřit?  O tom všem si povídali žáci 4. A ve škole. Při skupinové práci  vyhledávali informace v textu, hledali odpovědi na otázky a luštili křížovku. Na obrázcích si prohlédli sochu sv. Václava v Praze a někteří si vzpomněli, že už ji viděli i ve skutečnosti při návštěvě hlavního města. Žáci také objevili sv. Václava na české dvacetikoruně. Procvičili si zábavnou formou vlastivědu i češtinu a nakonec si každý žák vyrobil svatováclavskou korunu, která je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů.
Mgr. Zuzana Fúriková, 4. A                                                                                                                              
 
 
GALERIE Proč slavíme Den české státnosti?

Učíme se rádi v učebně čtení

 
GALERIE Rádi se učíme v učebně čtení

Adaptační kurz

 
GALERIE Adaptační kurz
Hned na začátku školního roku se naši šesťáci zúčastnili adaptačního kurzu. Byl jiný než obvykle. Kurz nebyl pobytový v penzionu, ale odehrával se v areálu školy. Žáci zůstali ve svých kolektivech se svými třídními učiteli a s asistentkami pedagoga.
A co je čekalo? Hráli různé socializační hry se speciální pedagožkou. Hry byly zajímavé, neboť se všichni o druhých dověděli něco neobvyklého. Zbyl i čas proběhnout se venku na školním hřišti.
Druhý den hned zrána jsme opět hráli společenské hry a uklidnili jsme se vymalováním obrázku s přírodou. Počasí moc nepřálo, proto jsme se věnovali mediální výchově. Žáci zkoumali rozdíly seriózního a bulvárního časopisu. Sami žáci vyhodnocovali důvěryhodnost zpráv, a přitom museli komunikovat a spolupracovat ve skupinách. Tako aktivita je tak zaujala, že více už ten den nestihli udělat. Spolužáci z áčka si zahráli Člověče - nezlob se!, a to doslova. Stali se sami figurkami.
Poslední den jsme dokončili aktivity, věnovali jsme se primární prevenci a proběhli se opět venku na hřišti. Kamarádi z áčka se vydali na delší procházku po okolí.
A teď už hurá do učení!
třídní učitelé 6. A a 6. B

Na vlastní kůži

 
GALERIE Na vlastní kůži
Dne 3. 9. 2021 proběhla již tradiční preventivní akce NA VLASTNÍ KŮŽI v prostorách parku A. Sikory, určená žákům 9. tříd. Program byl sestavený z 5 stanovišť se zážitkovým průběhem, věnovaných různým preventivním aktivitám - dopravě, zdravotnictví atd.
Třídy jako skupina setrvaly na jednotlivých stanovištích 30 minut a věnovaly se buď praktickému odzkoušení, např. jízdy autem, preventivní brýle  či si vyzkoušely tzv. nehodový trenažér.
Akce byla velmi kladně ze strany žáků i učitelů přijata, vše si všichni „osahali" a rádi vyzkoušeli.
Hana Klanicová